15 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Salı, 06 Eylül 2016 17:32
Almanya'da başlayan bir davada, İslamcı bir vaizin Suriye'de savaşan Çeçen cihatçılara 2013 yılından beri yardım gönderdiği ortaya çıktı.

Irak ve Suriye'deki cihatçılara Avrupa'dan giden destekler, yeni davalarla ortaya çıkıyor.

BBC'de yer alan habere göre, Almanya'da bulunan Sven Lau isimli bir İslamcı vaiz, Suriye'deki Çeçen cihatçılara yardım etmekle suçlanıyor.

35 yaşındaki Lau'nun Duesseldorf'ta görülecek mahkemesinde, Irak ve Suriye'deki cihatçılara verilen destek gündeme getirilecek.

Pazar, 18 Eylül 2016 15:20
Somalili bir general, 7 korumasıyla birlikte bombalı saldırıyla öldürüldü.

Somalili general Muhammed Cemil, en az 7 korumasıyla birlikte bombalı araçla yapılan saldırıyla öldürüldü.

Açıklamayı yapan polis yetkilisi Abdülkadir Ferah, Reuters'e yaptığı açıklamada generalin seyahat ettiği araca bombalı aracın çarptığını açıkladı.

Başka bir polis yetkilisiyse saldırının arkasında İslamcı örgüt Eş-Şebab'ın olduğunu söyledi.

Pazar, 11 Eylül 2016 13:23
Kenya'da 3 çarşaflı kadın karakola bıçaklı ve Molotof kokteylli saldırı gerçekleştirdi. Saldırganların üçü de öldürüldü.

Kenya'nın Mombasa kentinde bulunan polis karakoluna 3 kadın tarafından saldırı gerçekleştirildi.

Bıçak ve Molotof kokteyliyle yapılan saldırıda, polisin karşılık vermesi sonucu 3 kadın da öldürüldü.

Mombasa'nın son yıllarda İslamcı saldırıların hedefi olduğu bildirilirken, saldırgan kadınların da çarşaflı oldukları aktarılıyor.

Pazar, 04 Eylül 2016 14:40
Nijerya ordusu, bazı Nijeryalı yetkililerin Boko Haram'a silah ve mühimmat sattığını açıkladı.

Nijerya ordusundan general Lucky Irabor, bazı yetkililerin Boko Haram'a silah ve mühimmat satmakta olduklarını duyurdu.

AP'nin haberine göre basın toplantısı düzenleyen general, yapılanı "Nijerya halkına ihanet" olarak nitelendirdi.

Cuma, 02 Eylül 2016 09:29
Boeing'in Katar ve Kuveyt'e 7 milyar dolarlık savaş uçağı satacağı açıklanırken, ABD'nin satışı onaylayacağı belirtiliyor.

Bir süredir yaşanan gecikmenin ardından, Boeing'in Katar ve Kuveyt'e 7 milyar dolarlık uçak satışı gerçekleştireceği aktarılıyor.

Rueters'in haberine göre 4 farklı kaynak satışı doğrularken, satışın ABD tarafından da onaylanması bekleniyor.

Cuma, 30 Eylül 2016 22:11
Somali hükümeti, ABD kuvvetlerinin 13 Somali askerinin öldüğü hava saldırısından sorumlu olduğunu açıkladı.

Somali hükümeti, 13 Somali askerinin öldürüldüğü hava saldırısından dolayı ABD'den açıklama istedi.

Saldırının ABD kuvvetlerince gerçekleştirildiğini duyuran Somali hükümeti, "böylesi davranışların terörle mücadelenin olumlu ruhuna ve enerjisine hizmet etmeyeceğine inanıyoruz" dedi.

Perşembe, 29 Eylül 2016 10:02
Rusya Savunma Bakanlığı, Halep'teki cihatçıların kimyasal saldırıya hazırlandığını duyurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Halep'teki İslamcı grupların sivillere ve Suriye ordusuna karşı kimyasal saldırıya hazırlandığı duyuruldu.

Rusya ordusundan General Viktor Poznikhir tarafından yapılan açıklamada, saldırıyı gerçekleştirecek cihatçıların, sonrasında hükümet kuvvetlerini suçlamayı planladıkları da açıklandı.

Pazartesi, 12 Eylül 2016 19:34
Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD özel kuvvetlerinin Filipinler'den gitmesi gerektiğini söyledi.

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, ABD özel kuvvetleri için "bu özel kuvvetler gitmeli" dedi.

Pazar, 25 Eylül 2016 22:45
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşen Donald Trump, seçilmesi durumunda Kudüs'ün tamamını İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını duyurdu.

ABD Başkanlık Seçimleri'nde Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı olan Donald Trump, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile 1 saat 20 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdi.

