21 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 24 Ocak 2012 10:32
Hamas lideri Meşal, bu pozisyonu bırakıyor. Aslında örgüt siyasi doğrultusunu tümüyle yenilemeye çalışıyor. Bu arayışın sebebi ise ortada: Bölgedeki islami hareketlerin bir kez daha emperyalizmle açık işbirliği yapacakları dönem geldi ve Filistin özgünlüğünde Hamas, kendine yer arıyor.

Halid Meşal, 16 yıldır Hamas'ın siyasi lideriydi. Şam'daki Hamas karargâhında bulunan Meşal, yakın zamanda örgütün liderlik konseyine kendisinin bir daha aday olmayacağını iletti. Meşal'in bu kararı, örgütün Gazze'deki sözcüleri tarafından kamuoyuna duyuruldu, fakat herhangi bir ayrıntı belirtilmedi.

Perşembe, 19 Ocak 2012 21:30
Suriye'de İslamcı örgütler arasında başı çeken Müslüman Kardeşler, Suriye için "uçuşa yasak bölge" oluşturulmasını istedi.

Suriye Müslüman Kardeşler'in Türkiye'deki liderlerinden Muhammed Riyad Şikfa, Esad’a yönelik baskıların arttırılması amacıyla Suriye'de "uçuşa yasak bölge" oluşturulmasını istedi.

Cumartesi, 07 Ocak 2012 09:20
Zaman gazetesinde yer alan faiz haberi ve Katılım Bankaları formülü, faizsiz bankacılık adı altında İslamcı sermayeyi fonlamayı amaçlıyor.

Zaman Gazetesi geçtiğimiz gün, faizden uzak durulması gerektiğini ve bunun nasıl başarılabileceğini anlatan bir haber hazırladı. ‘Dikkat faiz bulaşabilir!’ başlıklı haberde öncelikle faizin haram olduğu, Müslümanların faizden uzak durması gerektiği anlatılıyor ve çeşitli ilahiyatçıların görüşlerine yer veriliyor. “Faizin, içki, kumar ya da gıybet gibi haram olduğunu hepimiz biliriz.

Cumartesi, 14 Ocak 2012 18:23
The Economist dergisi internet sitesinde “Ankara’yı kızdırmayın” başlıklı bir yazı yayımladı. Yazıda eskiden İslamcı bir gündemi olduğundan korkulan AKP’nin artık otoriter bir yönetim kurmasından korkulduğu söyleniyor.

İngiltere’de yayımlanan The Economist dergisi internet sitesinde “Ankara’yı kızdırmayın” başlığıyla bir foto-haber yayımladı. Son dönemde gerçekleşen operasyonlar ve soruşturmalara ilişkin fotoğrafların yer aldığı haberin metninde, “Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’si 2002’de iktidara geldiğinde pek çok kişi partinin İslamcı bir gündemi olmasından korkuyordu.

Salı, 10 Ocak 2012 09:52
Nijerya’da petrole yapılan yüzde yüzün üzerindeki zamlar üzerine geçtiğimiz hafta başlayan protestolar kana bulandı. Protestocular hükümeti suçlarken, güvenlik kuvvetleri yaşananlardan islamcı grupları sorumlu tutuyor.

Nijerya’da hükümetin 1 Ocak itibari ile petrol sübvansiyonlarını sona erdirmesi petrol fiyatlarını iki katından daha da fazla arttırmış bu da en temel türetim maddelerine kadar yansımıştı. Litresi 40 sentten 86 sente çıkan petrolden sonra ekmek fiyatları da iki kat artmıştı.

Salı, 17 Ocak 2012 18:24
ABD'de Obama'nın rakibi olacak Cumhuriyetçi başkan adaylarından Rick Perry, "Türkiye islamcı teröristlerce yönetiliyor, NATO'dan atılsın" dedi. Türk Dışişleri Bakanlığı da "Biz NATO'ya girdiğimizde sen 2 yaşındaydın" diye karşılık verdi.

ABD Başkanlık seçimleri için yarışan Cumhuriyetçi aday adaylarından Teksas Valisi Rick Perry, dün bir televizyon programında diğer Cumhuriyetçi başkan adaylarıyla birlikte münazaraya katıldı. Perry, Türkiye’deki iktidarı eleştirerek, böyle bir hükümetin sadece NATO’ya bağlı olup olmadığını gözden geçirmenin yetmeyeceğini, ayrıca ABD’nin dış yardımlarını sıfıra indirmesi gerektiğini söyledi.

Cumartesi, 21 Ocak 2012 18:24
Mısır'da seçimlerin sonucu açıklandı. Buna göre, Müslüman Kardeşler'in Özgürlük ve Adalet Partisi, meclisteki sandalyelerin yüzde 47'sini kazandı. İkinci sırada ise, yüzde 24 ile Selefiler yer aldı.

Mısır'daki seçimlerin sonuçlarını açıklayan seçim komisyonu başkanı Abdül Moiz İbrahim, Müslüman Kardeşler'in Özgürlük ve Adalet Partisi'nin (FJP) Meclis'teki 235 sandalyeyi kazandığını ilan etti. Bu sayının 127'si parti listelerinden, 108'i ise en çok oyu alan bireysel adaylıklardan oluşuyor.

