18 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 30 Temmuz 2009 18:28
Nijerya'da ordu, beş gün süren ve yüzlerce kişinin öldüğünün haber verildiği çatışmaların ardından radikal İslamcı Boko Haram'ın karargâhını yerle bir ettiğini açıkladı.

Ordu, örgütün karargâh olarak kullandığı Maiduguri kentini dün gece sabaha kadar topçu ateşine tuttu. Yetkililere göre, örgüt üyelerinden bazıları baskında öldürüldü, liderleri Muhammet Yusuf ise kaçtı.

Nijerya Devlet Başkanı Umaru Musa Yar'Adua olayların kontrol altına alındığını söyledi.

Perşembe, 16 Temmuz 2009 10:30
Somali’de önceki gün İslamcı milisler tarafından kaçırılan iki Fransız gazeteci için koparılan yaygara gazetecilerin Fransız ajanı olduklarının öğrenilmesiyle boşa çıktı.

soL (DIŞ HABERLER) Somali’nin başkenti Mogadişu’da Salı günü kaçırılan iki gazetecinin Fransız ajanı olarak ülkede çalıştıkları ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan iki ajan, kamuflaj amacıyla kendilerini gazeteci olarak tanıttıkları Otel Sahafi’de 10 kadar silahlı milis tarafından kaçırıldı.

Çarşamba, 22 Temmuz 2009 10:51
“Müslüman sermayenin” zafer ilanlarına her gün bir yenisi eklenirken, ilanların adresi değişmiyor. Star gazetesine açıklamada bulunan MÜSİAD Kurucu Başkanı Erol Yarar, “Yeni değil, asli burjuva sınıfı biziz” diye konuştu. Yarar, “devlet eliyle semirmedikleri” biçiminde gülünç bir iddiada da bulundu.

İslamcı sermayenin TÜSİAD’a karşı zafer ilanlarının adresi haline gelen Star gazetesi, Fethullahçı patron Ethem Sancak'ın TÜSİAD'ı hedef alan açıklamalarının ardından, bu kez de İslamcı patron Erol Yarar’ın zafer açıklamalarına sahne oldu.

Pazar, 19 Temmuz 2009 10:30
Somali’de kamuflaj amacıyla kendilerini gazeteci olarak tanıtan ancak daha sonra İslami örgüt El Şahab tarafından kaçırılan Fransız ajanlarının şeriat mahkemesinde yargılanacağı açıklandı.

18 yıldır iç savaşın hüküm sürdüğü Somali’de Batı işbirlikçisi hükümet ile İslamcı örgütlerin çatışmaları devam ediyor. Somali’nin kuzeyindeki birçok bölgeyi ele geçiren El Şahab örgütü, geçen hafta otellerinden kaçırılan Fransız ajanlarının ellerinde olduklarını açıkladılar.

Çarşamba, 29 Temmuz 2009 17:33
Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) Başkanı Ali Balkız, Şarkışla'da üç ay önce kaldırılan Aşık Veysel heykeli yerine yaptırılan takkeli heykele tepki göstererek, “Fötr şapkasız Aşık Veysel resmi yok denecek kadar azdır. Yalnızca sevenleri tarafından değil, kamuoyunda bu kadar bilenen Aşık Veysel resmi varken, Aşık Veysel’e tip olarak da hiç benzemeyen, saz tutuş şekli bile başka olan ve takke takan birini Aşık Veysel olarak sunmak tam bir aymazlıktır” dedi.

Türkiye’yi giderek muhafazakar bir zemine oturtmaya çalışan “siyasal İslamcı zihniyetin” Anadolu Alevi müziğinin ve ozan geleneğinin en önemli temsilcilerinden biri olan Aşık Veysel’in kılık kıyafetine de müdahale ettiğini belirten Balkız şöyle devam etti:

Çarşamba, 29 Temmuz 2009 14:15
The Guardian’ın köşe yazarı Simon Tisdall, Başbakan Erdoğan’ın “Kürt Açılımı”na dikkat çektiği yorumunda “Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün aşınan ultra milliyetçi mirasına şimdiye kadar en büyük darbe vurmak üzere olabilir” iddiasında bulundu.

The Guardian gazetesinin editör yardımcısı ve köşe yazarı Simon Tisdall, “Türkiye Barışa mı Hazırlanıyor?” başlıklı yorumunda “Başbakan’dan beklenen adımların, olduğu iddia edilen İslamcı gündeminin ilerletilmesi değil, Atatürk’ün, bastırmak için çoğundan çok çaba gösterdiği, Türkiye’nin 12 milyonluk güçlü

Pazartesi, 27 Temmuz 2009 10:30
İlker Belek

İmam Hatip Liseleri'ne üniversite girişte uygulanan katsayı sınırlamasının kaldırılması Türkiye'de siyasal İslam'ın bir aşamayı daha geride bıraktığının göstergesidir.

Türkiye, şimdi artık, imam cumhuriyetine eskisine göre daha yakındır.

