225 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazar, 09 Aralık 2018 11:10
'Bugün anısı eski Sovyet topraklarında hala yaşatılan Mihail Koşkin, kendi kuşağı devrimci mühendislere özgü fedakârlık, teknik kabiliyet ve Sovyet halkları için geliştirdiği/yaptığına güven duyan isimlerin başında gelir. Onun ve yoldaşlarının sayesinde kapitalistler tarafından 'geri' olarak nitelenen Sovyet sanayiinin aslında neleri başarabileceği görülmüştür.'

2. Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği Kızıl Ordusu bünyesindeki en önemli silahlardan bir tanesidir T-34 tankı. Bu tank, dayanıklılığı, etkili vurucu gücü ve savaş alanındaki başarılarıyla taraflı tarafsız her gözlemcinin beğenisini kazanmıştır. Bu tanınırlığa sahip T-34’ün arkasındaki isim olan Mihail Koşkin ise neredeyse hiç bilinmez.

Cuma, 21 Aralık 2018 14:05
Küba'da hazırlanan anayasa taslağına komünizm hedefi tekrar eklendi. Kübalı milletvekili kararla ilgili açıklamasında 'Gerçek devrimci her zaman mümkün olanın sınırlarını aşmaya çalışır, bu yüzden komünizm hedefini sürdürmeliyiz' dedi.

Küba'da anayasa taslağına dair görüşmeler sürüyor. İlk taslağa halk toplantılarında gelen öneri, talep ve itirazlar doğrultusunda bu hafta tekrar Anayasa taslağı gündemiyle toplanan Küba meclisi, 760 maddede değişikliğe gitti.

Yapılan değişikliklerle komünizm hedefine atıf anayasa taslağına yeniden girdi.

Cumartesi, 29 Aralık 2018 12:49
Küba'da tam 30 yıl önce kurulan ve dünyanın önde gelen LGBT örgütlerinden olan CENESEX'in kuruluş yıldönümü kutlanıyor. Türkiye Komünist Partisi (TKP) LGBT Komisyonu Komünist LGBT'ler, CENESEX'e bir mektup gönderdi.

Devrimci Küba’da LGBT hakları denince ilk akla gelen kurum, kısa adı CENESEX olan Centro Nacional de Educación Sexual (Ulusal Cinsellik Eğitimi Merkezi) adlı kurum. 28 Aralık'ta (dün) kuruluş yıldönümü kutlanan CENESEX'e, Türkiye Komünist Partisi (TKP) LGBT Komisyonu olarak faaliyetlerini sürdüren Komünist LGBT'ler tarafından bir kutlama mektubu iletildi. 

Pazartesi, 17 Aralık 2018 07:46
Ankara NHKM'de dün gerçekleşen 'Marx ve Kapital: Mürekkep ve Kâğıdın Ötesinde' başlıklı söyleşide, yazar Serpil Güvenç, Yazılama Yayınevi'nden çıkan 'Kapital'i Topraktan Çıkaranlar' kitabı üzerine okurları ile buluştu.

Yazar Serpil Güvenç, Yazılama Yayınevi'nden çıkan "Kapital'i Topraktan Çıkaranlar" kitabı üzerine dün Ankara NHKM'de okurları ile buluştu.

Perşembe, 13 Aralık 2018 17:42
12 Eylül darbesinde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren, Ankara'da mezarı başında anıldı.

12 Eylül darbecileri tarafından yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980'de 17 yaşında idam edilen Erdal Eren, ölümünün 38. yıldönümünde Ankara’da mezarı başında anıldı.

Cumartesi, 01 Aralık 2018 20:06
José Martí Küba Dostluk Derneği'nin 'Büyük İnsanlık 60 Yaşında: Kübalılar Devrimi Anlatıyor' temasıyla başlattığı etkinliğin Ankara ayağı gerçekleştirildi. TKP ve Küba Komünist Partisi'nden temsilcilerin katılımıyla yapılan etkinlikte salon 'Yo soy Fidel /Ben Fidel'im' sloganıyla coştu.

Jòse Marti Küba Dostluk Derneği'nin (JMKDD) "Büyük İnsanlık 60 Yaşında" başlığıyla düzenlediği ve Türkiye Komünist Partisi ile Küba Komünist Partisi temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen Küba Devrimi'nin 60. yılı etkinlikleri, geçtiğimiz günlerde İstanbul ve İzmir'de yapılan buluşmayla başlamıştı.

Salı, 25 Aralık 2018 14:12
2019 asgari ücretinin AGİ hariç 1829 TL olduğunu, bunun yaşanabilir bir ücret olmadığını belirten DİSK, 'Asgari ücretli bir kez daha ekonomik büyümeden pay alamamıştır’ açıklamasında bulundu.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) asgari ücretle ilgili bir açıklama yayımladı.

2019 yılı için belirlenen asgari ücretin TÜİK’in belirlediği rakamın altında kaldığına işaret eden DİSK “bir kez daha işçiler büyümeden pay alamamıştır” dedi.

AGİ HARİÇ 1829 TL

Pazar, 02 Aralık 2018 23:03
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde öğretim üyesi Abdullah Akın'ın 'Cumhuriyet döneminde camiler ahır yapıldı' sözlerine yanıt veren öğrencilere ceza verilirken, Akın'ın sözlerinin 'yanlış anlaşıldığı' öne sürüldü.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde geçtiğimiz mart ayında öğretim üyesi Abdullah Akın'ın "Cumhuriyet döneminde camiler ahır yapıldı" sözlerine yanıt veren öğrencilere ceza verilirken, Akın'ın sözlerinin "yanlış anlaşıldığı" öne sürüldü.

