31 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 24 Temmuz 2012 14:42
Hizbullah parti kurma çalışmalarına hız verdi. Örgütün avukatlığını yapmış isimler Kürt-İslamcı bir siyasi partinin gerektiğini iddia ederken, Kürt sorununda İslamcı bir çözümü savunan kesimler de Hizbullah’a siyaset kanallarının açık tutulması gerektiğini söyleyerek durumdan duydukları “memnuniyeti” dile getirdi.

Akşam gazetesinin haberine göre 90'lı yıllarda Kürt illerinde gerçekleştirdiği katliamlarla anılan Hizbullah, iki ayrı partinin kuruluşu için Diyarbakır'da yoğun bir çalışma yürütüyor. İlk oluşumun liderliğini, mahkeme kararıyla kapatılan Mustazaf-Der'in Başkanı, Hizbullah davalarının avukatı Hüseyin Yılmaz yapıyor.

Çarşamba, 25 Temmuz 2012 00:05
Alman hükümeti, Aralık ayından bu yana Suriye'de ses getiren saldırıların El Kaide bağlantılı radikal İslamcı grupların işi olduğunu iddia etti.

Hürriyet'in haberine göre, Alman parlamentosunda verilen bir soru önergesi nedeniyle hükümet, istihbarat örgütlerinin Suriye raporlarını açıkladı. Raporda El Kaide'nin Suriye'nin her yerinde faaliyet gösterdiği belirtildi.

Pazartesi, 16 Temmuz 2012 20:20
ABD’de yayımlanan LA Times gazetesi Hatay’da görüştüğü Suriyeli muhalifler üzerinden Hatay’ın bir silah pazarına döndüğünü yazdı. Türkiye’de silahlanan muhalifler, bütün paranın islamcı gruplara gitmesinden şikayetçi.

Los Angeles Times gazetesinden Patrick J. Donnell Türkiye sınırındaki Suriyeli muhaliflerle görüştü. Özellikle Hatay bölgesinin muhaliflerin lojistik üssüne dönüştüğünü yazan Donnell, kentin silah pazarı ve yaralanan muhalifler için tedavi merkezi olarak da kullanıldığını yazdı.

Pazartesi, 30 Temmuz 2012 12:37
Süryani Asuri Keldani halkına mensup bir grup aydın, Suriye’deki gelişmeler konusunda bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamada “İslamcı, El kaideci, Selefist, Müslüman Kardeşlerden oluşturulacak bir iktidar Suriyede halkımıza ve Ortadoğudaki tüm Hıristiyanlara bir felaket olacaktır” denildi.

Bir grup Süryani aydın, Suriye’deki gelişmeleri değerlendiren bir basın açıklaması yayınladı. “Halkımızın varlığını red eden hiçbir diktatörlüğü desteklememiz düşünülemez.

Perşembe, 05 Temmuz 2012 15:35
Mali'nin kuzeyinde yönetimi ele geçiren El Kaide bağlantılı radikal İslamcı Ensar Din örgütü, UNESCO’nun kültür mirası olarak kabul ettiği tarihi cami ve türbeleri İslam hukukuna uymadığı gerekçesiyle yıkıyor. UNESCO daha önce eserlerin tehdit altında olduğunu açıklamıştı.

El Ensar örgütü, yönetimini ele geçirdiği kuzey bölgesindeki Timbuktu şehrinde bulunan 1400 yıllık türbeleri ve tarihi camileri yıkıyor. Örgütün, kuzey bölgesini ele geçirmek için ittifak yaptığı Tuareg isyancılarına karşı da bir tasfiye operasyonuna giriştiği ve şehirleri korumak için mayın döşemeye başladığı bildiriliyor. Çok sayıda insanın göçe zorlandığı da gelen bilgiler arasında.

Salı, 10 Temmuz 2012 10:45
Libya'da geçtiğimiz cumartesi yapılan seçim sonuçları belli oldu. Henüz resmi rakamlar açıklanmasa da Mahmut Cibril'in de yer aldığı Ulusal Güçler Koalisyonu'nun (UGK) seçimleri kazandığına kesin gözüyle bakılıyor.

Libya'da geçtiğimiz hafta sonu yapılan seçimleri henüz kesinleşmeyen sonuçlara göre Mahmut Cibril'in liderliğini yaptığı Ulusal Geçiş Koalisyonu kazandı. Cibril'in rakipleri ise Müslüman Kardeşler'in Libya'da kurduğu Adalet ve Kalkınma Partisi ve El Kaide destekli Abdülhakim Belhac'ın Vatan Partisi'ydi. Üç partinin de ortak özelliği islamcı karakterde partiler olması.

Cuma, 27 Temmuz 2012 11:20
Zaman gazetesi son günlerde, iki köşe yazarının paslaşmasıyla sürdürülen yeni bir tartışmayı sayfalarına taşıyor. Ali Bulaç ve Mümtaz’er Türköne tarafından yürütülen İslamcılık tartışması, bir yandan dinci gericiliğin sermaye muhipliğini, diğer yandan da İslamcılığın karanlık arzularını yansıtıyor.

Ali Bulaç’ın Zaman gazetesindeki köşesinde başlattığı “İslamcılık nedir” konulu tartışmanın, ülke gündeminde fazla yankı yaratmasa da, Türkiye’de toplumsal yapıyı geniş ölçüde kuşatmış ve bunun için iktidarın nimetlerinden faydalanmayı destur edinmiş dinci gericiliğin hedeflerini açığa vurması açısından dikkate alınması gerekiyor.

