29 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cumartesi, 08 Ekim 2016 13:29
Bolivya, Arjantinli devrimci Che Guevara'nın ülkedeki son mücadelesini ölümsüzleştirmeye hazırlanıyor.

Bolivya'nın halkçı yönetimi, Küba devriminin önderlerinden Arjantinli devrimci Che Guevara'nın son günlerini geçirdiği bölgeleri halka açacak.

teleSUR'un haberine göre hükümet, Che'nin son savaşını verdiği Vallegrande ve Pucara'daki tarihi bölgeleri restore edecek Che'nin Bolivya'daki son günlerini hikâyeleştirecek.

Pazar, 16 Ekim 2016 21:09
Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın Che'yi hedef alan sözleri çoktan unutulurken, Che'nin Küba'ya ve dünya devrimci hareketine mirası konuşulmaya devam ediyor.

Ankara Nâzım Hikmet Kültür Merkezi'nde, Küba Büyükelçisi Alberto Gonzales Casals ve Komünist Parti Merkez Komite Üyesi ve soL Portal yazarı Kemal Okuyan'ın konuşmacı olduğu "Che'nin Küba'ya Mirası" başlıklı bir panel düzenlendi.

Cuma, 28 Ekim 2016 12:18
Kolombiya Devlet Başkanı, gerilla örgütü ELN ile olan müzakereleri ertelediğini açıkladı.

Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) ile barış anlaşması imzalayan Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) ile müzakereleri ertelediğini duyurdu.

AFP'nin haberine göre, görüşmelere saatler kala verilen erteleme kararının nedeni, ELN'nin elindeki eski milletvekili.

Pazartesi, 24 Ekim 2016 10:16
Kolombiya hükümetinin temsilcileri ile FARC, "hayır" çıkan referandumdan sonra ilk kez Küba'da bir araya geldi.

Kolombiya'daki "barış süreci", referandumdan çıkan "hayır"ın ardından tökezlerken, iki tarafın temsilcileri referandumdan sonra ilk kez bir araya geldi.

teleSUR'da yer alan habere göre, Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) Küba'nın başkenti Havana'da görüştü.

Salı, 18 Ekim 2016 17:30
Adana'da Çukurova Üniversitesinde pankart astıkları gerekçesiyle beş öğrenci tutuklandı.

Çukurova Üniversitesinde "Demokratik ülke, demokratik üniversite" pankartı asan beş üniversite öğrencisi tutuklandı.

Geçtiğimiz hafta Çukurova Üniversitesinde bulunan kantine "Demokratik ülke, demokratik üniversite" pankartı asan Devrimci Gençlik üyeleri ÖGB ve polis saldırısının ardından gözaltına alınmıştı.

Cuma, 07 Ekim 2016 20:06
Kolombiya hükümeti ve FARC, barış anlaşmasını yeniden görüşme ve çeşitli düzenlemeler yapma kararı aldı.

Kolombiya hükümeti ve Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC), kabul edilmeyen barış anlaşmasını yeniden görüşme ve çeşitli düzenlemeler yapmaya karar verdi.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'un Nobel Barış Ödülü'nü almasının ardından, tarafların görüşmeyi sürdürme niyetlerini yineledikleri bildirildi.

Pazartesi, 03 Ekim 2016 11:16
Referandumda barış anlaşmasının reddedilmesi üzerine bir açıklama yayımlayan FARC, barış isteyen Kolombiyalıların kendilerine güvenmesini istedi.

Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC), Kolombiya hükümeti ile yaptığı barış anlaşmasının referandumda reddedilmesi üzerine bir açıklama yaptı.

FARC, "kin ve nefret tohumları ekenlerin" Kolombiya halkının görüşünü etkilediğini savundu.

Pazar, 09 Ekim 2016 18:09
Küba Devrimi'nin öncülerinden Ernesto Che Guevara, 49 yıl önce bugün katledildi.

Küba Devrimi'nin öncülerinden Arjantinli devrimci Ernesto Che Guevara, 49 yıl önce bugün katledildi.

