19 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 14 Mayıs 2012 20:50
Lübnan’ın kuzeyindeki Trablusşam kenti Selefi İslamcı gruplar ve Özgür Suriye Ordusu militanlarının denetimine girdi. Hafta sonu yaşanan çatışmalarda yedi kişi öldü.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’a 85 kilometre mesafede bulunan, ülkenin ikinci büyük kenti Trablusşam, Selefi grupların eline geçti. Hafta sonu yaşanan çatışmalarda yedi kişinin hayatını kaybettiği kente ordu birlikleri sevk edildi.

Pazartesi, 07 Mayıs 2012 20:34
İslamcı bir yayın çizgisine sahip Gerçek Hayat dergisi adına Suriye'de bulunurken kayboldukları iddia edilen Adem Özköse ve Hamit Coşkun'u Suriye'de İHH İnsani Yardım Vakfı yetkilileri ziyaret etti. Ziyaretin ve konunun ayrıntılarına ilişkin İHH'dan ayrıntılı bir açıklama yapılmadı.

İslamcı yayın çizgisine sahip Gerçek Hayat dergisi adına Suriye sınırları içerisinde bulunurken kayboldukları iddia edilen ve 57 gündür durumlarına ilişkin resmi bir açıklama yapılmayan Adem Özköse ile Hamit Coşkun'u, İHH İnsani Yardım Vakfı yetkilileri ziyaret etti. İHH, ziyaretin video ve fotoğraflarını sitesinden paylaştı ancak konu ile ilgili ayrıntılı bilgi vermedi.

Cuma, 18 Mayıs 2012 11:34
James Petras’la Ortadoğu’daki gelişmeler ve son kitabı “Arap İsyanı ve Emperyalist Karşı Saldırı” üzerine söyleştik. Röportajın ilk bölümünde Petras'ın Tunus'tan Suriye'ye uzanan gelişmeler, emperyalizmin karşı saldırısı ve İslamcı hareketler-emperyalizm ittifakı hakkındaki değerlendirmelerini okuyabilirsiniz.
James Petras kimdir?
Cuma, 04 Mayıs 2012 17:34
Alper Birdal

Bir annenin lokmasını yarım bırakıp oyuna koşmak isteyen çocuğuna “yarım bırakırsan arkandan ağlar” demesi gibi, Türkiye Aydınlanması da bizim arkamızdan ağlıyor. Bu topraklarda Aydınlanmacılık pınarından süzülen suyla yetişmiş besinimizi yarım bırakıp, “oyuna dalma” tutkumuz nedeniyle, Aziz Nesin’ler, Turan Dursun’lar, İlhan Arsel’ler ve daha niceleri ağlıyor arkamızdan…

Salı, 08 Mayıs 2012 11:08
3 ayda bir çıkan "muhafazakar mizah" dergisinin son sayısı kapağında yer verdiği karikatürle "çocuklarımız 12 yıl okullara hapsedilemez" dedi ve "ev okulu" hakkını savundu.

Muhafazakar sanat tartışmalarına 3 ayda bir yayımlanan muhafazakar "mizah" dergisi Cafcaf'tan da bir katkı geldi. İslamcı kesimin mizah ve karikatür alanına başarısız bir giriş denemesi olan dergi, mizahın muhafazakar halinin neye benzeyeceğini örnekliyor.

Dergi, son sayısının kapağında "Ev okulu hakkımız engellenemez! Çocuklarımız 12 yıl okullara hapsedilemez!" dedi. İşte o kapak:

Pazartesi, 28 Mayıs 2012 09:01
Fas’ta Adalet ve Kalkınma Partisi iktidarını ve Başbakan Abdullah Benkirane’yi protesto etmek için on binlerce kişi sokaklara döküldü.

Fas’ta dün on binlerce kişi, kralın "demokratik reformlar" ilan etmesinden sonra iktidara gelen Adalet ve Kalkınma Partisi’ni (AKP) protesto etti.

Çarşamba, 30 Mayıs 2012 15:55
Dışişleri Bakanlığı, Hula Katliamı'nı gerekçe göstererek Suriyeli diplomatları ülkeden kovma kararını açıkladı. Açıklamada, Hula Katliamı'nı Suriye güvenlik güçlerinin gerçekleştirildiği ifade edildi ancak bu yönde bir bilgi yok.

Dışişleri Bakanlığı Hula Katliamı'nı gerekçe göstererek Suriyeli diplomatların ülkeden ayrılmasını istedi. Fransa, Almanya, İngiltere, Portekiz, Avustralya, İtalya, İspanya, Kanada gibi ülkeler de dün Hula Katliamı'nı gerekçe göstererek Suriyeli diplomatları kovma kararı almıştı.

Cuma, 25 Mayıs 2012 20:02
Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Yiğit Bulut'un konuşmacı olduğu panele ÖGB solcu öğrencileri almadı. Panele girmekte ısrarcı olan öğrencilere okulun özel güvenlik birimi saldırdı. Panel sırasında bir öğrenci Bulut'a jöle kutusu fırlattı.

Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Öğrenci Konseyi'nin düzenlediği "Yiğit Bulut ile Türkiye Gündemi" başlıklı panele gelen Yiğit Bulut, panelin düzenleneceği salonun girişinde Öğrenci Kollektifleri, TKP'li Öğrenciler ve Gençlik Muhalefeti üyesi YTÜ'lüler tarafından protesto edildi.

