29 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 31 Aralık 2009 00:53
Kemal Okuyan

Türkiye’de insanların kahramana gereksinim duyması anlaşılır bir şey. Erdoğan’ın yükselişi, arkasındaki destek biraz da bu nedenle kendine ait ideolojik alanın dışına çıktı, “sol”un zayıf ve hastalıklı kesimlerini de etkiledi. Bir bölümü inanmak istiyordu ki, AKP öyle İslamcı bir parti filan değildi, izin verilse yani asker vesayeti ortadan kalksa Türkiye’yi demokratikleştirme amacındaydı...

Salı, 03 Kasım 2009 11:36
Kemal Okuyan

Türkiye’de seçim anketleri siparişle yapılır. Bir bölümü gizlenir ısmarlayan tarafından. Amaç nabız tutmaktır. Diğer bir bölüm ise doğrudan “kamuoyunu yönlendirmek” içindir. Yakın tarihte seçim yoksa mesele de yoktur. Özgürce üfürülür rakamlar.

Salı, 10 Kasım 2009 10:18
Kemal Okuyan

Mitingin adı bu değildi elbette, bir açıdan yakışıksız da böyle bir adlandırma. Ancak Pazar günü Kadıköy’de gerçekleşen “Ayrımcılığa Karşı Eşit Yurttaşlık Hakkı” mitingi, toplumsal algıya “Alevi Mitingi” olarak yerleşmişse, bunu kurcalamanın bir anlamı bulunmuyor.

Perşembe, 15 Ekim 2009 11:47
Kemal Okuyan

Davos'ta Erdoğan'ın "bir dakika" çıkışının Türkiye'nin Arap dünyasına girişini kolaylaştırmak için ABD eli değen bir şov olduğunu yazmıştım olaydan hemen sonra.

Perşembe, 10 Eylül 2009 10:50
Kemal Okuyan

Ülkenin sola fena halde gereksinimi var ama... Sol işi ağırdan alıyor, ağırdan alıyoruz ve sanırım tam olarak bilinemeyecek nedenlerle solun kendi kendine zarar vermesini engelleyemiyoruz.

Pazartesi, 28 Eylül 2009 10:30
Kemal Okuyan

29 Mart seçimlerinden sonraki yazılarımda, birkaç kez, solun kendisiyle uğraşma alışkanlığından çıkıp, karşıtlarıyla gerçek bir ideolojik mücadele içinde girmesi gerektiğine işaret etmiştim. Bu doğrultuda yazdım ama kimi örneklerde kendi çağrıma kulak asmadığım da oldu.

Perşembe, 13 Ağustos 2009 13:06
Kemal Okuyan

Memlekette olup bitenleri kanıksamak, onu kendisine sunulduğu, gösterildiği biçimde anlamlandırmak...

Perşembe, 30 Temmuz 2009 11:28
Kemal Okuyan

Gericiliğin Türkiye’de ciddiye alınması gereken bir siyasal akılla hareket ettiğinden kuşku duymamak gerekiyor. Mücadele alan ve araçlarını seçerken, kendilerince önem verdikleri mevzileri öncelik açısından sıraya dizip ona göre “fetih”çi açılımlara soyunurken, her bir başlıkta amaca en uygun ittifaklar politikasını hayata geçirirken, bu aklı fazlasıyla kullanıyorlar.

Perşembe, 11 Haziran 2009 12:05
Kemal Okuyan

Oldum olası, emperyalist odaklar arası çelişkilerin abartılmasından rahatsız olurum. Diyeceksiniz ki, sen rahatsız olsan ne yazar, o çelişkiler ki, bir yüzyıla iki koca savaş sıkıştırdı. Daha fazlası da var ama yine de bu çelişkilerin uluslararası alanda her daim ve her tarafa eşit kuvvette dağılan belirleyici etmen olduğunu düşünmemek gerekiyor.

Pazartesi, 22 Haziran 2009 12:02
Kemal Okuyan

Özgürlük ve Dayanışma Partisi'ne geçmişte demediğimizi bırakmamıştık, hoş karşılıklıydı "iltifatlarımız", bizim de işitmediğimiz kalmamıştı. Bu nedenle dün yeni bir sayfa açan tüm ÖDP'lilere içtenlikle kolay gelsin ve başarılar diler duruma gelmiş olmamız az şey değil.

Salı, 30 Haziran 2009 12:52
Kemal Okuyan

AKP'nin "tam saha pres" yaptığını daha önce yazmıştım. Konu yalnızca TSK ile olan ilişkiler için geçerli değil. Hatta bence bugünkü sürecin ana konusu AKP-TSK gerilimi de değil. AKP, kendisine yüklenen ve üstlendiği misyonları yerine getirirken askeri kullanıyor, o kadar. TSK'nın Amerikancı bir projeye direnç oluşturamayacağı, oluşturmayacağı açıktı.

Perşembe, 18 Haziran 2009 12:01
Kemal Okuyan

Solcu olmanın kolay olduğu nerede görülmüş? Ama şu sıralar İran'a solcu olmak daha bir zor.

Perşembe, 04 Haziran 2009 11:55
Kemal Okuyan

AKP hükümetinin herhangi bir hükümet olmadığını, bir dönüşüm projesinde rol üstlendiğini ve bu partinin politikalarının bir bütün olarak değerlendirilip karşı konması gerektiğini ileri sürdüğümüzde, "siz statükodan yanasınız", "tek derdiniz AKP" diyenlerle "AKP'nin yaptıkları bir burjuva devrimidir" iddiasındakilerin oluşturduğu koalisyon karşımıza çıkmıştı.

Salı, 02 Haziran 2009 12:31
Kemal Okuyan

Erbil'de vanalar açıldı, sembolik yanının mı, akçeli yanının mı daha önemli olduğu tartışma konusu "Kürt petrolü" Yumurtalık'a akmaya başladı. Barzani ile birlikte açılışa katılan Talabani'ye göre "Kürt petrolü"nün ağırlıklı olarak merkezi Irak hükümetinin hazinesine gidecek olması, "Kürtlerin Irak'ın bütünlüğüne verdiği önemi gösteriyordu".

Perşembe, 21 Mayıs 2009 13:00
Kemal Okuyan

İttifaksız siyaset olmaz, tek başına ittifakları gözeterek de siyaset olmaz.

Pages