4090 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Perşembe, 18 Temmuz 2019 15:38
ABD 6. Filosu'na bağlı askerlerin Dolmabahçe'den denize dökülmelerinin üzerinden 51 yıl geçti. Dönemin gençlik hareketi tarafından gerçekleştirilen eylemin 51. yıl dönümünde Türkiye Komünist Gençliği, 'Amerikan 6. Filosu'nu denize döken devrimci gençleri selamlıyoruz! ABD defol, bu memleket bizim! ' başlıklı bir açıklama yayımladı.

ABD 6. Filosu'na bağlı askerlerin Dolmabahçe'den denize dökülmelerinin üzerinden 51 yıl geçti. 

Dönemin gençlik hareketi tarafından gerçekleştirilen ABD 6.Filosu'na karşı protesto eylemleri, 18 Temmuz 1969 tarihinde ABD askerlerinin Dolmabahçe'den denize dökülmesi ile doruk noktasına ulaşmıştı.

Perşembe, 18 Temmuz 2019 16:23
Bugün Beşiktaş’ta Başbakanlık Çalışma Ofisi'nin hemen yanında, çatısından konuta tepeden bakan bir uçak gemisi yükseliyor: Shangri La. Bundan 51 yıl önce, devrimci gençlerin yakalayıp yakalayıp denize attığı Amerikan denizcilerinin uçak gemisi.

Beşiktaş’ta eski popülaritesi artık kalmamış olsa da, TOMA’lar, dürbünlü tüfekler ve dürbünlü tüfek taşıyan polislerle çevrili bir küçük saray var.

Beşiktaş Kaymakamlığı’yken Başbakanlık Çalışma Ofisi'ne çevrilmiş bu yerleşim, alınan güvenlik önlemleriyle biliniyor.
Ve bu çok güvenlikli ofisin tam yanında bir otel var.

Shangri La.

Cumartesi, 20 Temmuz 2019 11:51
'Kırıkkale’de kimse bir şey yapamaz, solcular nefes alamaz denilirken, boyun eğmeden, kafa tutarak, inatla bir mücadele başlattık. Adem de bu mücadelenin en gözü karasıydı ve günün birinde, adı anılmayan, adı bilinmeyen bu genç devrimcilere verdiğimiz sözümüz yerine gelecektir elbet...'

Kırıkkale’nin Kulaksız Köyü’nde yaşayan yoksul bir ailenin çocuğuydu Adem Güler. 

23 yıl sürdü sadece yaşamı, onun için dolu dolu olan bir 23 yıl…

Sosyalizmle tanışması kardeşi İsmail’le başladı. Kardeşi, Kırıkkale’de solcu Halk-Der’e giderken, Adem’in arkadaş çevresi ise Kırıkkale için şaşırtıcı olmayan şekilde milliyetçilerden oluşuyordu.

Salı, 23 Temmuz 2019 12:03
Bundan 111 yıl önce, 'Kahrolsun istibdat, yaşasın hürriyet' sloganlarıyla alaşağı edilmişti despot Abdülhamit... Aradan geçen 111 yılın ardından bu slogan bir kez daha güncel. Emekçiler "Kahrolsun İstibdat Yaşasın Hürriyet" diyerek kendi iktidarının yolunu arıyor...

AKP iktidarının büyük bir "kahraman" olarak dizayn etmeye çalıştığı despot ve gerici 2. Abdülhamit, 111 yıl önce bugün devrilmişti.

Abdülhamit'in baskıcı yönetimini yerle bir eden, sarayın hakimiyetine son veren bu devrim, Manastır'da İttihat ve Terakki'nin öncülüğünde başlayan sert bir mücadelenin sonunda geliyordu.

Cuma, 12 Temmuz 2019 10:43
FARC’la Kolombiya arasında yürütülen barış görüşmeleri, sağcı Başkan İvan Duque’ın seçilmesinden bu yana fiilen durmuştu. Birçok FARC üyesi suikaste uğrarken, Kolombiya hükümeti kırsal bölgelerdeki paramiliter güçleri de güçlendirmeyi sürdürüyor. Bu gelişmelerin ardından barış görüşmeleri dururken, BM Güvenlik Konseyi heyeti, bu hafta görüşmelerin tekrar başlatılması için Kolombiya’yı ziyaret edecek.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’yle (FARC) Kolombiya hükümeti arasında 2016’da başlayan barış görüşmeleri, 2018’de sağcı İvan Duque Marquez’in seçilmesinden sonra fiili olarak durmuştu.

