15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 27 Ağustos 2009 10:30
Somali'de kendilerini gazeteci olarak tanıtan ve İslamcı militanlar tarafından kaçırılan iki Fransız ajandan biri serbest kaldı.

Somali’nin başkenti Mogadişu’da temmuz ayında kaçırılan Fransız ajanlarından Marc Aubrière, önceki gün İslamcı örgüt Hizbul İslam’ın elinden kaçmayı başardı. Altı haftadır İslamcı militanların elinde olan ajan, militanlar uyurken kaçmayı başarmış. Aubrière, “Geceleyin uyurlarken kaçtım. Ramazan dolayısıyla çok yorgundular. Kaçarken hiçbirini öldürmedim, yaralamadım” dedi.

Pazartesi, 17 Ağustos 2009 21:53
Rusya’da Kuzey Kafkasya’da bir emniyet müdürlüğüne yapılan intihar saldırısında en az 20 kişi öldü, 100 kişi yaralandı.

Kuzey Kafkasya’da Nazran polis karakoluna yönelik olarak bomba yüklü bir kamyonla düzenlenen intihar saldırısında en az 20 kişinin öldüğü, 100’ün üzerinde kişinin ise yaralandığı bildirildi.

Salı, 25 Ağustos 2009 14:36

Her doğrunun yanlışı, her güzelin çirkini, her iyinin kötüyü tanım gereği içinde barındırması gibi her açılım da aynı zamanda bir kapanımı içinde gizliyor değil midir?

Salı, 04 Ağustos 2009 14:19

Sloven akademisyen Slavoj Žižek, ideoloji üzerine kaleme aldığı yazılarından birinde Sharon Stone’un başrolünde oynadığı Temel İçgüdü filmine gönderme yapar.

Cuma, 28 Ağustos 2009 10:30
Yurdakul Er

Türkiye’nin tasfiye sürecinde dinin nasıl bir rolü var?

Her şey ortada gibi görünüyor, ama biz yine de yeni yanıtlar arayabiliriz.

Çarşamba, 19 Ağustos 2009 10:30
“İkinci Varlık Barışı” uygulamasının istenen ilgiyi görmemesi üzerine Maliye Bakanlığı harekete geçiyor. Bakanlık TUSKON, TOBB ve TÜSİAD’la birlikte patronlardan paralarını yurtiçine/kayıtiçine sokmalarını “rica edecek”.

Hükümet tarafından 10 Temmuz’da başlatılan ve istenen ilgiyi görmeyen “İkinci Varlık Barışı” uygulamasına TUSKON, TOBB ve TÜSİAD destek verecek. Kurumlar, hükümetle birlikte tek tek patronlarla temasa geçip, yurtdışına kaçırdıkları ya da yurtiçinde kayıt dışı olan paraları sisteme sokmalarını isteyecek.

Perşembe, 13 Ağustos 2009 13:06
Kemal Okuyan

Memlekette olup bitenleri kanıksamak, onu kendisine sunulduğu, gösterildiği biçimde anlamlandırmak...

Cuma, 07 Ağustos 2009 10:30
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, DTP’nin Diyarbakır mitiginde sarık ve cüppe ile kürsüye çıkan ve PKK propogandası yapan imama verilen 3 yıllık hapis cezasını onayladı. Yargıtay'ın kararında “PKK’nın bölgede dini değerleri kullandığı” vurgulandı.

Yargıtay kararında, “sanığın emekli din adamı olması nedeni ile halk üzerinde etkili olduğu bilinciyle bu nüfuzunu kötüye kullanarak ülkenin ve yörenin inancına göre kutsal sayılan Kur'an-ı Kerim'i ve dince kutsal sayılan yüce değerleri istismar ettiği, sanığın işlediği bu suçun son dönemde bölgede yaygın olarak gerçekleştirilmeye çalışılan dini değerlerden istifade ile PKK'nin amacını benimset

Salı, 11 Ağustos 2009 17:15
Yön Radyo Haber Merkezi tarafından yayınlanan haberde, Gül'ün Bitlis’i seçerek hem tarikatlara, hem DTP’ye hem de MHP tabanına birden seslendiği söylendi.

