40 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 12 Ağustos 2019 01:30
Asaf Güven Aksel

Deng Siao Ping, iktidarı aldığı zaman, Çin’in ekonomik büyüme hedefine ulaşmasının rotasını çizerken, izleyeceği politikayı veciz ifadeyle tanımlama geleneğini sürdürmüştü. “Kedinin rengi önemli değil” demişti, “fareyi yakalaması önemli”.

Pazartesi, 22 Temmuz 2019 00:30
Asaf Güven Aksel

Buz gibi koyu bir karanlık, iri yağmur taneleri, acı acı uluyan rüzgâr. Korkunun bu klişe atmosferini bile kullanan, sade bir hikâyedir “Korkulu Gece”.

Çarşamba, 07 Ekim 2015 09:15
Asaf Güven Aksel

Craig McGregor’un, “Pop Kültür Oluyor” adlı derleme kitabındaki yazılardan birinde, bir anekdot aktarılır. Sosyalist arkadaşa sorulur: Sosyalizm, neden iyidir? Arkadaş, “çünkü kapitalizm kötüdür” diye yanıtlar. Bu, herhangi bir açıklayıcı argüman barındırmayan karşılık, ikinci soruyu kaçınılmaz kılar: Peki, kapitalizm neden kötüdür? Yanıt, beklenenden farklıdır: Çünkü sosyalizm iyidir...

Çarşamba, 30 Eylül 2015 08:00
Asaf Güven Aksel

Bugün liberalizmin en açık ve çirkin haliyle de siyaset sahnesinde temsil edilmekte oluşu, kendisini onlarla kıyaslayarak liberalizme karşı şerbetli olunduğunu zannettirmesin kimseye.

“Her arayışın altında liberalizm bulmak” elbet sağlıklı değildir.

Çarşamba, 04 Şubat 2015 09:00
Asaf Güven Aksel

Altında “bakalım kimi seviyor” yatan bir oyun vardır, büyüklerle yeni yeni yürüyen çocuklar arasında. Çömelirler, ellerini açıp kapatarak, biraz uzaktaki çocuğa seslenirler bir ağızdan: Kime geleceek, kime geleceek...

Pazartesi, 12 Ocak 2015 08:15
Asaf Güven Aksel

Gericiliğin tam boy iktidar olduğu bir ülkede sıkça düşünür oldum Turan Dursun’u. Yeri doldurulamayan büyük boşluğunu. Ey aydınlar, demişti, öldürmeyin beni. Ben ölünce, demişti, anlarsınız, pazar kızışır…

Pazar, 18 Mayıs 2014 10:24
Asaf Güven Aksel

Diyordu ya Turgut Uyar, “ah işte her şey orada”, öyle, ah bakın, işte her şey orada, Soma’da.

Sırmaları, apoletleri olmayan omuzları, göçen bir maden direğinin altındaki omuzları sevmek için her şey.

“Bir gün” kaydı düşmüştü ya Turgut Uyar, “ben severim omuzlarımı bir gün...” demişti ya, o gün geldi çattı belki de.

Pazar, 13 Nisan 2014 11:42
Asaf Güven Aksel

Bir grup “fikri hür vicdanı hür” genç, CHP’yi “işgal edip” Gezi ruhunu bu partiye taşıma ve yerinden kımıldamasını sağlama projesini yürürlüğe sokmuş.

Bakmışlar ki bu parti muhalefet görevini beceremiyor, çalınan oylarının peşine düşecek takati bile yok, duruma el koyacaklarmış.

Cumartesi, 26 Nisan 2014 11:11
Asaf Güven Aksel

Çok da matah, sevilesi bir tip değildir belki Kipling, ama “kolonyalist” eğilimlere sahip olduğu dönemi bir an unutursanız, örneğin ünlü “Eğer” şiirine “zaman zaman” yakalanmanız mümkündür.

Pazar, 06 Nisan 2014 11:40
Asaf Güven Aksel

Yanından yöresinden dolanmayalım. Elbet, AKP’nin oylarının erimemesinde, “yeşil sermaye”nin çok ötesinde yarattığı “zenginleşmiş tabaka”nın ve bunların nüfuz alanlarının etkisi vardır. Tamam, artan kırıntılardan, kömür, makarna, çeyrek altın diye uzayıp giden, sadaka da değil, padişah ulufesinden çöplenmeye avuç açar hale düşüren bir dağıtımcılık söz konusudur.

Pazar, 31 Mart 2013 12:30
Asaf Güven Aksel

Asaf Güven Aksel'in "Birleşmenin sebebi ayrışmanın nedeni" başlıklı yazısı 31 Mart 2013 Pazar tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Pazar, 10 Şubat 2013 12:26
Asaf Güven Aksel

Asaf Güven Aksel'in “'Faşizan' demiş bize bir 'semantikçi'” başlıklı yazısı 10 Şubat 2013 Pazar tarihli soL Gazetesi'nde yayımlanmıştır.

Cumartesi, 17 Mart 2012 09:30
Asaf Güven Aksel

Ne yapayım, işte geldim gidiyorum, en bol gördüğümden, artık uzatmalara geçtiğimi düşündüğüm şu ana kadar, zamanla ilgili, daha doğrusu zamanlamayla, zamanı verimli kullanmayla ilgili yapısal problemlerimi aşamadım. Sadece kendi inisiyatifimde olan kısmıyla değil, dışımda gelişen yönleriyle de hep bir zaman derdim var.

Cumartesi, 24 Mart 2012 09:30
Asaf Güven Aksel

Ben efendi efendi, gayet ciddi, 27 Mart Dünya Tiyatro Günü Bildirisi üzerine birşeyler söyleyecektim sadece. Şöyle ki...

Bu yıl için Kenan Işık’ın tiyatrocular adına kaleme aldığı “ulusal” bildiriyle, Yakın Doğu Üniversitesi Sahne Sanatları Öğretim Görevlisi unvanıyla imzalanmış Cihan Ünal’ın bildirisi dolaşıma girdi epey önceden.

Cumartesi, 18 Şubat 2012 10:52
Asaf Güven Aksel

Genelde, Lenin’in de kullandığı şekilde, “teori gridir, dostum, ama yaşam ağacı yeşildir” deriz, söze birebir bağlı kalarak. Ama benim aklıma, “Maarif Vekaleti”nin 1941 diliyle, bol Allah’lı Recai Bilgin çevirisindeki hali daha çok yatar. Orada, Mephistopheles, “Değerli dostum, bütün nazariyeler soluk olduğu halde, hayatın altın fidanı yeşildir” der.

Pages