25 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 11 Mayıs 2016 17:38
12 Eylül darbesi sonrası hapis yatan ve ordudan ihraç edilen devrimci askerlerden oluşan Türkiyeli grup, Küba gezisinde yanlarında götürdükleri iki yoldaşlarının mezarlarından aldıkları toprağı, Che'nin toprağıyla birleştirdi.

José Martí Küba Dostluk Derneği ve Bizim Ada Turizm'in işbirliğiyle düzenlenen Küba gezilerinden biri, Türkiye ve Küba halklarının verdikleri mücadelenin buluşması açısından anlamlı bir olaya sahne oldu.

Cuma, 27 Mayıs 2016 14:33
Fransa’da yeni iş yasasına karşı eylemler sürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz hafta ülkenin birçok kentinde binlerce işçi şalter indirirken, halk sokakları doldurmaya devam ediyor. Fransa Devrimci Komünist Partisi Ulusal Büro üyesi ve Uluslararası İşler sorumlusu Michel Gruselle Boyun Eğme için yazdı.

Fransa’da bugün patronların ihtiyacı çok açık, çalışanların haklarını koruyan ve sermayenin çıkarlarını sınırlandıran iş kanunun ortadan kaldırılması gerekiyor. On yıllardır süren işçi direnişlerinin bir sonucu olarak ortaya çıkan bu yasa, şiddetlenen sınıf mücadelesi içerisinde işçiler için önemli bir koz.

Cuma, 06 Mayıs 2016 09:03
Devrimci gençlik liderleri Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan bundan 44 yıl önce idam edilmişti. Denizlerin idamının yıl dönümünde bir açıklama yapan Komünist Gençlik, "Başladığımız işi bitireceğiz, sosyalist Türkiye'yi kuracağız" dedi.

Denizlerin idamının yıl dönümü dolayısıyla Komünist Gençlik bir açıklama yayınladı. "Başladığımız işi bitireceğiz, sosyalist Türkiye'yi kuracağız" başlıklı açıklamada "Her 6 Mayıs’ta sermaye sınıfının dinci, piyasacı karanlığa gömdüğü ülkemizin bizden, Denizlerin başladığı işi bitirmemizi, aydınlık ve sosyalist bir Türkiye’yi kurmamızı hiç olmadığı kadar beklediğini duyumsarız" ifadeleri yer al

Cuma, 13 Mayıs 2016 17:36
Wikileaks tarafından yayımlanan belgeler, Brezilya'nın yeni cumhurbaşkanı Michel Temer'in ABD muhbiri olduğunu gösteriyor.

Meclis darbesiyle Brezilya Cumhurbaşkanlığı görevinden uzaklaştırılan Dilma Rousseff'in yerine gelen Michel Temer'in, ABD muhbiri olduğu ortaya çıktı.

Pazartesi, 16 Mayıs 2016 20:14
Küba hükümeti, Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff'in cumhurbaşkanlığının askıya alınmasıyla ilgili bir deklarasyon yayınladı.

Küba Cumhuriyeti Devrimci Hükümeti'nce 12 Mayıs 2016 tarihinde, Brezilya'da gerçekleştirilen parlamenter-hukuk darbesine ilişkin bir kınama deklarasyonu yayınlandı. Deklarasyon'da Lula, Dilma Rousseff, İşçilerin Partisi ve Brezilya halkının yanında olunduğu vurgusu yapılırken şu değerlendirmelere yer verildi:

Cumartesi, 14 Mayıs 2016 20:51
Komünist Gençlik "Gericiliğe Karşı Adımlarımızı Sıklaştırıyoruz" etkinliğinde AKP karanlığına karşı örgütlenme çağrısı yaptı.

Komünist Gençlik, "Gericiliğe Karşı Adımlarımızı Sıklaştırıyoruz" başlıklı etkinlik düzenledi. Beyoğlu Ses Tiyatrosu'nda yapılan etkinlikte gericiliğe karşı mücadelenin önemine vurgu yapılarak örgütlenme çağrısı yapıldı.

Cuma, 13 Mayıs 2016 10:50
Brezilya'da halk Dilma Rousseff'i görevden uzaklaştıran meclis darbesine karşı sokağa çıkarken, Latin Amerika İçin Bolivarcı İttifak'tan kınama geldi.

Brezilya Cumhurbaşkanı Dilma Rousseff, meclis darbesiyle görevinden uzaklaştırılmıştı. Bunun üzerine Brezilya halkı sokağa çıkarak meclis darbesini protesto etti.

Pazartesi, 02 Mayıs 2016 17:24
Komünist Partililer, Almanya'nın çeşitli kentlerindeki 1 Mayıs yürüyüş ve mitinglerinde parti bayraklarını yükselttiler. Berlin, Köln, Darmstadt kentlerinde miting alanlarında KP’nin mücadelesini ve önüne koyduğu hedefleri tanıtan stantlar açıldı.

Komünist Partililer, Almanya'nın çeşitli kentlerindeki 1 Mayıs yürüyüş ve mitinglerinde parti bayraklarını yükselttiler.

Çarşamba, 04 Mayıs 2016 13:10
“Denizlerin avukatı” olarak bilinen ve beş yıl önce aramızdan ayrılan hukukçu Halit Çelenk adına bu yıl 2’ncisi verilecek olan “Hukuk Ödülleri” töreni öncesinde, Halit Çelenk’in mücadelesini, adına verilen hukuk ödülünü, Türkiye’de hukukun durumunu, ünlü avukatın yazar ve çevirmen kızı Serpil Çelenk Güvenç ile konuştuk.