Che, 9 Ekim 1967'de, CIA'nın desteklediği Bolivya ordusu tarafından infaz edilmişti.

39 yaşında öldürülen Che, tüm dünyada devrim aranışının simge isimlerinden biri olmayı sürdürüyor.

Salı, 04 Ekim 2016 21:25
Referandumda çıkan "hayır" kararının ardından, Kolombiya hükümeti ve FARC temsilcileri, Havana'da tekrar buluştu.

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ve Kolombiya hükümeti arasındaki barış sürecindeki referandum, dün “hayır” cephesinin kazanması ile sonuçlanmıştı.

Bugün hükümetten yapılan açıklamaya göre, Kolombiya hükümetini temsil eden müzakereciler Humberto de la Calle ve Sergio Jaramillo ile FARC müzakerecileri, Havana'da tekrar biraraya geldi.

Pazartesi, 03 Ekim 2016 09:56
Kolombiya'da FARC ile devlet varılan barış anlaşması referandumda reddedildi. FARC barış için başlatılan diyaloğu sürdürmeye hazır olduğunu duyurdu.

Kolombiya hükümeti ile Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri (FARC) arasında imzalanan barış anlaşması referandumda reddedildi.

Seçim kurulunun açıkladığı rakamlara göre, Kolombiyalıların yüzde 50,21'i anlaşma aleyhinde oy kullanırken, ‘evet' oyu verenlerin oranı yüzde 49,78 olarak belirlendi.

Cuma, 07 Ekim 2016 16:59
Solcu FARC gerilla örgütünün lideri Rodrigo Londono Kolombiya’nın Nobel‘e değil sadece barışa ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri'nin (FARC) Timoşenko adıyla bilinen lideri Rodrigo Londono, Devlet Başkanı Juan Manuel Santos'a Nobel Ödülü verilmesinden dolayı kendisini kutladı, ancak farklı bir tepki gösterdi.

Perşembe, 27 Ekim 2016 14:50
Dünya Barış Konseyi Başkanı Socorro Gomes, Küba'ya karşı emperyalist ablukanın sonlandırılmasını istedi.

Dünya Barış Konseyi Başkanı Socorro Gomes tarafından yapılan açıklamada, "ABD'nin devrimci Küba'ya karşı uyguladığı emperyalist ablukanın sonlandırılması" istendi

Perşembe, 27 Ekim 2016 12:54
Dünyada, LGBT haklarının tanınması için verdiği mücadeleyle tanıdığı Küba Ulusal Cinsel Eğitim Merkezi (CENESEX) yöneticisi Mariela Castro Espin’in Fransız L’Humanité gazetesinde yayınlanan röportajından önemli gördüğümüz bölümleri soL okurları için çevirdik.

Dünyada, LGBT haklarının tanınması için verdiği mücadeleyle tanıdığı Küba Ulusal Cinsel Eğitim Merkezi (CENESEX) yöneticisi Mariela Castro Espin’in Fransız L’Humanité gazetesinde yayınlanan röportajından önemli gördüğümüz bölümleri soL okurları için çevirdik.

Cuma, 21 Ekim 2016 19:08
Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme'nin 50. sayısı yarın okurlarla buluşuyor. Dergi, "Böyle Gitmez" manşetiyle yayımlanıyor.

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme'nin 50. sayısı "Böyle Gitmez" manşetiyle yayımlanarak, yarın okurlarla buluşuyor.

Dergideki yazılar ve konularıysa şöyle:

Sosyalizm Okulları’nda yeni dönem başlıyor 

Perşembe, 27 Ekim 2016 13:04
Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme'nin 51. sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor...

Haftalık siyasi dergi Boyun Eğme 51. sayısıyla yarın okurlarıyla buluşacak. Ülkenin içinde bulunduğu uçurumdan kurtulması için yegane çıkışın ele alındığı dergi, "Ne birliğine, ne sahtesine, ne taklidine; solun kendisine ihtiyacımız var" kapağıyla çıkacak. 

Pages