25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 09 Mart 2012 18:02
Mısır Parlamentosu'nda çoğunluğu elinde bulunduran islamcı vekiller tarafından dün (8 Mart) organize edilen kadın konferansında Ulusal Kadın Konseyi'nın kaldırılarak yerine "aile konseyi" kurulması çağrısı yapıldı.

Mısır'da 'Arap Baharı' adı verilen süreç ile birlikte iktidara gelen ve Meclis'te yüzde 70'in üzerinde bir çoğunluk elde eden islamcılar dün 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde kadın konferansı topladı.

Perşembe, 15 Mart 2012 09:49
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tunus televizyonuna verdiği mülakatta islamcı partilerin yükselişiyle ilgili öyle bir yanıt verdi ki, bundan "laiklik Arap ülkelerinde halkın değerlerine ters"ten başka sonuç çıkarmak mümkün değil.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Tunus ziyaretinden önce Tunus TV'sine verdiği mülakat, Cumhurbaşkanlığının internet sitesinde yayınlandı.

Röportajın en dikkat çekici bölümü, "Arap Baharı'nın yaşandığı ülkelerde İslami yönelişli partilerin öne çıkmasına nasıl baktığına" dair soru oldu.

Çarşamba, 14 Mart 2012 12:44
İngiliz SAS komandoları, İslamcı örgüt El Şebab hakkında istihbarat çalışmaları kapsamında Kenya sınırından ülkeye girdi. Muhafazakar Parti Milletvekili Patrick Mercer, Somali'nin İngiltere'nin bir sonraki denizaşırı hedefi olduğunu söyledi.

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, "Somali'nin İngiltere'nin çıkarları ve güvenliği için bir tehdit olduğu" yönünde açıklama yapması ve İngiliz ana akım medyasında Somali'ye yönelik "insani kriz" eksenli haberlerin ardından İngiltere'nin Somali'ye askeri operasyon başlatması bekleniyordu.

Perşembe, 08 Mart 2012 09:20
İslamcıların Suriye konusundaki savaş çığırtkanlığı inanılmaz boyutlara ulaşmış durumda. O kadar ki, Başbakan Erdoğan ve birçok islamcı kalem Batı'yı Suriye'ye saldırmamakla eleştiriyor. Müslüman Kardeşler de aynı demagojiyi kullanıyor.

Suriye'ye dönük dış müdahale gündemi giderek ısınıyor. Bir yandan El Cezire, BBC ve CNN gibi uluslararası kara propaganda aygıtlarının dünyaya servis ettiği haberlerle olası bir dış müdahaleye meşruiyet sağlanmaya çalışılırken, bir yandan da Rusya ve Çin'in Esad yönetimine desteğinin sona ermesi için yoğun bir baskı uygulanıyor.

Salı, 27 Mart 2012 19:38
Tunus'ta binlerce Selefi başkentte yaptıkları gösteride "daha fazla şeriat" istedi.

"Arap Baharı" sürecinde iktidara İslamcılar'ın gelmesinden önce Ortadoğu coğrafyasının Türkiye'yle beraber örnek gösterilen laik devlet yapısına sahip olan ülkesi Tunus'ta islamcı hareket, dinin devlet işlerinde daha fazla etkili olmasını istiyor.

Cumartesi, 03 Mart 2012 15:49
Radikal yazarı Akif Beki bugünkü köşe yazısında, Forbes dergisinin en zengin 100 Türk listesinden hareketle servetin el değiştirmediğini iddia etti. Beki “endişeli varsıllar müsterih olsun yani, yandaş kategoriden kimse sızamamış aralarına” diyor.

Radikal yazarı ve Başbakan’ın eski danışmanlarından Akif Beki, bugünkü köşe yazısında Forbes dergisinin “En Zengin 100 Türk” listesinden hareketle servetin el değiştirmediğini ileri sürdü. Beki iki yıl önceki bir yazısından aktarımla, “Bu sıralar çok popüler bir klişe haline geldi. ‘Servet el değiştirdi’ diyorlar. Her iktidar kendi zenginlerini üretirmiş. Bu iktidar da öyle yapmış” diyor.

Cumartesi, 31 Mart 2012 18:25
Arap "devrimlerinin" Tunus ve Mısır ayağının üzerinden bir seneden fazla zaman geçti. Ancak gelişmeler iki ülkede de baskıların durmak bir yana daha gerici bir karaktere bürünerek sürdüğünü gösteriyor.

Tunus İçişleri Bakanlığı Zeynel Abidin Ben Ali'nin geçen sene Ocak ayında iktidardan düşmesiyle sonuçlanan gösterilerin merkezi olan başkentin ana caddesinde gösterileri yasakladı.

Bir üst düzey bürokrat Çarşamba günü, “Tüccarlar ve vatandaşlardan gelen şikayetler doğrultusunda, İçişleri Bakanlığı bugünden itibaren gösterileri ve diğer kolektif ifade biçimlerini yasaklamıştır.” dedi.

Pazartesi, 12 Mart 2012 09:30
Ünlü Marksist edebiyat kuramcısı Aijaz Ahmad, Suriye'deki son gelişmeleri değerlendirdi. Ahmad, Prabir Purkayastha'ya verdiği bu ilgi çekici röportajda emperyalizmin kendi İslamcılarını nasıl yarattığını ve Suriye müdahalesini anlatıyor.