Pazartesi, 07 Mayıs 2012 10:30
Aydemir Güler

Son yazısında Mesut Odman aktardı, bir tanıdığının 1 Mayıs kutlamaları için “Rio karnavalı” benzetmesini yaptığını... Mesut ağabey gibi ben de bu değerlendirmenin “aşırı” olmadığı kanısındayım.

Ama oraya gelmeden önce, 2012 kutlamalarında konfederasyonların epey zaman sonra bölünmüş olmalarına değineceğim.

Cuma, 18 Mayıs 2012 16:54
Hamas daha önce yapılan birlik anlaşmasına uymayan El Fetih yönetimine tepkili. Hamas ve El Fetih'in bir araya gelerek bir birlik hükümeti oluşturma çabaları beş yıldan beri devam eden bir çabanın sonucuydu. İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutsakların 77 günlük açlık grevi ise kazanımlarla sona erdi.

Filistin Özerk Yönetimi'nde yeni hükümetin yapılanması Hamas'ı kızdırdı. Başbakan Mahmud Abbas yeni hükümetin bileşenlerini geçtiğimiz gün basın toplantısı ile açıklamış ve gazeteciler için “bir sürpriz” olacağını söylemişti. 25 üyeli kabinede dokuz yeni bakan bulunuyor.

Çarşamba, 02 Mayıs 2012 20:45
AKP Kadın Kolları'nın, Kürt kadınlar üzerine yayınladığı rapor, adeta hükümetin ve gerici toplumsal dokunun itirafı niteliğinde.

AKP Kadın Kolları, Kürt sorununu Kürt kadınlar açısından değerlendiren bir çalıştay düzenledi. Çalıştayın ardından hazırlanan raporda küçük yaşta yapılan evlilikler, berdel, aile baskısı ve aile içi şiddet gibi nedenler dolayısıyla Güneydoğulu kadınların dağa çıktıkları belirtildi.

Cumartesi, 19 Mayıs 2012 10:30
James Petras dün ilk bölümünü yayımladığımız röportajın ikinci bölümünde Batı aydınlarının Arap coğrafyasındaki gelişmelere bakışını ve Türkiye'nin gelişmelerdeki rolünü değerlendiriyor.

Kendisini solda ya da muhalif olarak tanımlayan birçok batılı entelektüelin bölgedeki hareketliliklere emperyalizmin rolünü, NATO müdahalesini ve herhangi bir antiemperyalist, eşitlikçi ve adaletçi yönelimi olmayan siyasal İslamcı grupların yükselişini dikkate almadan kayıtsız şartsız bir destek verdiğini gördük. Sözgelimi Alex Callinicos Kaddafi’nin düşüşünü kutladı.

Cumartesi, 19 Mayıs 2012 14:20
Radikal Gazetesi yazarı Akif Beki bugün oldukça manidar bir yazıya imza attı. Türkiye’de bilimin, eğitimin içine düşürüldüğü durumu yansıtması adına Beki’nin yazısını dikkatle okumakta fayda var.

Radikal gazetesi yazarı aynı zamanda Başbakan’ın eski basın danışmanı olan Akif Beki’nin bugün yazdığı yazı ve yazısında kullandığı fotoğraf Türkiye’de bilimin, bilim insanlarının içine düşürüldüğü ve bunun medyada propagandasının nasıl yapıldığını göstermesi adına oldukça anlamlı bir örnek oldu.

Pazar, 13 Mayıs 2012 16:28
Suriye'de kayboldukları iddia edilen Adem Özköse ile Hamit Coşkun'un Türkiye'ye geri dönmelerinden bir gün önce Suriyeli muhalifler ellerinde olan 2 İranlı'yı Hatay'da jandarmaya teslim etti. Bu durum ortada bir 'arabuluculuk' değil esir teatisi olduğunu gösteriyor.

İslamcı ve Suriye'ye müdahale eksenini savunan çizgisi olan Gerçek Hayat dergisi adına Suriye'de bulunurken kayboldukları iddia edilen Hamit Coşkun ve Adem Özköse, dün İran'dan Türkiye'ye getirildi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve geçtiğimiz hafta Suriye'de Özköse ve Coşkun ile görüşen İHH yöneticileri, İran'ın arabulucuk yaptığını açıkladılar.

Salı, 22 Mayıs 2012 18:04
Lübnan'ın en büyük iki kenti, Beyrut ve Trablusşam'da, Selefi gruplar ve Müslüman Kardeşler'le Suriye'yi ve Hizbullah'ı destekleyenler arasındaki çatışmalar devam ediyor. Selefiler ve Müslüman Kardeşler'in Hizbullah'a karşı bir denge unsuru olarak kullanılmak istendiği anlaşılıyor

Lübnan'da Saad Hariri'nin Gelecek Hareketi yandaşlarıyla Hizbullah ve Suriye yanlısı Arap Hareketi arasındaki çatışmalar sürüyor. Son bir haftada ülkenin en büyük iki kenti olan Beyrut ve Trablusşam'da yoğunlaşan çatışmalar, ülkenin bir iç savaşın eşiğinde olduğunu gösteriyor.

Pages