Halit Çelenk... Deniz Gezmiş'in, Yusuf Aslan'ın, Hüseyin İnan'ın, yani "Darağacında Üç Fidan"ın avukatı... Bundan 5 yıl önce 5 Mayıs günü aramızdan ayrılan Halit Çelenk, ardından önemli ve değerli bir hukuk mücadelesi mirası bıraktı. Çelenk'in anısını yaşatmak isteyenler, onun adına bir "Hukuk Ödülü" oluşturdular. 

Perşembe, 26 Mayıs 2016 18:30
Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 34'üncü sayısında düzen siyasetinin "cambaza bak" aldatmacası hatırlatılarak "İşçi kardeş gücünün farkında mısın? Cambaza bakma" çağrısı yapılıyor. Dergide ayrıca imam hatiplere karşı örülen mücadele cephelerinden haberlere yer veriliyor.

Haftalık siyasi dergi BOYUN EĞME'nin 34'üncü sayısı yarın okurlarıyla buluşuyor. Meydanlarda, duraklarda, Nâzım Hikmet Kültür Merkezlerinde ve Komünist Parti bürolarından ulaşılabilecek derginin yeni sayısında, düzen siyasetinin "cambaza bak" aldatmacası hatırlatılarak "İşçi kardeş gücünün farkında mısın? Cambaza bakma" çağrısı yapılıyor. 

Cuma, 13 Mayıs 2016 17:25
Komünist Kübalıların inancı, bu gezegende insanların onurla ve coşkuyla çalışırlarsa ihtiyaçları olan maddi ve kültürel değerleri üretebileceklerinin bir kanıtı olarak hep yaşayacak. Bunun için durmaksızın mücadelemizi sürdürmeliyiz. Latin Amerika ve dünyadaki dostlarımıza göstermeliyiz: Küba Halkı kazanacak.

soL'un notu: Küba Devrimi'nin lideri Fidel Castro, Küba Komünist Partisi'nin (PCC) 7. Kongresi'nin kapanışında bir konuşma yaptı. 90 yaşında olmasına rağmen her büyük devrimci gibi büyük bir inat ve umutla mücadele çağrısı yapan Fidel'in konuşmasının Cubadebate'te yayımlanan tam metnini soL okurlarıyla paylaşıyoruz.

Cumartesi, 28 Mayıs 2016 16:08
Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'nde maden işçilerinin 4 aylık maaşlarını alabilmek için ocakta sürdürdükleri eyleme destek verenler bugün yine buluştu. Öğleden sonra sayısı artan polis barikatına rağmen destekçiler ocağa yürümeyi başardı. DİSK adına yapılan açıklamada, madenin sorumluluğunun Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK), dolayısıyla Enerji Bakanlığı'nda olduğu vurgulandı.

Zonguldak'ın Kilimli İlçesi'nde maden işçilerinin 4 aylık maaşlarını alabilmek için ocakta sürdürdükleri eyleme destek verenler bugün yine buluştu. Öğleden sonra sayısı artan polis barikatına rağmen destekçiler ocağa yürümeyi başardı. DİSK adına yapılan açıklamada, madenin sorumluluğunun Türkiye Taşkömürü Kurumu'nda (TTK), dolayısıyla Enerji Bakanlığı'nda olduğu vurgulandı.

Cumartesi, 07 Mayıs 2016 23:54
Halit Kakınç'ın Mahir Çayan'a ait olduğunu iddia ederek aktardığı sözleri kullanan CHP'li Murat Erinç komünistlerden tepki gördü.

CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Başkanı'nın Deniz Gezmişlerin anıldığı bir açıklamada söyledikleri Kocaeli Manşet haber sitesi tarafından haberleştirildi.

soL da bu habere dayanarak açıklamayı duyurdu: Murat Erinç Komünistlerden uzak durun dedi!

Cuma, 20 Mayıs 2016 08:42
Fabián Escalante 36 yıl boyunca devrimin önderlerini korumakla görev yapmış, Küba istihbaratının 1 numaralı ismi. Celil Denktaş, Havana'da soL için etraflı bir söyleşi gerçekleştirdi kendisiyle. Hayatını Küba sosyalizmini korumaya adamış bu önemli ismin anlattıkları, sayısız derslerle dolu. Denktaş'ın söyleşisi dönüp dönüp bakılacak, arşivlik bir nitelik taşıyor: Örgütlü bir halkın neleri başarabileceğine dair sayısız örnek taşıması ve Küba'yı daha iyi anlamak adına.

Küba Devrimi’nin pek bilinmeyen yanlarından biri de, bin dereden su getirilip üzerinin örtülmeye çalışıldığı fakat devrimci kadroların kılı kırk yaran araştırmaları, inatla peşine düşmeleri sayesinde bir bir ortaya çıkartılan çoğu mide bulandıran, kimi de tüyleri diken diken eden, “Artık bu kadarı da olmaz!” diye isyan ettiren ABD tekellerinin mafya destekli gizli servis komplolarıdır.

Pazar, 22 Mayıs 2016 08:03
Türkiye'de hayata emekten, aydınlıktan, eşitlik, özgürlük ve kardeşlikten yana bakarak başlattığımız yolculuğumuzun 10. yılındayız. soL Haber Portalı, 10 yıldır başka bir "haberciliğin" de mümkün olduğunu ispatladı. soL'un 10. yılında aldığımız bazı kutlama mesajlarını sizlerle paylaşıyoruz...

Adnan Serdaroğlu (Birleşik Metal İşçileri Sendikası Genel Başkanı): Emeğe, emekçilere, işçi sınıfının kazanılmış haklarına ve örgütlülüğüne büyük bir saldırının yaşandığı günlerden geçiyoruz. Bir taraftan saldırı sürüyor, diğer taraftan saldırıya karşı sesini çıkaranlar yalıtılmaya çalışılıyor.

Pages