24 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 04 Aralık 2015 01:00
Rıfat Okçabol

Şimdilik yükseköğretim konusundaki son konferans, Boğaziçi Üniversitesi (BÜ)’inde 14-16 Ekim 2015 tarihlerinde yapılan “1. Uluslararası Yükseköğretim Çalışmaları Konferansı” oluyor. Bu konferans, “Değişen Dünya ve Yükseköğretim: Kimlik, Politika ve Reform Modelleri” şeklinde olan iddialı teması başta olmak üzere, birkaç noktada ilginçlik gösteriyor.

Cuma, 18 Aralık 2015 04:15
Rıfat Okçabol

Hemen her gün gazetelerde, bilimsel, laik ve demokratik içerikte olmayan eğitimle ilişkili haberler çıkıyor. Son 20 günde;

Öğretmenlerin yüzde 70 kadarının borçlu, mutsuz ve umutsuz olduğu bildiriliyor (27 Kasım)!

Cuma, 11 Aralık 2015 01:45
Rıfat Okçabol

Boğaziçi Üniversitesi’nde, 3 Aralık 2015 günü "Kurumsal İletişim ve İtibar Yönetimi Zirvesi" adlı bir etkinlik düzenlenmiş. Bu etkinliğin başlığında, “saygınlık” ve “doruk” gibi anlamlı sözcükler yerine, nedense,  “itibar” ve “zirve” sözcükleri kullanılmış!

Cuma, 06 Kasım 2015 02:30
Rıfat Okçabol

1 Kasım seçiminin sonuçlarını, kazananını ve kaybedenini belirlemek için, oy dağılımını görünen (zahiri) ve görünmeyen (içte kalan, saklı, batıni) yönleriyle irdelemek gerekiyor.

Cuma, 30 Ekim 2015 09:15
Rıfat Okçabol

Özgür ve insanların eşitliğini benimsemiş kişilerin genelde sosyalist anlayışa daha yakın oldukları görülüyor. Anayasasında “Egemenlik, kayıtsız şartsız milletindir” yazan bir ülkenin yurttaşından, sosyalist anlayışa mesafeli olsa da, en azından bu egemenliğe ve dolayısıyla kendi egemenliğine sahip çıkması bekleniyor.

Bir ülkede, Türkiye’de olduğu gibi,

Cuma, 04 Eylül 2015 01:30
Rıfat Okçabol

Öğrenme toplumundan söz ediyorduk. Gelişmiş ülkeler, öğrenme toplumunun öneminin bilinciyle çoktan bu yönde bir çabanın içine girmişken, bizim toplum öğrenmeden kaçan bir görüntü veriyor. Oysa Türkiye gibi ülkeler, gelişmiş ülkelere göre ekonomik ve toplumsal değişimlerin olumsuzluklarını daha derinden yaşadıklarından, öğrenme toplumuna daha çok gereksinim duyuyor.

Cuma, 18 Eylül 2015 01:45
Rıfat Okçabol

AKP’nin geçen hafta sonu gerçekleştirdiği 5. genel kurulu, Türkiye toplumuna zengin öğrenme olanaklarını sunmuş bulunuyor.

Cuma, 11 Eylül 2015 08:45
Rıfat Okçabol

“Öğrenme” konusunda, öğrenmeden öğrenmeye fark olduğunu da belirtmek gerekiyor. Öğrenme, kısaca, kişinin yaşantılarıyla ilişkili olarak davranışlarında meydana gelen kalıcı olmasa bile uzun süreli olan değişiklikler oluyor.

Cuma, 21 Ağustos 2015 02:00
Rıfat Okçabol

Anayasa, Türkiye Cumhhuriyeti’nin, insan haklarına dayalı laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti olduğunu belirtiyor. Bu niteliklerin geçerli olduğu ülkelerde, göreceli olarak çok daha huzurlu ve güvenli bir yaşam olduğu görülüyor. Türkiye gibi, bu niteliklere aldırış edilemeyen ülkelerin ise, tabiri caizse, “burnu b..tan kurtulmuyor.”

Cuma, 07 Ağustos 2015 01:15
Rıfat Okçabol

Bakanlıktaki kaotik durumlarla ilgili olarak internette arama yaparken, gözden kaçırmış olduğum, “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”  ile karşılaştım. Bu kanunla üç üniversite kuruluyor. İlki bir devlet üniversitesi olup “Türkiye Uluslararası İslam, Bilim ve Teknoloji Üniversitesi” adını alıyor.

Cuma, 03 Temmuz 2015 08:30
Rıfat Okçabol

Mehmet Başaran, Erbakan gibi 1926’da doğmuş, Demirel’den iki yaş küçük ve Özal’dan ise bir yaş büyük. Erbakan ve Özal gibi memur çocuğu değil, Demirel gibi köylü. Bu siyasetçiler gibi mühendis değil, öğretmen. Bunlar gibi, ortaokullara, liselere ve teknik üniversiteye gitme olanağı bulamamı, ilkokuldan sonra gidebileceği tek yere, Kepirtepe Köy Enstitüsü’ne gitmiş.

Cuma, 10 Temmuz 2015 08:15
Rıfat Okçabol

7 Haziran 2015 genel seçimleri sonuçları, başta Cumhurbaşkanı’nın tutum ve davranışları ile başkanlık isteği olmak üzere, AKP’nin politikalarının halk tarafından veto edildiği anlamına geliyor. Bu vetonun içine yolsuzluklar, yalanlar, hukuksuzluklar, dayatmalar, Cumhuriyet karşıtlığı, milletin enayi yerine konması, dinin siyasete alet edilmesi ve kaçak-saray gibi konular giriyor.

Cuma, 26 Haziran 2015 08:00
Rıfat Okçabol

Cumhuriyet gazetesinde 15 Haziran’da yayımlanan röportajda, bir sosyal bilimler lisesine kendi adının verilmesiyle ilgili soru üzerine, Prof. Dr. Nilüfer Göle, “Bu sene Göle’de açılacak olan liseye, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ki kendisini akademik dünyadan tanırım ve sayarım, ismimi öneriyor” açıklaması yapıyor. Göle’nin bu saygısı, insanı meraklandırıyor.

Cuma, 05 Haziran 2015 08:00
Rıfat Okçabol

Seçmen kim? Oy kullanma yaşına gelmiş yurttaş.

Yurttaş kim? Türkiye denen bu ülkede doğmuş kişiler ya da bu kişilerin çocukları; kısaca, bu yurdun insanı.

Cuma, 29 Mayıs 2015 08:45
Rıfat Okçabol

7 Haziran seçimleri öncesinde gariplikler artarken gerçek durumun üstünü örten güzellemeler de yaygınlaşıyor.

Pages