41 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 16 Aralık 2013 10:35
Kemal Okuyan

“Sağ-sol ayrımı önemini yitirmiştir” 1990’ların popüler sözüydü. “İdeolojiler öldü”den daha fazla bir şeydi bu, meydan okumaydı, ideolojilere değil sola, sol ideolojiye savaş ilan ediliyordu. “Sağ-sol ayrımı kalmadı” derken “sol bitti” denmek isteniyordu.

Pazartesi, 02 Aralık 2013 10:22
Kemal Okuyan

Siyasette en büyük yanlış, hasımın kriterlerini kabullenmek, bu kriterler üzerinden kendini sorgulamaya açmaktır.

Salı, 31 Aralık 2013 11:10
Kemal Okuyan

Öncekilere benzemedi, fırtınalar eksik olmadı, acı ve hüzün de… Kayıplar verdik, yoksulluk daha fazla insanın belini büktü, işsizlik gençliğin kabusuna dönüştü. Ülkemiz gericiliğe, bağımlılığa, piyasa terörüne mahkumdu 365 gün boyunca.

Ama yine de…

2013 iyi geldi.

Hakkımızı helal ediyoruz…

Cumartesi, 14 Aralık 2013 10:18
Kemal Okuyan

Polisler… Her kavşakta değil, her yüz metrede bir. Gidiş yolunda, geliş yolunda… Yan yolda da, ara sokakta da… Git git bitmiyor. Nedir diye düşünürken hatırlıyorum, Tayyip İzmir’de.

Cumartesi, 07 Aralık 2013 10:12
Kemal Okuyan

Ukrayna’da “renkli devrim”ciler yine sahne aldı. Batıcılar, batılı ülkelerden maddi ve manevi destek alıyorlar, hem milliyetçi hem de liberaller. Çeşitli vakıfların, partilerin, örgütlerin pankartlarını, dövizlerini taşıyorlar. Kimse “flamasız” gelmeyin demiyor onlara. Zaten kim oldukları biliniyor bu güruhta yer alanların, onlar da kendilerini gizleme ihtiyacı duymuyor.

Perşembe, 05 Aralık 2013 10:18
Kemal Okuyan

Kadir Topbaş, Melih Gökçek, Binali Yıldırım… Bunlar üç büyük kentte AKP’nin belediye başkan adayları. Biri kesin, diğer ikisi büyük olasılık...

Bu üç kentte, geçtiğimiz yaz ne olmuştu?

Pazar, 29 Aralık 2013 10:21
Kemal Okuyan

Analiz filan yok bugün, doğrudan dümdüz söylemenin zamanı geldi.

“Sağ bitti” deyince sağcılardan çok solcular itiraz ediyor. Vay efendim, solun gücünü çok abartıyormuşuz, Türkiye toplumu sağda duruyormuş, siyasi alanı sağ belirliyormuş.

Cumartesi, 23 Kasım 2013 10:21
Kemal Okuyan

Sol Cephe fikrinin ne kadar ilgi çektiğini herhalde anlatmaya gerek yok. Yayınlanan imzalar, bu işin yalnızca belli bir boyutu hakkında ipuçları sunuyor. Aydınların, kitle örgütü yöneticilerinin dışında binlerce emekçi, öğrenci “ben de varım” noktasında. Ne güzel…

Çarşamba, 27 Kasım 2013 10:30
Kemal Okuyan

Her şey yine kitabına uygun gelişmeye başladı. Suriye’de Esad’ı gerici koalisyonun silah gücüyle devirme planının suya düşmesiyle birlikte ABD’nin bölge politikalarında ciddi bir değişikliğe gideceği belliydi.

Aslında burada “ciddi” vurgusunu gerektiren ne varsa Türkiye ile ilgili…

Pazartesi, 25 Kasım 2013 10:41
Kemal Okuyan

AKP’liler oy hesabı yapmaktaymış… Cemaat’le kavga yerel seçimlerde ne kadarlık bir kayıba yol açarmış, onun derdindelermiş… Birisi “merak edecek bir şey yok, yalnızca yüze 1” diye rahatlatmış “dava” arkadaşlarını. Daha bilimsel çalışanlar, “Cemaat’in desteğinin çekilmesi, bizi şu bant aralığına geriletebilir” kaygısını dillendirmekteymiş.

Cuma, 15 Kasım 2013 10:39
Kemal Okuyan

Tam da Türkiye’de siyasal alanın yeniden yapılandırılması emperyalist merkezlerde tartışılmaya başlanmışken, bu merkezlerin koordinasyon ve müdahale araçlarından biri durumundaki Sosyalist Enternasyonal toplantısının İstanbul’da düzenlenmesi ne kadar tesadüf bilmiyorum. “Denk gelmiş” diyelim, geçelim…

Salı, 12 Kasım 2013 10:43
Kemal Okuyan

Türkiye’nin gündeminde gericilik var. Türkiye’nin gündeminde ABD emperyalizmi var. Türkiye’nin gündeminde baskı ve zorbalık var.

Bütün bunlarla, Türkiye’de hüküm süren burjuva diktatörlüğü arasındaki bağ bizim açımızdan açık. Ayrıca bu gündemlere “sınıf perspektifi” ile yaklaşılması gerektiğini söylüyor ve bu doğrultuda elimizden geleni yapıyoruz.

Cumartesi, 02 Kasım 2013 10:20
Kemal Okuyan

Türkiye’de liberalizmin toplumda çok büyük karşılığı yok. Akademide var, sanat dünyasında var, aydınlar arasında var, basında var. Bu da siyasal alanda etki sahibi olmak için yeterli.

Çarşamba, 06 Kasım 2013 15:27
Kemal Okuyan

Başlığa bakıp, “kaçıncı” diye sorabilirsiniz. Doğrudur, Başbakan Erdoğan’ın siyaset anlayışı “halka savaş ilan etmek” üzerine kurulu. Öğrenci evlerine ilişkin açıklamaları da “savaş ilanı”dır.

Çarşamba, 23 Ekim 2013 11:28
Kemal Okuyan

Kuruluşu tartışmakta ciddi sıkıntı var. 1920’leri yani… “Tarihsel değer”den söz ediyorsunuz, birileri ayağa kalkıyor, “yerin dibine girsin onun değeri” diyerek kestirip atıyor. Yaşananların sınıf karakterini, bilimsel anlamda burjuva devrimi olarak adlandırılması gerektiğini hatırlatıyorsunuz, öte taraftan “vay sen atamıza nasıl burjuva dersin” şamatası başlıyor.

Pages