Çok sayıda kitabı bulunan ve "Teoride Sınıf, Ulus ve Edebiyat" başlıklı çalışması Türkçe'ye de çevirilen ünlü Marksist edebiyat kuramcısı Aijaz Ahmad, Suriye'deki son durumu Prabir Purkayastha'ya değerlendirdi.

Pazartesi, 19 Mart 2012 18:58
İslamcılar dün Beyazıt Meydanı'nda emperyalizm destekli Suriyeli muhaliflerle dayanışma eylemi yaptılar. Eylemde dikkat çeken noktalardan biri, Suriye'de iki Türk gazetecinin kaybolduğu iddiasını Suriye'ye müdahale çağrısına gerekçe olarak kullanmalarıydı.

Çok sayıda islamcı örgütün bir araya gelerek kurduğu Suriye Halkıyla Dayanışma Platformu dün Beyazıt Meydanı'nda emperyalizm destekli Suriyeli islamcı muhaliflere destek vermek amacıyla eylem düzenledi.

Pazartesi, 26 Mart 2012 23:16
BDP'nin bir süredir organize ettiği 'sivil cuma' namazlarına karşılık AKP'den 'Kürtçe vaaz' hamlesi geldi. Diyanet, Kürtçe ve Zazaca ibadet açılımı geliştirdi.

Doğuda Kürt siyaseti ile AKP arasındaki hegemonya mücadelesinin bir alanının da dinsel alan olduğu biliniyor. Radikal gazetesinden Rıfat Başaran'ın haberine göre, BDP'nin organize ettiği 'sivil cuma namazları'na karşılık AKP Kürtçe ve Zazaca vaaz açılımı yapacak.

Perşembe, 22 Mart 2012 09:42
Ahmet Davutoğlu Suriye'de Müslümanlarla Hıristiyanlar arasındaki çatışmayı engellemek için "elimizden geleni yapmaya hazırız" dedi. Oysa Ortadoğu çapında dinler ve mezhepler arası çatışmayı, başta emperyalizm destekli Selefiler olmak üzere gericiler körüklüyor.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Diyanet İşleri Başkanlığı'nın düzenlediği Yurtdışı Hizmetleri Konferansı'nda, Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin ilginç bir konuşma yaptı. Davutoğlu, "Suriye bağlamındaki gelişmelerde Hıristiyanların burada mağdur olacakları gündeme geliyor. Bizim için Suriye söz konusu olduğunda ister Müslüman, ister Hıristiyan olsun tüm Suriyeliler bizim komşumuzdur.

Perşembe, 15 Mart 2012 17:40
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Suriye'ye tampon bölge kurulmasının gündemde olduğunu söyledi. Uzun zamandır konuşulan ve işaretleri görülen olasılık, ilk kez AKP hükümetince bu açıklıkla dile getirildi.

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, NTV'de Suriye'yle ilgili önemli açıklamalar yaptı. Atalay, Suriye'ye girerek bir tampon bölge kurabileceklerini söyledi.

Perşembe, 29 Mart 2012 10:30
Üçü çocuk yedi kişiyi katlettikten sonra, 32 saat süren bir operasyonun sonunda öldürülen Muhammed Merah’ın Fransız iç istihbarat teşkilatı muhbiri olduğu iddiaları gündemde. Üstelik iddianın sahibi, eski bir istihbarat şefi…

19 Mart’ta Fransa’nın Toulouse kentindeki bir Yahudi okulunda üç çocuk, bir haham ve üç de Fransız askerini öldüren Cezayir asıllı Fransız vatandaşı Muhammed Merah, 22 Mart’ta 32 saat süren bir operasyonun sonunda polis tarafından öldürülmüştü.

Perşembe, 15 Mart 2012 19:48
Emperyalist ülkeler daha önce Libya'ya yapılan askeri müdahalenin şimdi de Suriye'ye uygulanması için çabalarını arttırdı. Olası bir müdahalenin meşruiyetini sağlamak için Umberto Eco, Şirin Ebadi ve Jürgen Habermas gibi entellektüeller de devrede.

Aralarında Umberto Eco, Şirin Ebadi ve Jürgen Habermas'ın da bulunduğu bazı entellektüeller ve devlet adamları Suriye'de olayların başlamasının birinci yıl dönümünde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyelerine Suriye konusunda birlikte hareket etme çağrısında bulundu.

Perşembe, 15 Mart 2012 15:42
Geçtiğimiz günlerde Oğuzhan Asiltürk’ün toplanılan “cihat paralarını” Erbakan’ın çocukları zimmetine geçirdi açıklamasının ardından şimdi de Zeynep Erbakan, mirastan yeterince pay alamadığını iddia ederek, kardeşleri hakkında dava açtı.

Siyasal islamcı hareketin Müslümanlardan topladığı paraları kendileri için kullandığını bir kez daha gözler önüne seren “cihat paraları” tartışmalarına Erbakan’ın kızı Zeynep Erbakan da katıldı ve mirastan yeterince pay alamadığını söyledi.

Pages