Cumartesi, 07 Ocak 2012 10:42
Uğur Hüküm

Bu haftadan itibaren ayda bir kez Fransa’da Türkiye etrafında veya Türkçe’den çevrilerek yayınlanan kitapları, birtakım süreli yayınların dosya biçiminde Türkiye özel sayılarını, hazırladıkları çalışmaları tanıtmak istiyoruz. Bu konuda önceliği yeniliklere verip her yazıda bir biçimde önemsediğimiz daha eski bir iki yayını da (bugün hariç) kısaca eklemek niyetindeyiz.

Çarşamba, 18 Ocak 2012 09:30
Alman komünist hareketinin iki büyük önderi Rosa Luxenburg ve Karl Liebkneckt alçakça katledilişlerinin 93. yılında binlerce insanın katılımıyla Berlin'de anıldılar.

16 Ocak 1919 tarihinde emperyalist Almanya'nın SPD'li yöneticilerince, dönemin İmparatorluk Savunma Bakanı Gustav Noske'nin emriyle önce işkence edilip, ardından öldürülerek su kanalına atılan KPD önderleri Rosa Luxenburg, Karl Liebkneckt ve onlarca yoldaşları geleneksel olduğu üzere iki günlük etkinlikle anıldılar.

Salı, 17 Ocak 2012 09:55
Suriye’de otoyolda meydan gelen patlama sonucunda iplik fabrikasında çalışan işçileri taşıyan minibüsteki 6 işçi öldü, 16 işçi yaralandı.

Suriye'nin İdlib kenti kırsalında Ariha ile Mastuma Beldesi arasındaki otoyol kenarına yerleştirilen el yapımı bomba, İdlib iplik fabrikasında
çalışan işçileri taşıyan minibüsün geçisi sırasında patladı. Patlamada 6 işçi öldü, 16 işçi yaralandı.

Pazartesi, 16 Ocak 2012 12:57
Nijerya'da yılbaşı itibarıyla petrol üzerindeki sübvansiyonları kaldıran hükümet, büyük protesto gösterilerinin ardından kısmi geri adım attı. Petrol fiyatlarını yüzde yüze yakın oranda arttıran hükümet, protestoların üzerine yüzde 30'luk indirim kararı aldı.

1 Ocak 2012 itibariyle, petrol sübvansiyonlarının kaldırılması üzerine başta gıda olmak üzere birçok alanda fiyatların katlanması nedeniyle büyük protestoların düzenlendiği Nijerya'da hükümet kısmi geri adım atmak zorunda kaldı. Nijerya Devlet Başkanı Goodluck Jonathan, benzin fiyatlarının yüzde 30 azaltılacağını açıkladı.

Cuma, 06 Ocak 2012 09:30
Merdan Yanardağ

Türkiye sosyalist hareketinin liderlerinden Oğuzhan Müftüoğlu, 5 Ocak 2012 tarihli Birgün gazetesinde yayımlanan söyleşisinde, yakın geçmişte AKP iktidarına destek veren, ancak bugün kimi rahatsızlıklarını dile getiren Ahmet İnsel gibi sol liberallerin artık “emekli” olmaları gerektiğini belirtiyor.

Pazartesi, 02 Ocak 2012 07:48
Çeşitli örgütler “yeni anayasa” ile ilgili önerilerini TBMM Başkanı Cemil Çiçek’e sunmaya devam ediyor. MÜSİAD, TUSKON, ÖNDER, Gazeteci ve Yazarlar Vakfı gibi muhafazakar kesimlerin önerilerinde, büyük bölümü zaten fiilayatta uygulanan benzer mevzular “talep” olarak sıralanıyor.

Çeşitli örgütlenmeler, meclisteki Anayasa Uzlaşma Alt Komisyonu’na “yeni anayasa” ilgili görüş ve önerilerini sunmaya devam ediyor. Son dönemde bu örgütler arasına katılan, Gülen cemaatine yakınlığıyla tanınan Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, TUSKON, İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği (ÖNDER) ve MÜSİAD gibi kuruluşlar da önerilerini yazılı hale getirerek sundular.

Salı, 17 Ocak 2012 09:05
"Arap Baharı"nın ilk ayağı olan Tunus'taki sözde devrimin üzerinden tam bir sene geçti. 14 Ocak'ta Bin Ali'nin devrilişini, bu süreçte iktidarı kapan islamcılar dışında pek kutlayan yoktu. Protesto gösterileri ise dinmek bilmiyor. Bir haftada 4 kişi kendini yaktı.

Devrim yapmak, devrimciler için herhalde en mutluluk verici şeydir. Rusya'da devrim 71 günü geçip Paris Komünü'nden "daha uzun ömürlü" olunca, Lenin'in sokağa çıkıp sevinçten taklalar attığı rivayet edilir. Ancak, kimilerince bir "devrim dalgasının" başlangıcı kabul edilen "Tunus Devrimi"nin birinci yıldönümünü pek kutlayan çıkmadı.

Pazartesi, 16 Ocak 2012 09:30
Aydemir Güler

Tarihsel önemde bir meselenin dinamiklerini görmek için, o tarihselliğin öğelerinden öteye geçmeyen uğrak veya konjonktürlere bakmak yeterli olmaz. Kürt sorununda da hangi olayın uğraklara denk düştüğünü veya konjonktüre ait olduğunu, hangi gelişmelerin asli unsurları temsil ettiğini ayırt etmek için göze ilk çarpan şeylerin ötesine bakmakta yarar olabilir.

Pages