New York'ta gerçekleşen görüşmenin ardından yapılan basın toplantısında, Trump, Netanyahu'ya seçilmesi durumunda ABD'nin "bölünmemiş Kudüs'ü İsrail devletinin başkenti olarak tanıyacağını" söyledi.

Çarşamba, 21 Eylül 2016 12:32
Yunanistan'a kaçan darbeci askerler Times'a konuştu. Times askerlerin kendilerini, 'ordudaki laik Kemalistler' olarak tanımladıklarını yazdı.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası helikopterle Yunanistan'a kaçan askerler Times gazetesinde yaptıkları açıklamada, 'emirle gönderildikleri görev sırasında darbe girişiminden haberlerinin olmadığını' belirttiler ve "Türkiye'ye gönderilirsek işkence göreceğiz" dediler.

Times askerlerin kendilerini, 'ordudaki laik Kemalistler' olarak tanımladıklarını yazdı.

Çarşamba, 21 Eylül 2016 08:17
15 Temmuz darbe girişimi sonrası helikopterle Yunanistan'a kaçan askerler İngiliz Times gazetesine konuştu...

15 Temmuz darbe girişimi sonrası helikopterle Yunanistan'a kaçan askerler İngiliz Times gazetesinde yaptıkları açıklamada, "emirle gönderildikleri görev sırasında darbe girişiminden haberlerinin olmadığını" belirtti ve "Türkiye'ye gönderilirsek işkence göreceğiz"dedi.

Çarşamba, 07 Eylül 2016 11:16
Suriye'ye yönelik emperyalizm destekli vekalet savaşının nasıl "geliyorum" dediği, bugün artık bilinen eski istihbarat raporlarında belgelenmiş durumda.

Suriye'de 6. senesine yaklaşan savaşın nedenlerine ve kışkırtıcılarına dair çok şey söylendi.

Elbette, bu savaşın en büyük kışkırtıcıları arasında, ABD, İngiltere ve Suudi Arabistan yer alıyor. Ülkedeki cihatçıların gelişip serpilmesi, açıkça dış müdahale ile gerçekleşti.

Perşembe, 01 Eylül 2016 10:41
Barış Derneği, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle geniş bir değerlendirme yayınladı. İktidarın savaş suçlarının, emperyalizmin, Suriye konusunun, eksen değişikliği tartışmalarının, Kürt sorununun, nükleer tehlikenin ve barış gündemin ele alındığı bu değerlendirmeyi sunuyoruz.

Barış Derneği, 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle geniş bir değerlendirme yayınladı.

İktidarın savaş suçlarının, emperyalizmin, Suriye konusunun, eksen değişikliği tartışmalarının, Kürt sorununun, nükleer tehlikenin ve barış gündemin ele alındığı bu değerlendirmeyi sunuyoruz: 

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

Pazar, 11 Eylül 2016 11:45
Neil Clark tarafından RT'de Suriye hakkında söylenen yalanları derledi. İddialara cevap veren Clark'ın yazdıkları, Suriye'de yaşananların nasıl çarpıtıldığını gösteriyor.

soL'un notu: 2011'den bu yana Suriye'de sürmekte olan savaş hakkında pek çok yalan sürekli olarak tekrarlanıyor ve gerçekten yaşananların üzerine gölge düşürülüyor. RT'ye konuyla ilgili yazan gazeteci Neil Clarke, sıklıkla tekrarlanan bu çarpıtmalardan 10'una yanıt veriyor. Söz konusu yazıyı sizler için çevirdik.

Perşembe, 08 Eylül 2016 12:18
4 Eylül Kartal mitinginin çağrıcılardan biri de Komünist Parti Merkez Komite üyesi ve soL yazarı Kemal Okuyan'dı. Miting sonrasında hem mitingi hem de Türkiye siyasetini konuştuğumuz Okuyan, 4 Eylül mitinginin daha gerçekleştirilmeden başarısını ilan etmiş bir miting olduğunu belirtiyor. Kemal Okuyan bundan sonraki süreçte Kartal'da kendini gösteren birikimi veri alarak hareket edeceklerini, bu birliktelik ve diyaloğun sürdürülmesi konusunda üstlerine düşeni yapacaklarını belirtiyor.

Türkiye'de siyaset olağanüstü, OHAL de denebilir, koşullarda akmaya devam ediyor. Bundan sonrası için, sistemin merkezinde duran özneler dahil, kimsenin net bir fikri ve stratejisinin olmadığı görülüyor. Olağanüstü durum tarifini sadece polisiye bir anlamda kullanmıyoruz, siyasi tablonun da Türkiye'nin geleneksel kalıplarını zorladığı denemelere sahne olduğu görülüyor.