8 sonuçtan 1 - 8 arası gösteriliyor
Pazartesi, 04 Temmuz 2016 13:56
Devrimci Karargah adı altında yapılan operasyon, tutuklamalar ve dava tüm yönleriyle çökerken daha önce bu davadan 18 ay cezaevinde tutulan Zafer Kaygın 7 Mayıs'ta yeniden tutuklanarak cezaevine konuldu. AKP-Cemaat hukuksuzluğuyla kurgulanan davanın tüm yönleriyle çökmesine rağmen yapılan tutuklama diyecek söz bırakmıyor.

AKP-Cemaat davalarının en ilginç örneklerinden biri olan Devrimci Karargah davasında işkenceci bir emniyet müdürüyle birlikte birçok sosyalist aynı örgütün üyesi gibi gösterilerek tutuklanmış, yıllarca cezaevinde tutulmuştu.

Cumartesi, 02 Temmuz 2016 08:53
Alman Komünist Partisi tarafından organize edilen basın festivali Dortmund'da başladı.

Alman Komünist Partisi'nin (DKP) yayın organı olan Unsere Zeit’ın basın ve halk festivali 1-3 Temmuz tarihlerinde Dortmund kentinde başladı. 

Cuma, 15 Temmuz 2016 00:05
Türkiye'nin Suriye politikasında değişiklik sinyali vermesi Arap basınında önemli yer tutuyor.

Başbakan Binali Yıldırım, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, "İsrail ve Rusya ile ilişkilerimizi normale döndürdük. Ama eminim ki Suriye ile de biz normal ilişkilere döneceğiz" demişti. Arap basını, bu ve benzeri açıklamaları, 'sürpriz' ve 'U dönüşü' yorumlarıyla verdi.

EL VATAN

Suriye'de hükümete yakın El Vatan gazetesi konuya bugünkü sayfalarında geniş yer ayırdı.

Çarşamba, 27 Temmuz 2016 16:09
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in "Kızılay Meydanı'nın adını 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değiştirme" önerisine Şehir Plancıları Odası'ndan sert tepki geldi. Yapılan açıklamada, Gökçek'e "Kızılay Meydanı'na dokunma, parsel parsel satışı açıkla" denildi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek'in "Kızılay Meydanı'nın adını 15 Temmuz Demokrasi Meydanı olarak değiştirme" önerisine Şehir Plancıları Odası'ndan sert tepki geldi. Yapılan açıklamada, Gökçek'e "Kızılay Meydanı'na dokunma, parsel parsel satışı açıkla" denildi. 

Cuma, 22 Temmuz 2016 22:29
Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan ile darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine konuştuk. Okuyan, darbe girişiminin "kurgu" olduğu yönündeki iddialara "iktidar böyle bir kurguyu iç rahatlığıyla yazıp sonra icra edecek bir iç bütünlüğe sahip değil" derken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın üzerine "yeni ve başka araçlarla" gidilebileceğini söyledi.

Komünist Parti Merkez Komite Üyesi Kemal Okuyan, darbe girişimi ve sonrasında yaşananlar üzerine soL'a konuştu.

Pazartesi, 18 Temmuz 2016 10:16
Komünist Parti Merkez Komitesi 17 Temmuz günü bir toplantı yaparak ülkedeki son gelişmelere ilişkin çok boyutlu değerlendirmelerde bulunmuş, partinin durumu ve görevlerini ele almıştır.

Komünist Parti Merkez Komitesi 17 Temmuz günü bir toplantı yaparak 15 Temmuz'da gerçekleşen darbe girişimi ve sonrasında yaşanan olağanüstü gelişmelerle ilgili çok boyutlu değerlendirmelerde bulundu, partinin durumu ve görevlerini ele aldı. 

Komünist Parti Merkez Komitesi tarafından yayınlanan 19 maddelik bildiride şöyle denildi:

Pazartesi, 11 Temmuz 2016 14:40
İktisatçı Mustafa Kemal Doğru, kapitalizmin kriziyle birlikte yeni bir yönelime girip girmeyeceği tartışmalarına ilişkin görüşlerini paylaştı. soL'un sorularını yanıtlayan Doğru, dünya emekçilerinde huzursuzluk ve arayış olduğuna dikkat çekerek "Belirsiz bir dünyada devrim ve karşı devrim olasılıklar içindedir" vurgusu yaptı.

ABD’de patlak veren ve dünyayı etkileyen 2008 krizinin uzun vadeli sonuçları hala tartışılıyor. Bu tartışmalar içerisinde, 1929 krizi sonrası olduğu gibi kapitalizmin yeni bir yönelime girip girmeyeceği merak konusu.

Pazar, 10 Temmuz 2016 10:55
Usta tiyatrocu Genco Erkal "Güneşin Sofrasında - Nâzım ile Brecht" isimli yeni oyununu "tam da hayal ettiği gibi" bir sahnede oynamanın heyecanını yaşıyor bu günlerde.

Usta tiyatrocu Genco Erkal'ın, Nâzım Hikmet ve Bertolt Brecht'in şiir ve şarkılarından uyarlayıp yönettiği "Güneşin Sofrasında - Nâzım ile Brecht" oyunu prömiyerini geçtiğimiz günlerde yaptı. İstanbul Kadıköy Lisesi içindeki tarihi konağın bahçesini açıkhava sahnesine dönüştüren Dostlar Tiyatrosu ekibi, insanları yaz boyunca, akşam serinliğinde muhteşem bir deneyim yaşamaya çağırıyor.