Salı, 09 Temmuz 2019 12:05
Türkiye Komünist Gençliği ODTÜ'de yaşanan ağaç katliamı ve hukuksuzca yapılan inşaatın durdurulması için açıklama yaptı. AKP'nin ilerici birikime ilk defa saldırı yapmadığını söyleyen TKG, inşaatın durdurulması için örgütlü mücadele etmeye çağırdı.

Türkiye Komünist Gençliği (TKG), ODTÜ'de ağaçların katledilmesi ve ruhsatsız inşaat yapımına tepki gösterdi. AKP'nin ODTÜ'nün ilerici duruşuna dönük ilk müdahale olmadığını vurgulayan TKG, hukuksuz inşaatın durdurulması ve sistematik gerici saldırılara karşı örgütlü mücadele etme çağrısı yaptı.

TKG'den yapılan "KYK Projesine karşı mücadeleye" başlıklı açıklamada şöyle denildi:

Salı, 02 Temmuz 2019 10:48
Sivas Katliamı'nın 26. yılında Türkiye Komünist Partisi bir açıklama yayımlayarak 'Gericilikle uzlaşılmaz, mücadele edilir' dedi.

Türkiye Komünist Partisi, Sivas katliamına ilişkin bir açıklama yaptı.

Sivas katliamının faili, teşvik ettireni ve savunanlarının günümüzde siyaset sahnesinin akil kişileri olarak boy gösterdiği vurgulanan açıklamada "Gericilikle uzlaşı siyasette başarının olmazsa olmazı olarak savunuluyor" denildi.

Pazartesi, 01 Temmuz 2019 13:41
Eski AKP İstanbul milletvekili Metin Külünk, sosyal medya hesabından 'S-400’de Sayın CB’mizin tavrını inanıyorum ki en iyi 68 Kuşağı’ndaki Harun Karadeniz’i bilenler anlayacaktır' şeklinde bir mesaj paylaştı. Türkiye Komünist Gençliği (TKG) bu açıklaması sonrası AKP'li Külünk'e yanıt verdi. TKG açıklamasında, 'Rıza Oğlu HARUN’u En İyi Yurtseverler Bilir' dedi.

Eski AKP İstanbul milletvekili Metin Külünk, sosyal medya hesabından “S-400’de Sayın CB’mizin tavrını inanıyorum ki en iyi 68 Kuşağı’ndaki Harun Karadeniz’i bilenler anlayacaktır” şeklinde bir mesaj paylaştı.

Türkiye Komünist Gençliği (TKG) AKP'li Külünk'ün benzetmesine yanıt verdi. 

Açıklama şöyle:

Rıza Oğlu HARUN’u En İyi Yurtseverler Bilir

Salı, 16 Temmuz 2019 15:11
DİSK-AR, TÜİK'in 16 Temmuz 2019 günü açıkladığı Nisan 2019 dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçları ile İŞKUR Haziran 2019 verilerini değerlendirdiği bir rapor yayınladı. Rapora göre İŞKUR'a kayıtlı işsiz sayısı, TÜİK'in yayınladığı ankete göre işsiz sayısını geçti. İşsiz sayısı (mevsim etkisinden arındırılmış) 4 milyon 487 bin, geniş tanımlı işsiz sayısı 6 milyon 963 bin olarak belirlenen raporda geniş tanımlı işsizliğin yüzde 20,1 olduğu açıklandı.

 

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR) Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) 16 Temmuz 2019 günü açıkladığı Nisan 2019 dönemi Hanehalkı İşgücü Araştırması sonuçları ile İŞKUR Haziran 2019 verilerini değerlendirdiği bir rapor yayınladı.

Cuma, 05 Temmuz 2019 08:07
Türkiye’nin halen yayımlanmakta olan en eski Marksist dergisi Gelenek'in 143'üncü sayısı çıktı.

