38 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 18 Ekim 2012 10:35
Fazıl Say’ın bugünkü duruşmasında ona destek olmak için yanyana gelen sanatçılar, aydınlar gerici basını rahatsız etti. Din eleştirisinin her türlüsünü sadece hakaret olarak algılayan gericiler, saldırılarında populist ve aydın düşmanı tavırlarını sergilemekten geri durmadı.

Twitter’da yayınladığı mesajlar nedeni ile 1,5 yıla kadar hapis cezası istemi ile yargılanan Fazıl Say’ın bugün saat 9:00’da Çağlayan adliyesi’nde gerçekleştirilecek ilk duruşmasına destek vermek için geçtiğimiz gün Ses Tiyatrosu’nda toplanan sanatçılara gerici basın nefret kustu.

Salı, 23 Ekim 2012 13:07
Zaman Gazetesi, Fethullah Gülen’in kardeşinin ölümü üzerine gelen taziyelerle birlikte, "islam Türkiye'nin çimentosudur" düşüncesini ifade eden haberlere ağırlık verdi. Zaman'ın temsil ettiği islamcı akımın diğer temsilcileri de, yıllardır aynı iddiayı dile getiriyor: herkes islamcı olursa, hiçbir sorun kalmaz.

Türkiye'de AKP iktidarıyla birlikte rejimin köklü bir dönümden geçtiği ve İkinci Cumhuriyet olarak adlandırılabilecek yeni bir rejimin inşa edildiği tartışmalarının en önemli başlıklarından biri, ilkinin değerlerinin yok olmasıyla beraber yerine nelerin, nasıl getirileceği idi.

Pazartesi, 15 Ekim 2012 16:11
<em>Sunday Times</em> gazetesinde yayınlanan bir fotoğrafta, El kaide bağlantılı İslamcı El Nusra örgütünden bir militan esir aldığı Suriye ordusu askerlerini kurşuna diziyor.

Batı destekli Suriyeli “muhalif” grupların kan donduran katliamlarına her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Sunday Times gazetesinin yayınladığı bir fotoğrafta, El Kaide bağlantılı İslamcı El Nusra Cephesi’nin gerçekleştirdiği katliam gözler önüne seriliyor.

Perşembe, 04 Ekim 2012 02:51
Akçakale'de 5 yurttaşın hayatını kaybettiği bugün, Halep'te El Nusra cephesi isimli İslamcı milislerin saldırısı sonucu, çoğunluğu sivil en az 27 kişi hayatını kaybetti.

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 5 yurttaşın hayatını kaybetmesinin ardından, Başbakanlık Suriye'deki hedeflerin vurulduğu açıklamasını yaptı. NTV'nin Suriye muhabiri Hediye Levent ise, Suriye televizyonlarına dayanarak, Türkiye'nin İdlib'deki askeri tesisleri vurduğu iddiasını aktardı.

Pazartesi, 22 Ekim 2012 14:44
Kuveyt’te çevik kuvvet ekipleri, muhalefetin seçim sisteminin değiştirilmesine karşı düzenledikleri eyleme gaz bombası ve coplarla saldırdı. Çıkan çatışmalarda ayrıca eski bir İslamcı milletvekilinin gözaltına alındığı bildirildi.

Russia Today’in (RT) haberine göre, çevik kuvvet ekipleri Pazar günü Kuveyt’te seçim sistemin değiştirilmesine karşı muhalefetin düzenlediği eylemlere biber gazı ve coplarla saldırdı. Eylemlere 10 binlerce kişinin katıldığı belirtilirken, eylemlerin öncülüğünü İslamcıların yaptığı bildirildi.

Çarşamba, 24 Ekim 2012 22:34
Libya’nın Beni Velid kenti üç haftadır İslamcı militanların kuşatması altında. Aç ve susuz bırakılan kentte kimyasal silahlar da kullanıldığı iddia ediliyor. ABD ise Rusya’nın BM’ye sunduğu karar tasarısının geçmesini engelledi.

Geçtiğimiz yıl Libya’da NATO’nun yönlendirmesi ve desteğiyle Kaddafi yönetimini deviren islamcılar, ülkede katliam düzenlemeye devam ediyor. Başkent Trablus’a yaklaşık 150 kilometre mesafede bulunan Beni Velid kenti yirmi gündür Libya’daki yeni rejimin militanları tarafından kuşatma altında tutuluyor.

Cuma, 12 Ekim 2012 23:19
Mısır'daki Tahrir Meydanı'nda, geçtiğimiz seneki isyan sırasında develi çeteleri halkın üzerine süren 24 eski rejim yetkilisinin aklanmasını protesto etmek isteyen solcu ve seküler gruplara Müslüman Kardeşler yanlısı bir kalabalık saldırdı. Saldırıda çok sayıda yaralı olduğu bildiriliyor.

Mısır'ın Tahrir Meydanı'nda, geçtiğimiz seneki eylemler sırasında halkın üzerine develi çeteleri süren 24 eski rejim yetkilisinin aklanması üzerine solcu, seküler ve Arap milliyetçileri tarafından düzenlenen eyleme Müslüman Kardeşler ve Muhammed Mursi yanlıları saldırdı.

