6 sonuçtan 1 - 6 arası gösteriliyor
Salı, 18 Eylül 2012 10:30
Fatih Yaşlı

Şöyle bir önermeyle başlayabiliriz sanıyorum: “Hatay, yakın geleceğin Türkiye’sidir.” Bu, iki anlamda böyledir. İlkin, AKP rejiminin mantıksal sınırlarına vardığı yer olarak ve ikincisi bu rejime karşı direnişin, mücadelenin alanı olarak.

Salı, 28 Ağustos 2012 10:40
Fatih Yaşlı

1 Ağustos 2012 tarihli gazetelerde yayınlanan haberlere göre Kilis Valisi Yusuf Odabaş ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Kilis’te Suriyeli mültecilerin kaldığı kampları denetledikten sonra korumalarıyla birlikte sınırın Suriye tarafına geçtiler ve Özgür Suriye Ordusu komutanlarıyla bir süre sohbet edip fotoğraf çektirdikten ve bir televizyon kanalına özel röportaj verdikte

Salı, 21 Ağustos 2012 10:27
Fatih Yaşlı

Suriye’de yaşananların, kavramın en güçlü ve en yoğun anlamıyla bir iç savaşa tekabül ettiğini söyleyebiliriz: İkili iktidar, ikili askeri güç, kurtarılmış bölgeler, kanlı çatışmalar vs. Ancak, yeterli görünmüyor iç savaş kavramı Suriye’de olan biteni anlamak için gerekli ama yeterli değil.

Salı, 31 Temmuz 2012 10:30
Fatih Yaşlı

Arap Baharı bir Amerikan projesi olarak ortaya çıkmadı içi boş bir demokrasi talebinden ibaret olmadığı gibi, İslami karakterli bir ayaklanmalar zinciri de değildi ayaklanmaların tarih öncesine bakıldığında, Arap coğrafyasında uzun yıllardır hüküm süren neoliberal politikaları ve bunların uygulayıcısı baskıcı rejimleri net bir şekilde görmek mümkündü.

Salı, 24 Temmuz 2012 11:00
Fatih Yaşlı

AKP’nin Suriye politikasının ne denli büyük bir fiyasko olduğu günden güne çok daha açık bir niteliğe kavuşuyor. Filozof dışişleri bakanının, ekibinin ve kanal kanal dolaşan “stratejistler”in öngöremedikleri bir fiili durum bu fiyaskoyu yaratan: Artık Suriye’de de bir “Kürdistan” var.

Salı, 17 Temmuz 2012 10:30
Fatih Yaşlı

Her rejim kendi siyasi elitlerini yaratıyor, o siyasi elitler üzerinde yükseliyor, onlarla yönetiyor. Birinci Cumhuriyet kendi elitlerini yaratmıştı ve şimdilerde yeni rejimin de kendi siyasi elitlerini yarattığını, onlarla yükseldiğini görüyoruz. Eski rejimin elitleri tarih sahnesinden çekildiler ve yenisinin elitleri artık ülkeyi yönetiyorlar.