Türkiye Komünist Partisi'nin teorik yayın organı ve Türkiye’nin halen yayımlanmakta olan en eski Marksist dergisi Gelenek'in 143'üncü sayısı çıktı.

Perşembe, 04 Temmuz 2019 12:27
Sudan Komünist Partisi, 30 Haziran'da başlayan halk eylemlerine ilişkin bir açıklama yayımladı. 'Sudan için ne güzel gün' başlıklı açıklamada halkın mücadelesinde farklı bir aşamaya geçildiğine dikkat çekilirken, dünya komünist hareketine dayanışmayı artırma çağrısı yapıldı.

Sudan Komünist Partisi, 30 Haziran'da ülke genelinde başlayan sokak gösterilerine ilişkin bir açıklama yayımladı.

Açıklamada halk mücadelesinin kritik bir aşamaya geçildiği ifade edilirken, dünya komünist hareketine dayanışmayı yükseltme çağrısı yapıldı.

Açıklamanın tam metni şu şekilde:

SUDAN İÇİN NE GÜZEL GÜN

Cuma, 19 Temmuz 2019 21:45
Komünist Kadınlar, geçtiğimiz günlerde kabul edilen Kalkınma Planı’na tepki gösterdi. İşsizliğin artışının kadınların işgücüne katılımı ile açıklanmasına karşı çıkan Komünist Kadınlar, sorunun kaynağında patronların hesabına çalışmaya devam eden iktidarın, bu iktidarı besleyen düzenin olduğunu söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen 11. Kalkınma Planı’nda yer alan Kadın Üniversiteleri’nin kurulmasına yönelik madde,çeşitli akademisyen ve kadın örgütleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

Cuma, 05 Temmuz 2019 22:48
ABD’nin İngiltere’den bağımsızlığının yıldönümü olan 4 Temmuz kutlamaları bu sene alışılmışın dışında askeri geçit törenleriyle kutlandı. ABD’nin askeri gücünü öne çıkartması bir 'diplomatik araç' olarak kullanılırken, ülkedeki ana akım muhalefetse eleştirilerini törenin maliyeti ve Trump’ın kişiliğine yöneltmekle yetindi.

ABD’nin kuruluş bildirgesi olarak kabul edilen Bağımsızlık Bildirgesi’nin imzalanmasının yıldönümü bu yıl öncekilerden farklı olarak ABD Başkanı Donald Trump’ın talimatıyla bir askeri güç gösterisi halinde kutlandı.

Salı, 02 Temmuz 2019 01:07
Uğur Uluocak'ın ölümünden bugüne 16 yıl geçti. Dostu, yoldaşı, arkadaşı, kardeşi Tunç Tatoğlu bu yıl da Uğur'a mektubunu aksatmadı. Mektupların öyküsünü yine soL'da Tatoğlu ile yapılmış bir söyleşide okuyabilirsiniz.

En sevdiğim fotoğrafına, Ege bir yaşındayken kendi tarzınla çektiğin “selfie”ye bakıyordum da, ne çabuk geçiyor zaman Ege şimdi üniversite üçüncü sınıfta. Gözlerinde o muzip ifade, dağdan yeni döndüğünü belli eden yanık bir kel kafa… Özlemişim hem de çok canım kardeşim.

Pazar, 14 Temmuz 2019 20:10
Samsun’un deniziyle ünlü sahil ilçesi Yakakent’te piyasacı politikalar nedeniyle ekmeğini turizmden kazananların başı dertte. Köylerde üretimsizlik ve göçün, şehirde rantın hayatı yok ettiği Yakakent’te esnafla verdikleri mücadeleyi konuştuk.

Türkiye’nin pek çok noktasında yaşandığı gibi rant ve tekelleşme Samsun’un Sinop’la sınır ilçesi Yakakent’in kapısına dayanmış durumda. Piyasacı politikalar ile AKP’nin hayat hakkı tanımayan yönetiminin dayatmaları turistik ilçede hizmet sektöründe kendi işini yapanları örgütlü mücadeleye zorluyor.

Pages