30 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 13 Nisan 2012 10:50
İran konusunda son haftalarda yaşanan gelişmelerden vazife çıkaran İslamcı basının İran’a yönelik eleştirinin dozunu giderek artırmakta olduğu görülüyor.

Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz ay İran’ı ziyareti ve nükleer müzakerelerin yapılacağı yer konusunda iki ülke yöneticileri arasında yaşanan tartışma sonrasında İslamcı basında İran’ın hedef tahtasına oturtulmaya başlandığı görülüyor.

Pazartesi, 30 Nisan 2012 15:45
Hizbullah davası avukatı Sıtkı Zilan, islamcı Kürt partisini Ekim 2012'de kuracaklarını duyurdu. Söz konusu girişimin AKP'nin islam ve Barzani eksenli yeni bir Kürt açılımı yapmaya hazırlandığı bir sırada gündeme gelmesi dikkat çekiyor.

Bugün Taraf gazetesinde "İslamcı Kürt partisi yolda" başlığı ile yayımlanan haberde, Diyarbakır Barosu'na kayıtlı Avukat Sıtkı Zilan'ın öncülüğünde 'Kürdistani İslami Parti' ismi ile islamcı bir kürt partisi kurulacağı duyuruldu. Zilan, Ekim 2012'ye kadar partiyi kuracaklarını belirtti. Hizbullah davasında Hizbullah üyelerinin avukatlığını yapmış olması ile tanınan Av.

Pazartesi, 23 Nisan 2012 17:38
Hizbullah'ın legal örgütlenmesi Mustazaf-Der'in de içinde olduğu 'Peygamber Sevdalıları Platformu' Diyarbakır'da 'kutlu doğum mitingi' düzenledi. 2006'dan bu yana düzenlenen mitingler Hizbullah başta olmak üzere bölgedeki islamcı örgütlenmelerin gücünü gösteriyor.

Hizbullah'ın legal örgütlenmesi Mustazaf-Der'in de aralarında bulunduğu islamcı örgütlerin kurduğu 'Peygamber Sevdalıları Platformu' geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Diyarbakır'da İstasyon Meydanı'nda büyük bir 'kutlu doğum mitingi' düzenledi.

Salı, 17 Nisan 2012 11:12
28 Şubat sürecinde "öcü" ilan edilerek sürekli gündemde tutulan Aczmendiler, müdahaleyi yapanların dincilikle yüzeysel mücadelesinin sembolü oldular. Sözde dincilikle mücadele adına düzenin "direksiyonunu toparlayan" 28 Şubatçılar, Aczmendiler'i bile geriletemedi.

28 Şubat müdahalesine giden süreçte sürekli ülkenin gündeminde tutulan Aczmendiler, Ankara Adliyesi'ne yürüyerek 28 Şubat davasına müdahil olmak istediler. Ancak savcılık ve polisin izin vermemesi üzerine bu taleplerinden vazgeçerek geri döndüler.

Cumartesi, 07 Nisan 2012 10:30
Mısır’da yapılacak olan başkanlık seçimlerinde Müslüman Kardeşlerin adayı şeriat sözü verdi. Seçimler öncesi Müslüman Kardeşler de geleneği bozmadı, ABD’yi ziyaret etti.

Mısır’da yaklaşan başkanlık seçimleri öncesinde daha önce aday çıkarmayacağını açıklayan radikal islamcı grup Müslüman Kardeşler örgütün finansörü ve stratejisti olarak bilinen El-Şater’i aday göstermişti. Ülkede tartışma yaratan bu hamleden sonra müslüman oyların bölünmesi tehlikesine karşı Müslüman Kardeşler ülkenin şeriat yoluna sokulacağına yönelik söylemlerine ağırlık vermeye başladılar.

Salı, 03 Nisan 2012 11:30
Müslüman Kardeşler, Mısır’da yaklaşan başkanlık seçimlerinde daha önceki açıklamalarının aksine aday gösterdi. Müslüman Kardeşlerin adayı örgütün stratejisti ve finansörü olarak da bilinen Kairat El-Şater.

Mısır’da Mayıs sonunda gerçekleştirilecek olan başkanlık seçimlerinin adayları belli olmaya başlarken ülkede etkili bir siyasal güç haline gelen radikal islamcı Müslüman Kardeşler de adayını açıkladı. Kurduğu siyasal parti Özgürlük ve Adalet Partisi ile Mısır’da meclisin yüzde 40’ını elinde bulunduran hareket yaklaşan başkanlık seçimlerinde aday göstermeyeceğini açıklamıştı.

Pazar, 15 Nisan 2012 10:30
Özbekistan yönetimi bazıları Gülen cemaatiyle ilişkili 54 iş adamını tutukladıktan sonra, Türk yapımı sitcomların Özbek televizyonlarında gösterilmesini yasakladı.

Özbekistan’la Türkiye arasındaki “Gülen çatlağı” giderek büyüyor. Son iki yılda bazılarının Gülen cemaatiyle bağlantılı olduğu iddia edilen 54 iş adamı tutuklandı. Tutuklanan iş adamlarından on ikisi bir süre hapis yattıktan sonra Özbekistan’daki mülklerine el konularak sınır dışı edildi.