Cumartesi, 15 Aralık 2018 11:19
Emin Çölaşan bugün Sözcü'deki köşesinde Erdal Eren'le idamından kısa süre önce Mamak Cezaevi'nde yaptığı görüşmeyi yazdı.

12 Eylül darbecileri tarafından yaşı büyütülerek 13 Aralık 1980’de 17 yaşında idam edilen Erdal Eren'le görüşen son gazeteci olan Emin Çölaşan bugün Sözcü'deki köşesinde o görüşmeyi yazdı.

Çölaşan şu ifadeleri kullandı:

Sevgili okurlarım, 12 Eylül 1980 darbesi sonrasında bütün basın bir haberle doluydu:

Cumartesi, 01 Aralık 2018 16:04
Meksika'da 1 Temmuz tarihinde yapılan başkanlık seçimlerinde oyların yaklaşık yüzde 54'ünü alarak kazanan Andres Manuel Lopez Obrador, bugün göreve başlıyor. 'AMLO' olarak da tanınan yeni devlet başkanının adı ülkemizde, lüks başkanlık uçağını satması ve başkanlık sarayını kullanmayacağını ilan etmesiyle gündem olmuştu.

Meksika'nın bugün göreve başlayan yeni başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un (AMLO) başkan olarak seçilmesinin Meksika siyaseti açısından önemi, yaklaşık 80 yıl aranın ardından ilk kez solcu bir adayın seçimleri kazanmış olmasından ileri geliyor.

Pazartesi, 17 Aralık 2018 17:40
TÜİK'in bugün açıkladığı işsizlik rakamlarının ardından DİSK'e bağlı araştırma dairesi DİSK-AR, işsizlik ve istihdama ilişkin raporunu kamuoyuyla paylaştı. Rapora göre geniş tanımı işsiz sayısı 6 milyon 400 bin olurken, işsizlik sigortası başvurusunda rekor kırıldı.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Dairesi (DİSK-AR) Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı Eylül 2018 dönemi İşgücü İstatistikleri ile İŞKUR tarafından açıklanan Kasım 2018 dönemi verilerini ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından açıklanan Eylül 2018 dönemi sigortalı istatistiklerini değerlendirdi.

Pazartesi, 03 Aralık 2018 10:44
Alman İslamı, Seküler İslam ya da 'İslam mı Almanya'ya aittir, yoksa Müslümanlar mı Almanya'ya' tartışmalarının önemi yok. Mesele, din ile, din aracılığıyle ve sömürü düzeni için yönetmek.

Çok genel planda emek göçünün bir çıktısı olarak şekillenen ''Alman İslam'ı'' tartışmaları, özgün sürecinde AKP'nin Türkiyeli göçmenleri yerel piyon olarak kullanma çabasına yanıt olarak gündeme gelmişti. Alman İslam Konferansı, 28 Kasım Çarşamba günü Berlin'de gerçekleştirilen dördüncü dönem konferansı ile yeni bir düzleme taşındı. 

Pazar, 09 Aralık 2018 10:54
50 yıla yayılan 22 şiir kitabının ve yayınlanmamış son şiirlerinin 'Ateşi Solumak' adıyla tek ciltte toplandığı şair Nihat Behram, kitaba ve 50 yıllık mücadelesine ilişkin Cansu Fırıncı'nın sorularını yanıtladı. Behram, 'İlk yazdığım şiire ihanet etmedim, şiire yaşam silahım gibi sarıldım, çünkü yazmasam, ayakta kalamayacağımı anladım. Şiir soluk almamın biçimi oldu. “Ateş” de hayatın kendisidir. Hayatın kalbinde tutuşması onu solumaktan geçer' dedi.

Şair Nihat Behram, 50 yıla yayılan 22 şiir kitabının ve yayınlanmamış son şiirlerinin 'Ateşi Solumak' adıyla tek ciltte toplandığı esere ilişkin Cansu Fırıncı'nın sorularını yanıtladı.

Çarşamba, 14 Kasım 2018 12:16
TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan, İzmir'de düzenlenen 'Kriz ve Devrim: TKP Türkiye ve Dünyaya Nasıl Bakıyor' başlıklı etkinlikte, iyi kapitalizm beklentisinden çıkılmasının ve devrimci seçeneğe odaklanılmasının işçi sınıfı açısından tek çare olduğunu söyledi.

İzmir Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde, dün “Kriz ve Devrim: TKP Türkiye ve Dünyaya Nasıl Bakıyor” etkinliği gerçekleştirildi. İzmirli emekçilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinlikte, TKP Genel Sekreteri Kemal Okuyan bir konuşma yaptı. Kemal Okuyan konuşmasında cumhuriyet, ekonomik kriz ve Türkiye’de devrimcilerin olanakları başlıklarına değindi.

Pazartesi, 05 Kasım 2018 09:24
Atlı Zincir Fabrika duvar
'Kitabın bitip baskıya hazırlandığı günlerde, 12 Eylül 1980 askeri darbesi tüm ilericilerin üzerine kâbus gibi çökerken, kitapların ve sanat eserlerinin de bundan nasibini almaması imkansızdı. Baskı hazırlığında olan şimdi yayınlanan Çizgilerle Sınıflar Tarihi kitabım birçok ilerici ve devrimci insan gibi uzun yıllar işçi semtlerindeki bitmemiş inşaatlarda, gecekondularda saklandı… Ve o günleri ufak tefek zararlarla atlatarak bu günlere geldi.'

Uzun yıllardır çizerliğe devam eden Canol Kocagöz ile geçen aylarda çıkan “Çizgilerle Sınıf Tarihi” kitabını konuştuk. Kitap, ilkel komünal toplumdan kapitalizme kadar üretim ilişkilerini çizgilerle anlatıyor. Kitabın bir diğer özelliği, çiziminden tam 39 yıl basılmış olması.

Pages