Cumartesi, 28 Temmuz 2012 15:53
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Suriye Kürdistanı'ndaki fiili durum için "teröristlerin barınmasına izin vermeyiz' derken, Suriyeli muhalifler Türkiye sınırları içerisinde bomba yapıp Suriye'de kullandıklarını itiraf ediyorlar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'nin kuzeyinde Kürtlerin bazı şehirlerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, PKK ve PYD'yi kastederek "sınırlarımızda terörist gruplara izin vermeyiz" demişlerdi.

Pazartesi, 16 Temmuz 2012 23:55
<strong>ABD Dışişleri Bakanı Hilary Clinton, 12 gündür süren dış temaslar turunun son ayağında Mısır ve İsrail yönetimiyle görüştü. </strong>

Clinton, 12 gündür çeşitli ülkelere yaptığı ziyaretlerin son turunda Mısır ve İsrail'i ziyaret etti. Cumartesi günü Mısır Devlet Başkanı Mursi ile görüşen Clinton, bunun ardından Mısır Yüksek Askeri Konseyi (YAK) başkanı Tantavi ile de görüşmüştü.

Pazar, 29 Temmuz 2012 01:30
Geçtiğimiz yıl Today's Zaman’dan kovulan ABD’li yazar Andrew Finkel New York Times'ın internet sitesinde yer alan yazısında yeni CHP’yi överken, Blair’i örnek verdi, “AB ve IMF ile aranı iyi tut” mesajını da ekledi.

Geçtiğimiz yıl cemaatin yayınlarından Today's Zaman’da yazarken Ahmet Şık’ın İmamın Ordusu kitabı ve gelişen olaylarla ilgili yazdığı yazı sebebiyle gazeteden kovulan ABD’li yazar Andrew Finkel New York Times'ın internet sitesinde yer alan bugünkü yazısında Kılıçdaroğlu liderliğinde şekillenen yeni CHP’yi överken, başarılı olması için neler yapması gerektiğinin tüyolarını da verdi.

Cumartesi, 21 Temmuz 2012 19:29
ABD Kongre Üyesi Michele Bachmann, geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanı Clinton'ın yardımcılarından Huma Abedin'in "Müslüman Kardeşler ajanı" olduğunu iddia ederek Obama yönetiminin radikal İslamcıları desteklediğini iddia etmişti. Bachmann'ın bu iddiaları, Cumhuriyetçiler tarafından da yalanlandı.

ABD Kongresi'nin Cumhuriyetçi üyelerinden Michele Bachmann'ın geçtiğimiz günlerde ortaya attığı bir iddia Amerikan siyasetinde ilginç bir tartışmaya yol açtı.

Cuma, 06 Temmuz 2012 13:57
El-Ekber gazetesi, Suriyeli muhaliflerin Trablusşam ve çevresinde kontrolü ele geçirdiğini iddia etti. Haberde ayrıca muhaliflerin ülkenin genelinde güvenlik güçlerinin müdahalesi olmadan silahlı olarak dolaşabildikleri ve ülke genelinde pek çok yeri Suriye'ye yönelik eylemlerde üs olarak kullandıkları belirtiliyor.

Geçtiğimiz mayıs ayında, başkent Beyrut ve ülkenin kuzeyindeki Trablusşam'da Gelecek Hareketi taraftarları ile Suriye rejimi yanlısı Arap Hareketi ve Hizbullah üyeleri arasında yaşanan çatışmalar gündeme gelmişti.

Salı, 31 Temmuz 2012 19:56
Yeni Şafak gazetesi yazarı Abdülkadir Selvi’nin kendisine “Halep gibiyim her gelen bombalıyor” dediğini aktardığı Ahmet Davutoğlu, Halep’teki gelişmelere bağlı olarak sığınmacı sayısının 100 bine çıkması halinde tampon bölge kurulabileceğini söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin tarafından dile getirilen “Siyasi kulislerde Dışişleri Bakanı’nın değişeceği konuşuluyor” iddiası tartışmaya neden oldu. Dün CNNTürk’te Başak Şengül’ün konuğu olan Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, Davutoğlu’nun görevden alınacağı iddialarının doğru olmadığını öne sürdü.

Cuma, 06 Temmuz 2012 15:22
Merdan Yanardağ

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD), dünyanın kalbi olarak bilinen Merkezi Avrasya’yı denetim altına almak için geliştirdiği Büyük Ortadoğu Projesi’nin (BOP) ikinci etabı ilkine göre daha başarılı olsa da Suriye duvarına çarpmış görünüyor. “Arap Baharı” üzerinden yaşanan ikinci dalga, Doğunun “Birinci Cumhuriyetlerini” yıkarak ilerliyor. Bölge halklarını yeni bir Ortaçağ’ın içine itiyor.

Cuma, 27 Temmuz 2012 18:51
Meclis Darbe Komisyonu’nun Cumhurbaşkanlığı'ndan istediği belgelerden, Demirel’in Erbakan’a yazdığı bir mektup da çıktı. İrticai faaliyetlerin engellenmesi tavsiyesini taşıyan mektup, 28 Şubat soruşturmaları için yen bir delil muamelesi görüyor. Oysa Gülen’in o dönemki açıklamalarını kimse söz konusu etmiyor.

12 Eylül referandumunun en çarpıcı siyasal argümanı olan “darbelerle hesaplaşacağız” söylemi, çok kısa bir süre içerisinde fiyaskoya dönüşmüştü. Dahası bu yargılamaların gerçek bir hesaplaşmadan çok, AKP’nin siyaset alanını dizayn etmek için kullandığı bir araçtan ibaret olduğu da ortaya çıktı.

Pages