10 sonuçtan 1 - 10 arası gösteriliyor
Pazartesi, 03 Aralık 2012 08:35
İlker Belek

AKP eğitim sistemini gericileştirmek bakımından bir adım daha attı. Beklendiği gibi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda dinle ilgili derslerde türban serbest bırakıldı.

Pratikte şöyle olacaktır: Gerici kesimlerin de fiili desteğiyle öğrencilerin bir kısmı belirtilen dersler dışında da türbanlarını çıkarmayacak, hatta okula türbanla gelecektir.

Pazartesi, 19 Kasım 2012 09:07
İlker Belek

Türkiye’nin en önemli gündemlerinden birisi Kürt sorunu. Eskiden beri iktidarlar Kürtleri yok saymak ve etmek konusunda birbirleriyle yarışıyorlar.

Kürt hareketi bir güç olarak kendisini kabul ettirdikten sonra ise sorunu çözmek yönündeki beyanları, en azından bir süre, yönetenlerin ortak noktasını oluşturuyor.

Pazartesi, 29 Ekim 2012 09:16
İlker Belek

Tarihe sınıfsal bakıyoruz.

Her toplumsal olayın tarafı ve karşı tarafı var. O toplumsal olay, olayın tarafı için devrim ise, karşı tarafı için karşı devrim anlamını taşır.

Pazartesi, 27 Ağustos 2012 10:10
İlker Belek

AKP kendi kurcaladığı senaryonun gereği olarak kaosa, savaşa doğru sürükleniyor. Öyle ya da böyle.

Arap Baharı diyerek övdükleri operasyonun zorunlu sonucudur bu. Çünkü Arap Baharı ABD’nin bölgesel yeniden düzenleyici askeri, siyasal, ideolojik faaliyetidir.

Pazartesi, 30 Temmuz 2012 09:56
İlker Belek

Son bir yıl içinde bu köşede “Bunların Başına Bir İş Gelecek” demişim, “AKP Ne Yaptığını Biliyor mu ?” diye sormuşum.

Pazartesi, 04 Haziran 2012 09:34
İlker Belek

AKP, her ne kadar, genel seçimler sonrasını “ustalık dönemi” olarak tanımlasa ve elinde tüm devlet olanaklarını toplamış olsa da bir sınıra dayandığı izlenimini veriyor.

Pazartesi, 27 Şubat 2012 09:58
İlker Belek

Orta sınıf kavramının tanımlanması söz konusu olduğunda, Marksist ya da Marksizan literatürde karşımıza üç alt başlık çıkar.

Pazartesi, 09 Ocak 2012 09:30
İlker Belek

Uludere’de mesaj Kürt hareketine idi. “Ya bizim dediğimiz gibi yaşarsın, eylersin ya da yok ederiz” deniliyordu. “Zayiat” bir “operasyon kazası” olsa bile, verilmek istenen mesaj herkesin namlunun ucunda olduğuydu.

Üzerinden hiç zaman geçmedi, konunun tartışılmasına bile olanak tanınmadı. AKP yüzünü bu kez öte yana döndü, ordudan bir baş aldı, Başbuğ’u tutukladı.

* * *

Pazartesi, 23 Ocak 2012 09:30
İlker Belek

Hrant Dink'in katledilişinin beşinci yılı, cinayet hakkındaki mahkeme karar günü ile neredeyse çakıştı. Mahkeme'nin inanılmaz hatalarla yüklü kararı ertesi gün gerçekleştirilen yürüyüşe katılımın yoğunluğunda da etkili oldu.

* * *

Ancak, katılımın yoğunluğu, yürüyüşe egemen olan ideolojik atmosferdeki kimi hataların görülmesini engellememelidir.

Pazartesi, 16 Ocak 2012 09:30
İlker Belek

Geçtiğimiz hafta Irak yönetiminden Türkiye'ye yönelik yapılan uyarı, ikinci kez yinelenmiş oluyor.