9 sonuçtan 1 - 9 arası gösteriliyor
Pazartesi, 14 Ağustos 2006 11:02
İlker Belek

Marx, Kapital'in son cildinin son bölümünde, sınıfları, üretim araçları karşısındaki konumlarına göre ücretli emekçiler, kapitalistler ve toprak sahipleri olarak ayrıştırır. Ancak modern toplumun en çok geliştiği İngiltere'de bile hem ücretli emekçi hem de kapitalist sınıfın özelliklerini taşıyan orta ve ara tabakalar bulunduğunu da yazar.

Pazartesi, 21 Ağustos 2006 11:40
İlker Belek

Toplu görüşme süreci başladı. Sonuçta ne çıkacağını şimdiden tahmin edebiliriz.

Pazartesi, 17 Temmuz 2006 11:16
İlker Belek

Toplumlar, sınıflar yaşayabilmek, yaşama tutunabilmek, yaşamlarını anlamlandırabilmek için, yaşamlarını bütünlüklü tarzda açıklayan bir paradigmaya gereksinim duyarlar. Bunun bütün zamanlar ve bütün sınıflar için geçerli olduğunu düşünüyorum.

Pazartesi, 19 Haziran 2006 11:11
İlker Belek

Halkların Kardeşliğinin Aracı Olarak

Pazartesi, 12 Haziran 2006 11:46
İlker Belek

Bir hafta önceki yazımda, memleketimizi kurtarma görevinin bir sınıf görevi olarak işçi sınıfının üzerine kaldığını belirtmiştim. Özelleştirmeleri, emperyalist ülkelerin ve uluslar arası sermayenin bölgemize yönelik planlarını engellemeyi ve bir karşı saldırıyı ancak işçi ve emekçi sınıflar başarabilir. Sermaye birikim rejimindeki değişim gereği, bu nesnel olarak böyledir.

Pazartesi, 22 Mayıs 2006 11:13
İlker Belek

Andre Gorz'un 1980 yılında yayımlanmış kitabının adı Elveda Proletarya idi. Proletaryanın toplumsal bir kategori olarak ortadan kalktığını iddia ediyordu. Dönem, kapitalizmin krizinin başlangıcına, ama, ironik biçimde, sosyalist sistemin de siyasal olarak sarsıldığı bir zaman dilimine denk geliyordu.

Çarşamba, 31 Mayıs 2006 11:11
Kemal Okuyan

Türkiye'de siyasetin kemalistlerle islamcılar arasındaki mücadelede şekillendiğini ileri sürmeyen batılı yorumcu nerdeyse yok. Bazıları bu mücadeleyi statüko ile reform arasındaki gerilimle tanımlar, bir bölümü çağdaşlıkla geleneklerin çatışmasına indirger, kent ve kırın karşı karşıya gelişini söz konusu mücadelenin altyapısı olarak görenlerin sayısı da az değildir.

Salı, 23 Mayıs 2006 11:03
Kemal Okuyan

"AKP'yi yiyen kazanır", 2002 Kasım seçimlerinden sonraki dönemi iyi açıklıyordu. Bu değerlendirmeyi zaman zaman bizler de yaptık, AKP'nin birçok nedenle sermaye egemenliğinin kritik halkası olduğunu vurguladık. Siyasi mücadelenin merkez konusu AKP olacaktı, işçi sınıfı açısından da bu geçerliydi. AKP'yi, onu "yeme" hakkı daha fazla olanlar başkalarına bırakmamalıydı.

Cumartesi, 27 Mayıs 2006 11:13
Kemal Okuyan

Doğru adı kontr-gerilla faaliyetidir. Gayri nizami harp, özel savaş ya da özel harp kontr-gerilla faaliyeti kapsamında değerlendirilmelidir. Gladio, Ergenekon, bunların yasal ve toplumsal uzanımları kontr-gerilla faaliyetleri sürdüren oluşumlardır.