Pazartesi, 30 Nisan 2012 12:43

Asimilasyon her zaman karşı tarafın değerlerini yok ederek ya da yok sayarak yapılmaz. Zaman zaman karşı tarafın kimi “değerlerini” yücelterek veya işine geldiği haliyle önemseyerek de yapılır.

Eğer zincirlerinize boyun eğerek daha “güvende” yaşamaksa niyetiniz, o zaman zincirlerinizin sahibini yani size kement vuranın ruhunu okşayacak işler yapmalısınız.

Cuma, 13 Nisan 2012 13:57
Merdan Yanardağ

Türkiye’de gericilikle mücadele etmek artık yasak. AKP-Cemaat iktidarının adım adım kurduğu islamo-faşist diktatörlük bunu yasaklamış bulunuyor. Arka arkaya gelen soruşturmalar aracılığıyla oluşturulan içtihatın anlamı budur.

Pazar, 08 Nisan 2012 12:07
Burak Gürbüz

Eski CİA istasyon şefi Fuller’in basında çıkan bir röportajında Türkiye’nin İslamlaşmasının kötü bir şey olmadığını ama Türkiye’nin bir sola ihtiyacı olduğunu” buyurdular. Türkiye’de çeşitli adla bir sürü sol parti vardır peki Fuller sol parti demekle neyi kastediyor? İlk olarak Fuller sadece sol parti değil etkili sol parti diyor.

Cuma, 13 Nisan 2012 11:58
Gazeteci-yazar Hüsnü Mahalli’nin son kitabı “Ortadoğu’da Kanlı Bahar”da “Batılılar’ı kızdırmayın, yoksa size de demokrasi getirirler!” diyor. Suriyeli gazetecinin bu kitapta anlattığı her şey yaşanmıştır...

Burası Ortadoğu, bu toprakları en güzel Bertolt Brecht’in şu sözleri anlatıyor olmalı

“Yenilenlerle birlikte yenenlerin de halkları kırılıyordu açlıktan”...

Salı, 10 Nisan 2012 10:55
Mısır'da 23 Mayıs tarihinde ilk turu gerçekleştirilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine Mübarek döneminde istihbarat başkanı olan ve İsrail'in adamı olarak nitelendirilen Ömer Süleyman da aday oldu.

1993 yılından beri Mısır'ın istihbarat şefi olarak görev yapan Ömer Süleyman, 6 Nisan'da ilk turu 23 Mayıs’ta yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine adaylığını koydu. 72 bin seçmenin 1 gün içerisinde topladığı imzalarla son anda cumhurbaşkanlığa adaylığını koyan Ömer Süleyman, Silahlı Kuvvetler Yüksek Konseyi’nin (SCAF) bu kararında olumlu veya olumsuz bir etkisi olmadığını açıkladı.

Çarşamba, 25 Nisan 2012 16:48
Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) ve Dünya Barış Konseyi (WPC) öncülüğünde Suriye'ye yapılan ziyaret sürüyor. Barışseverler dün Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı ile görüştü.

Dünya Demokratik Gençlik Federasyonu (WFDY) ve Dünya Barış Konseyi (WPC) öncülüğünde düzenlenen Suriye ile dayanışma ve araştırma amaçlı gezi devam ediyor. 24 ülkeden gelen 29 katılımcı dün Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Fayssal Mikdad ile ülkedeki son gelişmeler üzerine bir toplantı gerçekleştirdi.

Cumartesi, 21 Nisan 2012 15:20
NATO Genel Sekreteri Rasmussen, 2014'ten sonra Afgan güvenlik güçlerinin finansmanı için Rusya ve Çin'den mali katkı koymasını talep etti. Çağrının Mayıs başında Chicago'da yapılacak NATO Zirvesi öncesinde gelmesi dikkat çekti. Zirvede NATO'nun Rusya'yı çevreleyecek yeni adımlar atması bekleniyor.

NATO Genel Sekreteri Aders Fogh Rasmussen, Çin ve Rusya'ya 2014 sonrasında Afganistan'ın güvenlik kuvvetleri için finansman sağlama çağrısı yaptı. NATO'nun yaptığı tahminlere göre Afganistan'ın güvenliği için yıllık 4 milyar dolar harcanması gerekiyor. ABD bu paranın 1,3 milyar dolarını diğer NATO üyeleri ve ortaklarından temin etmeyi umuyor.

Cuma, 13 Nisan 2012 11:08
Dün başlayan gözaltı dalgası ile birlikte, 28 Şubat adı verilen sürece dair de bir kafa karışıklığı başlamış durumda. Oysa o dönem, 28 Şubat’ı da kapsayan bir sürece “restorasyon” adı veriliyor ve Türkiye’de düzenin kriz dinamiklerine dönük bu hamle ordu eliyle yürütülüyordu.

Dün 28 Şubat’ın mimarları olarak bilinen bir dizi emekli askerin evlerinde yapılan aramalarla ve gözaltılarla başlatılan operasyon, özellikle AKP cenahından “milletin dizginleri ele alması” olarak yorumlandı.

Pages