11 sonuçtan 1 - 11 arası gösteriliyor
Perşembe, 05 Aralık 2013 10:23
İlker Belek

4 Aralık tarihinde aile hekimleri iş bırakma eylemine giriştiler. Onların ilk, benim hayatımın en uzak greviydi.

* * *

Emek hareketine gönül vermiş, hep içinde yer almış kişiler, sosyalistler açısından grev kutsaldır, tamam.

Perşembe, 19 Aralık 2013 10:27
İlker Belek

Uzun zamandır yazdıklarımız, siyaset teorisinin işaret ettikleri gerçekleşiyor.

Şaşacak bir şey yok.

Dinci blok, Erdoğan-AKP kanadının Suriye ve Haziran Ayaklanması başlıklarındaki kör tutumu nedeniyle parçalandı. Siyasette, işbirlikçilerin, kendilerini atayanların sözünden çıkma şansları yoktur. ABD, şimdi, anlamayana bunu gösteriyor.

Pazartesi, 16 Aralık 2013 10:27
İlker Belek

Akla gelen ilk yanıt, son günlerin popüler konusu, Cemaat ile AKP arasındaki gerilimdir.

Ergenekon, ODA TV, Balyoz gibi davalara konu oluşturan belgelerin kimisi tutuklananların bilgisayarlarına virüsle yerleştirilmiş, kimisi de bavullarla, Cemaat’in emniyetteki örgütlenmesinin medya ayağı olarak değerlendirilenler tarafından emniyet kapısına bırakılmıştı.

Pazartesi, 04 Kasım 2013 10:23
İlker Belek

Evet, şimdi bir dönem kapandı. Türban konusunda koşullar değişti. Mücadele stratejisinin de buna göre belirlenmesi gerekiyor.

Daha doğrusu strateji içindeki ağırlıklandırmada kimi kaydırmalara gerek bulunuyor.

* * *

Hep söylediğimiz gibi: Türbana serbestlik, kadının özgürleşmesi, demokrasi standartlarının gelişmesi anlamına gelmiyordu. Tam tersini ifade ediyordu.

Perşembe, 28 Kasım 2013 11:46
İlker Belek

Erdoğan son konuşmalarında, kendisine Cumhuriyet tarihi içinde yeni bir referans noktası oluşturmaya çalışıyor. Bunun için 23 Nisan 1920’ye ve Birinci Meclis’e gönderme yapıyor. Bunda, laiklik ve Cumhuriyet-Atatürk karşıtlığı bağlamında partisine yöneltilen eleştirilerin etkisi var.

* * *

Perşembe, 14 Kasım 2013 11:15
İlker Belek

Mustafa Kemal’in 75. ölüm yıldönümünde Sancaktar Dergisi, Hürriyet, Adalet, İttihad-ı İslam üst başlığıyla, Akit gazetesine “Olmasaydı da Olurduk 1881-1938” ibaresinden oluşan tam sayfa bir ilan verdi. Siyah zeminde.

Mustafa Kemal’i ve Cumhuriyeti yok sayan, küçümseyen, hakaret eden bir ifade. Amaçları da zaten budur.

Pazartesi, 16 Eylül 2013 11:47
İlker Belek

Suriye müdahalesi konusunda Obama çok sıkıntılıydı. Senato Dış İlişkiler Komisyonu müdahale teklifine kıl payı farkla destek çıkmıştı. Senato ile Temsilciler Meclisinde nelerin olacağı tamamen belirsizdi. Daha görüşmelerin birkaç gün öncesinde pek çok üye “hayır” diyeceğini beyan etmişti.

Perşembe, 26 Eylül 2013 11:33
İlker Belek

Nihayet Bülent Arınç kamu çalışanlarında türbanı serbest bırakacaklarını ve “genel ahlaka aykırı olmamak” koşuluyla kıyafete karışmayacaklarını açıkladı.

Perşembe, 22 Ağustos 2013 12:43
İlker Belek

AKP’nin hızlı, uyarı dinlemez, aşırı özgüvenli, karşısındakini küçümseyen, önüne çıkartılan engelleri gerekirse şiddetin her türlüsüyle yok etmeye kararlı tutumu nasıl açıklanabilir ?

Perşembe, 18 Temmuz 2013 16:17
İlker Belek

Bu meseleyi ele almanın gerekip gerekmediği üzerine epey düşündüm. Nedeni, Haziran ayaklanmasının bileşenlerinden birisi ile ilişkilenme biçimini kurcalamanın, ayaklanmayı geliştiren ve sürekliliğini sağlayan dayanışma ruhuna zarar verip vermeyeceği sorusu idi.

Herkes farklı şeyler söyleyince, bu konuya kafamın basıp basmadığından da şüpheye düştüm.

Pazartesi, 15 Nisan 2013 11:23
İlker Belek

Sol bir kez daha “içini doldurmaya” çalışıyor. Bu kez “barış” diye tanımlanan sürecin. Buradan kendince, kendi çizgisine uygun düşen sonuçlar çıkarabileceğini varsayıyor. İşin en iyi niyetli yorumu böyle olabilir.

O nedenle bir kez daha olaylara genel bir düzlemden bakarak, değerlendirelim: