16 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 14 Kasım 2017 12:30
Akif Akalın

Bugünlerde “kapitalist” tıp dünyası, çocuk psikolojisinin önde gelen otoritelerinden biri olan Jerome Kagan’ın, kapitalizmin “moda” teşhislerinden biri olan Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu’na (DEHB) ilişkin açıklamalarıyla çalkalanıyor.

Çarşamba, 22 Kasım 2017 09:00
Kurtuluş Ovalı

"Anatomik ve fizyolojik özellikleri nedeniyle, kalp sadece toraks içine nakledildiği zaman aktif olarak çalışabilir. Eğer boyun veya kasık bölgesinin damarlarına nakledilir ise, nötral bir organ haline geçer ve kanın pompalanması için aktif rol alamaz."

Perşembe, 05 Ekim 2017 19:45
Akif Akalın

Almanya’da 1933 yılında Propaganda Bakanı olan ve Avrupa’nın uygar halklarından birini sadece birkaç yıl içinde bütün dünyayı kana bulayacak bir savaşın baş aktörü olmaya ikna etmeyi başaran felsefe doktoru Goebbels, “yeterince büyük bir yalan söylerseniz ve bu yalanı sürekli tekrar ederseniz, insanlar sonunda buna inanmaya başlayacaktır” demiş. 

Çarşamba, 09 Ağustos 2017 11:30
Akif Akalın

Türkiye neredeyse son yarım yüzyılını devasa sorunlarına muhatap bulamadan geçirdi. Kuşkusuz bu tespite “daha önce durum çok mu farklıydı” diyerek karşı çıkanlar olabilir, fakat gerçekten sorunlar Cumhuriyet kurulduğundan beri bugünkü kadar “sahipsiz” kalmamıştı.

Perşembe, 20 Temmuz 2017 08:15
Akif Akalın

soL Haber Merkezi, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 13 Mayıs 2017’de başlattığı “Hedef Sıfır Kaza” kampanyasının ilk iki ayında iş(çi) cinayetlerinde en az 353 işçinin yaşamını yitirdiği haberini veriyor. Kuşkusuz haber bizi şaşırtmıyor. Hatta bu rakam çok daha yüksek de olabileceğini düşünüyoruz.

Çarşamba, 03 Mayıs 2017 13:00
Akif Akalın

Kaliforniya Üniversitesi tarafından geçtiğimiz yıllarda yayınlanan bir kitapta Amerikalı yazarlar Küba izlenimlerini anlatıyor. Yazarlardan biri olan Alissa Bernstein, genç bir akademisyen. Lisans eğitimini tıbbi antropoloji üzerine yapmış. Daha sonra halk sağlığı yüksek lisansı yapan Bernstein, doktorasını yine tıbbi antropoloji alanında almış.

Çarşamba, 24 Mayıs 2017 09:15
Akif Akalın

İleride bugün yaşadığımız günlerin tarihi yazılırsa, en büyük konu başlıklarından biri muhtemelen “aydın ihaneti” olacaktır. Dünya emekçilerinin Fransız Devrimi’nden beri elde ettiği bütün kazanımlarını yitirmekte olduğu yirminci yüzyılın son çeyreğinden günümüze uzanan sürecin her adımında aydın ihanetinin izlerine rastlamak mümkündür.

Pazartesi, 24 Nisan 2017 09:00
Akif Akalın

Dünya 1980’lerden beri devletin sağlık sektöründen adım adım çekildiği ve sağlığın piyasalaştırıldığı bir süreç yaşıyor. Bu süreç 1970’li yıllarda kamu sektörünün “doğası gereği” verimsiz olduğu, kaynakları etkili kullanamadığı ve sorunların ancak kamu sağlık kurumlarının özelleştirilmesiyle çözülebileceği iddialarıyla başlamıştır.

Cuma, 03 Mart 2017 10:45
Akif Akalın

Aslında daha güvenilir kaynakları tercih ettiğimden, televizyonda haber izleme alışkanlığım yok. Geçen akşam, büyük olasılıkla yükselen sesler nedeniyle dikkatimi çeken bir Meclis Salı konuşması izledim. Kılıçdaroğlu konuşuyordu. İktidara verip, veriştiriyordu.

Pazartesi, 06 Mart 2017 09:45
Akif Akalın

Hafta sonu Londra sokakları tarihinin en büyük sağlık hakkı eylemlerinden birine sahne oldu. İngiliz sermaye medyasının dahi katılımcı sayısının 250 bini bulduğunu söylediği NHS March (Ulusal Sağlık Hizmeti Yürüyüşü) eyleminde İngiliz emekçiler, 1948 yılında elde ettikleri “sağlık hakkı” kazanımını korumakta kararlı olduklarını ifade ettiler.

Çarşamba, 22 Mart 2017 15:00
Akif Akalın

Geçtiğimiz günlerde Sağlık Emekçileri Sendikası (SES), “Sağlık Çalışanlarının Sağlığı” başlıklı bir kitapçık yayınladı. Bu kitapçık birçok yönüyle çok önemli bir tarihsel belge niteliğindedir. Özellikle bir “sendika” tarafından yayınlanmış olması, SES Türkiye işçi sınıfının bütününü temsil etmiyor olsa da, işçi sınıfının “bilinç” düzeyini yansıtması bakımından önemlidir.

Perşembe, 09 Mart 2017 09:15
Akif Akalın

14 Mart yaklaşıyor. Önümüzdeki hafta çeşitli şehirlerde 14 Mart “Tıp Haftası” kapsamında toplantılara katılacağımdan yazmaya vakit bulamayabilirim. Fakat Sınıfın Sağlığı’nda 14 Mart’ı boş geçmek olmaz diyerek, birkaç gün erken yazmaya karar verdim.

Salı, 28 Mart 2017 09:00
Kurtuluş Ovalı

“Harbin başlamasından bir hafta sonra hastanenin 300 yatağı da doldu. Berbat bir bakım ve tedavi örneği verdik. Otoklav olmadığından derhal ve bolca bitlendik. Şehirde harpten evvel de mevcut olan lekeli humma birdenbire alevlendi, bütün evlere ve hastanelere yayıldı. Tifüs bir afet halini aldı. Hastalara yetişemiyorduk.

Cuma, 24 Şubat 2017 14:00
Akif Akalın

Google arama motoruna “sağlıklı beslenme” yazın, yalnız bugün içinde bu konuda kaç giriş yapıldığına bakın. Ben 0,6 saniyede 8 binden fazla giriş gördüm.

Hemen hemen bütün medya organları bugün sağlıklı beslenme konusuna yer vermiş. Reklamları saymazsanız rakam biraz azalabilir, fakat yine de sağlıklı beslenme medya gündeminde önemli bir yer tutuyor.

Cumartesi, 14 Ocak 2017 10:00
Akif Akalın

TV ekranlarına yeni bir kamu spotu dönmeye başladı: “Aman hekiminize danışmadan antibiyotik kullanmayın” diyorlar. AKP’nin Sağlık Bakanı “gereksiz” antibiyotik kullanımına karşı savaş açmış. Yandaş medya da hemen bu savaştaki yerini almış, elinden geleni yapıyor.

Pages