Türkiye’de Kürt sorununu kapsamlı şekilde ilk kez Türkiye İşçi Partisi ele aldı. Başta Deniz Gezmiş olmak üzere 68 ve sonrasındaki solcu gençler ve örgütler “Kürtlere kardeşlik temelinde yaklaştılar…Zap Suyu üzerine köprü kuran Deniz Gezmiş’in , idam sehpasındaki son sözü “Yaşasın Türk ve Kürt Halkının Kardeşliği”şeklindeydi.

Pazar, 02 Ağustos 2009 10:30
Hepsi Fethullah Gülen Cemaati bağlantılı ticari şirketler: NT Mağazaları, Bank Asya, Cihan Haber Ajansı. Biri Kur'an basıyor, bağış kampanyası düzenliyor, diğer bağış yapıyor, öteki haberini, reklamını yapıyor.

Fethullah Gülen cemaati ile bağlantılı olduğu bilinen NT Mağazaları yaz Kur'an kurslarına katılan ancak maddi durumu iyi olmayan öğrencilere “hayırseverlerin de katkısı ile” ücretsiz Kur'an dağıtımı kampanyası başlattı. Pek çok ilde şu ana kadar yüzlerce Kur'an dağıtıldığı duyuruldu. Yine Fethullah Gülen bağlantılı Cihan Haber Ajansı il il kampanyanın haberini yapıyor.

Salı, 18 Ağustos 2009 10:30
Özgür Müftüoğlu

İlginç bir ülke Türkiye. Düne kadar eğri denilene bugün birden doğru deniliyor. Düne kadar top tüfekten başka çözüm yok denilen meseleye bugün en hararetli bir biçimde zeytin dalı uzanıveriyor. Sadece devletin temsilcileri değil liberal ve islamcı basın da aynı süreçte devletle birlikte U dönüşünün parçası oluyor.

Pazartesi, 17 Ağustos 2009 10:30
Alper Birdal

Başbakan Erdoğan’a göre AKP’nin “Kürt açılımı”, bir “milli birlik projesi” imiş. Yanında çeşitli cemaat önderleri, piskoposlar ve papazlar, “el ele verirsek, gönül birliği yaparsak, bu iş olur” demiş... Mekân Büyükada, söz konusu cemaatler de Süryani, Ermeni vesaire olunca görüntünün çok modern, pek hoşgörülü ve müthiş inandırıcı olduğunu düşünmemiz bekleniyor herhalde.

Pazar, 09 Ağustos 2009 10:13
Korkut Boratav

Bu köşede Nisan 2009’daki Hindistan seçimlerinin öncesi ve sonuçları üzerinde iki yazı yer almıştı. Hindu köktendincisi ve fanatik neoliberal BJP ile laik, kalkınmacı, “ortayolcu” Kongre Partisi’nin iktidar için yarıştıkları seçimi Kongre kazandı.

Pazar, 30 Ağustos 2009 10:30
Mesut Odman

Yazı başlığı olarak değilse bile, bu saptamayı daha önce dillendirenler olmuştur mutlaka pek de yeni bir söz sayılmaz.

Pazar, 09 Ağustos 2009 10:30
Tuğrul Keskin, Leyla Şahin, Edip Akbayram, Efe Duyan, ve Özdemir İnce, Nihat Behram'ın geçtiğimiz günlerde aldığı ödülün ardından yaptığı aydınlanma için mücadele çağrısına dair soL'un sorularını yanıtladılar.

Şair Nihat Behram'a bundan beş gün önce Melih Cevdet Anday Şiir ödülü verildi. Nihat Behram, ödülü almasının ardından “Ödül gibi görev verdiler, görevi ödül gibi aldım” başlıklı bir açıklama yaparak görevinin aydınlık için savaşmak olduğunu belirtti ve herkesi karanlığa karşı görev başına çağırdı.