56 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 18 Haziran 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Türkiye burjuva siyasetinde bir döneme damgasını vurmuş fakat burjuvazi ve ABD emperyalizmi için kullanım süresi dolmuş siyasilerin tasfiye öncesinde umutsuzca yüzlerini Sovyetler Birliği’ne veya Rusya’ya dönmeleri artık bir fenomen olarak kabul edilebilir.

Perşembe, 09 Haziran 2016 01:15
İlker Belek

Kadınları eve kapatmaya, çocuk doğurmakla görevlendirmeye, erkeğin kölesi yapmaya çalışıyor.

İslami bir rejim kuruyor, başkanlığını ilan ediyor.

Kürt partisinin temsilcilerini meclisten ve içeriye atmak için, ana muhalefet partisinin “anayasaya aykırı ama” diyerek desteklediği bir zemin yaratıyor.

Cumartesi, 11 Haziran 2016 01:00
Özgür Şen

Türkiye halkı boğazına kadar borca batmış durumda ve gittikçe derinleşen bu borç sarmalı Türkiyeli emekçilerin hayat karşısında takındıkları tavrı ve siyasi tutumlarını doğrudan etkiliyor. Resmi rakamlara göre tüketici kredisi veya kredi kartı borcu nedeniyle takibe düşenlerin sayısı üç milyonu geçmiş durumda. Bu rakam hane halkı borçlarındaki artışla da uyumlu.

Pazartesi, 06 Haziran 2016 01:15
Osman Çutsay

“Vakit tamam, seni terk ediyorum!”

Çarşamba, 08 Haziran 2016 07:00
Aydemir Güler

2016 yılının Ramazan ayının ilk günlerinden başlayarak belli olan, toplumu dinselleştirme operasyonunun tutmadığıdır. Ramazan ayı gelmesine geldi ve hatırı sayılır bir nüfus elbette oruç tutuyor. Elbette, en bir modern TV kanallarında, modernliğin dibine vurmuş bir sunucuya bomba haberi bile “şu mübarek Ramazan ayında…” diye verdirtiliyor.

Salı, 07 Haziran 2016 01:15
Orhan Gökdemir

AKP dönemi sert bir ekonomik kriz ve Bülent Ecevit hükumetine yönelik bir darbenin ardından Kasım 2002’de başladı. Parti, Mart 2003’te “Tezkere Krizi” ile test edildi ve Temmuz 2003’te “Çuval operasyonu” ile başlatılan bir sürecin anti kahramanı oldu. İktidara gelişi Ortadoğu’ya yönelik büyük bir operasyonun işaret fişeğidir; operasyon başarısız olmuştur ve bitmek üzeredir.

Cumartesi, 11 Haziran 2016 01:15
Erhan Nalçacı

Bundan 16 yıl önce Ankara’da 75.Yıl Kültür Merkezi’nin salonu tıka basa doluydu. Düşünce Mutfağı toplantısında SİP, ÖDP ve EMEP parti yöneticileri AB’yi tartışacaklardı. Ancak esas gerilim  SİP’ten Kemal Okuyan ile ÖDP’den Ahmet Asena arasında yaşanmıştı. Asena oldukça hırçın tarzıyla AB’yi savunuyor, Kemal Okuyan ise karşı çıkıyor, salonda tansiyon yükseliyordu.

Pazartesi, 20 Haziran 2016 01:15
İlker Belek

Uzun zamandır bunu yazıyoruz. Süreç savsasa bile durum aynı. Erdoğan konusundaki tutumlarının değiştiğini 17-25 Aralık operasyonu ile göstermişlerdi. O çapta bir işin sıradan bir aktör tarafından gerçekleştirilmesi mümkün değildir.

Pazartesi, 20 Haziran 2016 08:15
Kemal Okuyan

Türkiye’nin bir dış politikası var mı? Çok net olarak söylemek zorundayım ki, Türkiye’nin bir dış politikası yok. Olamaz da…

Bu ülkede 15 yıl boyunca hükümet eylemekte olan AKP’nin bütünlüklü bir programı var mı? Artık yok.

Salı, 21 Haziran 2016 01:15
Özgür Şen

Bugün Türkiye'de çok geniş bir kitle ülkenin hali hazırdaki koşullarını kabullenmiş durumda ve aslında tek bir şikayetleri var: Erdoğan. Memleketteki tüm işaretler ne yazık ki aynı gerçeği işaret ediyor; Erdoğan ve fazlasıyla onun şahsında somutlanmış ve ona mal edilmiş uygulamalar ortadan kalktığında herkes rahatlayacak.

Salı, 28 Haziran 2016 09:30
Özgür Şen

Önce İsrail'le anlaşma, sonra Putin'den özür... İkisi de bekleniyordu. İsrail'le anlaşma aylardır konuşuluyor, tarafların somut maddeler üzerinde müzakere ettiği biliniyordu. Süreç Rus uçağının düşürülmesinden sonra AKP'nin bölgede iyice yalnızlaşması nedeniyle hızlanmıştı. Ama gerginliğin zirvede olduğu anlarda dahi İsrail'le ilişkiler tamamen kesilmemişti.

Perşembe, 02 Haziran 2016 10:15
Kemal Okuyan

Türkiye’den bir Nâzım Hikmet çıktı. Memleketini seviyordu, çok seviyordu; komünistler memleketlerini severler. Ama soru açıktır: Türkiye’den bir Nâzım Hikmet çıkması normal midir?

Pazartesi, 13 Haziran 2016 01:00
Osman Çutsay

Biz böyle şeylere itibar etmeyiz, yani hiç öyle “üst akıl” falan yok. Hayatı ve siyaseti komplolar üzerinden çözebileceğine inanan sol düşmanlarıdır böyle kolaycılıkları propaganda edenler. Emperyalizm diyemedikleri ve onu zaten de hiç anlayamadıkları için, temelsiz kavramlar uydurmaya çalışırlar. Kafaları tüccar imamlardan daha fazla basmaz.

Cumartesi, 04 Haziran 2016 01:15
Aydemir Güler

Tabii, Batıya seslenerek afra tafrası yapılmalı; ama mesajın “halk” tarafından alınacağı bilinerek.

Perşembe, 02 Haziran 2016 01:15
Ali Rıza Aydın

Başbakanın adı değişti, cumhurbaşkanının müdahale alanı genişledi diye ortalık durulmadı. Sermaye düzeni ve siyasetçilerinden, gericilerden sorulacak hesap çoğalıyor.

Hesap sorma işinin iç hukukta iki karşılığı var: Birincisi siyaseten, ikincisi hak arama ve yargılama yoluyla. AKP, iki yolu da tıkadı.

Pages