Pazartesi, 01 Ekim 2012 13:54
Suriye’de “gazeteci” sıfatıyla faaliyet gösteren Fatih Tezcan’ın cihadçı militanlara “Esad’ı destekleyenler kâfir, müşrik” diye nutuk atarken çekilmiş görüntüleri Youtube’da yayınlandı. Fatih Tezcan, “gazeteci” olarak gittiği Suriye’de silahlı gruplarla işbirliği yapıyor, “sadık dost” olarak niteleniyor.

Suriye’de bir Türk “gazetecinin” İslamcı militanlara nutuk çektiği ve Suriye hükümetini destekleyenleri “kâfir” ilan ettiği video görüntüleri ortaya çıktı.

Perşembe, 25 Ekim 2012 22:34
BM Özel Temsilcisi Lahdar Brahimi'nin temasları neticesinde, Suriye ordusu bir açıklama yaparak Cuma gününden Pazartesi'ne kadar silahları susturacağını belirtti. "Özgür Suriye Ordusu" da "ordu operasyon yapmadığı takdirde" ateşkese evet dedi.

Suriye ordusu tarafından yapılan açıklamada, "Suriye toprakları içerisindeki askeri operasyonlar Cuma sabahından Pazartesi'ne kadar durdurulmuştur" denildi. Açıklamada, ordunun hükümet güçlerine ve sivillere karşı silahlı gruplar tarafından yapılan saldırılara karşılık verme hakkının saklı olduğunu da ekledi.

Perşembe, 18 Ekim 2012 15:05
Anadolu Ajansı Halep’teki Emevi Camisinin ÖSO’nun eline geçeceğini anlayan Suriye ordusu tarafından yakıldığını iddia etmişti. Oysa internete düşen görüntülerde Suriye Ordusu’nun Emevi Camisi’ni ele geçirdiği görülüyor.

Anadolu Ajansı 14 Ekim tarihinde “Emevi Camisini yaktılar” başlığını taşıyan haberinde Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO), Suriye ordusunun saldırısı sonucunda kısmen yanan cami ve çevresinin ÖSO’nun denetimine girdiğini iddia etmişti.

Cumartesi, 13 Ekim 2012 20:34
Obama yönetiminin dış politikasına yönelik eleştirileri yanıtlayan Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "birkaç aşırının şiddet içeren eylemleri bizi genç demokrasileri desteklemekten alıkoymamalı" dedi.

ABD'deki Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi'nde yaptığı bir konuşmada Barack Obama yönetiminin dış politikasına yönelik eleştirilere yanıt veren ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, "Küçük sayılardaki aşırıların şiddet eylemleri, bizim genç Ortadoğu demokrasilerine desteğimizi engellememeli" dedi.

Salı, 09 Ekim 2012 12:17
Suriye’de Kürtlerin de yoğun olarak yaşadığı İdlib ve Deyrezzor şehirlerindeki iki tugayını “Şehit Saddam Hüseyin” olarak adlandıran Özgür Suriye Ordusu Kürtlerle olan gerilimi tırmandırmaya çalışıyor.

Eylül sonunda İdlib ve Deyrezzor’da “Şehit Saddam Hüseyin Tugayları" adını taşıyan iki grubun Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) katıldığı açıklandı. Kürt nüfusun yoğun olduğu iki kentte Saddam Hüseyin ismini taşıyan silahlı grupların oluşturulması, büyük kısmı ÖSO şemsiyesine dahil olmayan Kürtlere yönelik bir tahrik olarak değerlendiriliyor.

Cuma, 12 Ekim 2012 22:44
Katar Dışişleri Bakanı bugün yaptığı bir açıklamada, BM’ye Suriye’deki muhaliflere para ve silah yardımı çağırısında bulunurken, ülkesinin muhaliflere silah yardımı yapmadığını, sadece insani yardımda bulunduğunu iddia etti. <em><em></em></em>

Katar Dışişleri Bakanı Halid Bin Muhammed El Attiyah, bugün Associated Press’e (AP) yaptığı açıklamalarda, BM’nin hızlı bir şekilde Suriyeli muhaliflere para ve silah yardımı yapması ve Suriye’de “sivillerin korunması” için uçuşa yasak bölge oluşturulması konusunda destek vermesi gerektiğini söyledi.

Perşembe, 11 Ekim 2012 13:28
Dini ve etnik şiddet olaylarının yoğun olarak yaşandığı Nijerya’da dün 21 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

Washington Post’un haberine göre, yetkililer, çarşamba günü Nijerya’nın merkezinde ve kuzeyinde yaşanan etnik ve dini şiddet olaylarında 21 kişinin öldüğünü bildirildi.

Çarşamba, 31 Ekim 2012 21:32
Türkiye Gazetesi’nden Salih Bilici bugünkü yazısında, “Arap Baharı” ile emperyalist dönüşümün gerçekleştiği Libya’da turizmden inşaat sektörüne sermaye için sunulan “fırsatlara” dikkat çekerken, Beni Velid halkının hükümet yanlısı İslamcılar tarafından katledilmesini ise ustaca manipüle ediyor.

Türkiye Gazetesi’nden Salih Bilici “Fırsatlar ülkesi: Libya” başlığı ile bugün yayınlanan yazısında, emperyalist müdahalelerle İslamcılara teslim edilen ülkenin zenginlik kaynaklarını ağzı sulanarak anlatırken, ülkede “para da çok yapılacak iş de çok” diyerek sermayeye “pastadan pay kapmayı kaçırmayın” mesajını veriyor.

Pages