* * *

Çarşamba, 01 Temmuz 2009 10:56
İngiliz Reuters haber ajansında "İrtica ile Mücadele Planı" ve askerlerin sivil mahkemede yargılanmasınının önünü açan yasa değişikliği değerlendirilerek ordunun toplum üzerindeki nüfuzunu kaybetmekten derin sarsıntı duyduğu belirtildi.

soL (HABER MERKEZİ) TBMM Genel Kurulu'nun Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 250'nci maddesinde değişiklik yapmasıyla, muvazzaf askerlerin, savaş ve sıkıyönetim halleri hariç sivil mahkemelerde yargılanmasının önünü açan düzenlemeye yurtdışından yorumlar geliyor.

Cuma, 31 Temmuz 2009 10:30
Merdan Yanardağ

Amerikancı AKP iktidarının devletin tümünü ele geçirme operasyonunda yeni bir etapla karşı karşıyayız. Daha önce çeşitli yazılarımda da işaret ettiğim gibi, fetihçi bir anlayışla yürütülen bu operasyonda sıranın genel olarak yargı erkine, daha dar planda da yüksek yargı organlarına gelmesi kaçınılmazdı.

Salı, 28 Temmuz 2009 14:03

Özellikle İslamcı basının rağbet gösterdiği bir habere göre, Çilek Grup adlı bir organizasyon şirketine iş başvurusunda bulunan başörtülü Şeyma Engin, şirket yönetim kurulu başkanı Emir Onur Çilek’ten şu e-postayı alır:

Cumartesi, 25 Temmuz 2009 10:30
Irak Kürdistanı'nda dört yıl aradan sonra yapılacak parlamento ve ilk kez yapılacak başkanlık seçimlerinin gündemini KDP ve KYB’nin bölgede kurduğu “saltanat” oluşturuyor. Mustafa Nevşirvani’nin listesi, bölgede ilk kez ciddi bir muhalefet odağı olarak öne çıkıyor.

Irak Kürdistan Bölgesinde bugün bir arada yapılacak parlamento ve başkanlık seçimlerinde, hakim Kürdistan Demokrasi Partisi (KDP) ve Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) yönetiminden duyulan memnuniyetsizlik oylanacak.

Cuma, 24 Temmuz 2009 10:30
Mustafa Kemal Erdemol

Bosna trajedisinin tüm hızıyla sürdüğü dönemlerdi. Eşini boşayıp, çok genç bir Bosnalı kızla evlendiği zaman, özellikle erkeklerden oluşan muhafazakar çevresinin gözünde, günün “mana ve ehemmiyeti”ne pek bir uygun izdivaç gibi anlaşılmıştır bu, süphe yok. Acılar içindeki mazlum bir millete mensup birisiyle evlendiğinde, kişi, bir de bu açıdan takdir görür. Bu da takdir görenlerdendi.

Perşembe, 23 Temmuz 2009 10:30
İSO tarafından hazırlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2008 Yılı Raporu”, AKP sermayesinin son dönemde artan cüretinin kaynağını da ortaya koydu. Rapor, AKP sermayesinin önceki beş yılda kaydettiği yükselişi geçen yıl da net biçimde sürdürdüğünü gösteriyor.

İstanbul Sanayi Odası (İSO) tarafından her yıl yayınlanan “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Raporu”, AKP sermayesinin 2008’de de yükselişini sürdürdüğünü ortaya koydu. Listenin üst sıraları aynı kalırken, alt ve orta sıralarda AKP sermayesinin yükselişi öne çıktı.

Çarşamba, 22 Temmuz 2009 10:30
Bahçeşehir Üniversitesi'nde konuk olarak görev yapan New York Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç. Dr. Selçuk Şirin'in yürüttüğü çalışma, gençlerin siyasi görüşleri ile alakasız partilere oy verdiklerini gösteriyor. Ancak Şirin'e göre bu çalışma, gençlerin siyasi kimliklerini açıklamakta yaratıcı olduklarını ve bir önceki kuşağın korkularıyla büyümediğini ortaya koymuş!

Türkiye’deki genç nüfusun siyasi kimliği ile ilgili yürütülen "Genç Kimlikler Araştırması" adlı bir çalışmanın sonuçları, Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Kampusü'nde düzenlenen bir toplantı ile basına açıklandı. Çalışma, New York Üniversitesi’nde (NYU) uygulamalı psikoloji alanında çalışmalarını sürdüren ve bir süredir Bahçeşehir Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev yapan Yrd.

Pazartesi, 27 Temmuz 2009 10:30
Tevfik Çavdar

Yazımın başlığını “Yeni Şafak” gazetesinden ödünç aldım, YÖK’ün son kararı üzerine sekiz sütuna yayılmış bu “Bayram” sevincini okurlarına muştuluyordu. Haklıydı. İslamî cephenin iki simgesinden biri yaşama geçirilmiş, İmam-Hatip lisesi mezunlarının yüksek öğrenimleri önündeki bir engel kaldırılmıştı.

Pages