1695 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Çarşamba, 04 Eylül 2019 00:30
Aydemir Güler

Geçtiğimiz hafta Türkiye sınırına doğru hareketlenmeyle ortaya çıkan son tablo çok sadedir. Şeriatçı çeteler AKP’yi ve TSK’yı protesto ettiler. AKP medyasının protestoyu göstermeme çabası boşuna; ve sayısız konuda defalarca tekrarlandığı gibi, bunun yalnızca aynada kendi suretini görmek isteyen, kendini Tayyip’in “… kılı” olarak tanımlayabilen bir topluluk için anlamı var.

Salı, 03 Eylül 2019 00:30
Oğuz Oyan

Bugünlerde elimdeki kitap Tahsin Yücel’in Gökdelen romanı (Can Yayınları). Roman 2073 yılında geçiyor ve yozlaşmış egemen sistemin emrine girmiş iflah olmaz bir yargı sisteminin özelleştirilmesinin daha iyi olup olmayacağı etrafında dönüyor.

Çarşamba, 04 Eylül 2019 00:45
Mustafa Türkeş

Bu yıl doksan yedincisi kutlanan 30 Ağustos Zafer Bayramı, Lozan antlaşması hakkında olduğu gibi, toplumun ilgisini çekmeye devam ediyor. Öte yandan bu kutlamaya yüklenen anlam siyasal duruşun niteliğine göre değişiyor. 

Daha açık bir ifadeyle, Türkiye’nin yakın tarihi üzerine yapılan tartışmalar siyasal duruşlardan bağımsız değildir.

“Hezimet” mi? “Zafer” mi?

Pazar, 01 Eylül 2019 01:00
Ayşe Şule Süzük

(*) Djelem Djelem: Londra’da, 1978 yılında oluşturulan Dünya Roman Kurultayı’nda Romanlar için resmî millî marş olarak kabul edilmiştir. Romanların çektiği acıları konu edinen, hüznü ve sevinci aynı anda hissettirebilen ender şarkılardan birisi olarak görülür. Ünlü yönetmen Tony Gatlif’in, “Gadjo Dilo” isimli filminde, final müziği olarak kullanılmıştır.

Salı, 13 Ağustos 2019 07:00
Oğuz Oyan

Başlık iki anlamda: Birincisi, sermaye, sistemin sınıf olarak kayırılan kesimidir. Kapitalist sistem altında bunda bir tuhaflık yoktur; ancak Türkiye gibi yeterince gelişmemiş bir kapitalist toplum yapısında bir de totaliter bir yönetim tarzına teslim olmuşsanız, her türlü ifrata (aşırılığa) kapılar sonuna kadar açıktır. 

Salı, 27 Ağustos 2019 02:45
Oğuz Oyan

23 Ağustos Cuma günü Habertürk TV’de gündüz yayınlanan bir canlı tartışma programı sunucu Didem Arslan Yılmaz’ın gözyaşlarıyla açılıyordu. Emine Bulut cinayetinin toplumda yarattığı haklı isyan, sunucu Yılmaz’ın “Lütfen yeter artık” tepkisiyle ifade edilmiş oluyordu.

Salı, 20 Ağustos 2019 00:30
Oğuz Oyan

Bu haftaya üç belediye başkanının görevden uzaklaştırılıp yerlerine valilerin kayyım olarak atanmasıyla başladık. İkisi büyükşehir belediyesi olan bu belediyelerin tümünün Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da olması ve tümünün de HDP’li başkanların yönetiminde olması rastlantı değil. Ama bunun sadece bir başlangıç olduğuna dair kaygılar da yersiz olmaz.

Pazartesi, 12 Ağustos 2019 01:30
Asaf Güven Aksel

Deng Siao Ping, iktidarı aldığı zaman, Çin’in ekonomik büyüme hedefine ulaşmasının rotasını çizerken, izleyeceği politikayı veciz ifadeyle tanımlama geleneğini sürdürmüştü. “Kedinin rengi önemli değil” demişti, “fareyi yakalaması önemli”.

Çarşamba, 07 Ağustos 2019 00:45
Aydemir Güler

Ben Cüneyt Cebenoyan’ın sinema yazarlığından fazla söz edemem. İlle bana sorarsanız, benzersizdi derim. Ama “bana sorulmamalıdır”. 

Çarşamba, 31 Temmuz 2019 02:00
Mustafa Türkeş

İngiltere’de Theresa May’in Muhafazakar Parti başkanlığından istifa edişi aynı zamanda Başbakanlık ve kabine değişimini de birlikte getirdi. 

Salı, 16 Temmuz 2019 12:00
Kemal Okuyan

Bir hükümetin iç politikası dış politikasından tamamen farklı bir doğrultuda gelişebilir mi? Esas itibariyle halk düşmanı olan bir siyasi iktidar, uluslararası alanda mazlumların, yoksulların çıkarlarını savunup, dünyadaki eşitsizliklere karşı konum alabilir mi?

Kestirme yanıt yanlışa götürse de, hemen her örnek için geçerli bazı önermeleri baştan sıralayabiliriz.

Pazartesi, 22 Temmuz 2019 00:30
Asaf Güven Aksel

Buz gibi koyu bir karanlık, iri yağmur taneleri, acı acı uluyan rüzgâr. Korkunun bu klişe atmosferini bile kullanan, sade bir hikâyedir “Korkulu Gece”.

Perşembe, 04 Temmuz 2019 01:00
Ali Rıza Aydın

Malum ve benzeri fotoğrafları herkes görüyor. Kamu hizmetinde, parlamentoda, yargıda, iç ve dış güvenlikte, eğitimde, sağlıkta, evlilikte, cinsellikte, kadında, çocukta, seçimde… Bütünsel olarak devlette, hukukta, siyasette ve toplumsal yaşam tarzında her gün yenileri ortaya çıkıyor.   

Çarşamba, 03 Temmuz 2019 00:45
Volkan Algan

Gezi dönüm noktası kabul edilebilir. 15 Temmuz’dan sonra bu durum sadece yoğunluk kazandı. Siyasetteki kabızlık halinden bahsediyoruz. 

Erdoğan iktidarının düzen siyasetinin kural ve teamüllerini fazlasıyla zorlayarak, rızayı tamamen kenara itip zora dayalı iktidarının uzatmalı devresinde bir dönem kapanıyor. 

Salı, 16 Temmuz 2019 01:00
Oğuz Oyan

Bu yılki 15 Temmuz anmaları geçen yıldakinin çok üzerinde bir seferberlikle yürütüldü. Bunun yakın nedeni, 2019’un yerel seçimlerindeki hezimetlerdi.

Pages