64 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Cuma, 12 Ağustos 2016 14:00
Asaf Güven Aksel

Yenikapı mitingiyle Fazıl Say “değer kaybederken”, yine aynı mitingle Sıla gündemimiz oldu. 

Salı, 24 Kasım 2015 07:45
Asaf Güven Aksel

Celal Şengör işin bokunu çıkardı, kabul. Ama ortada bir kimlik beyanı olduğunun üzerini örtmeye varırsa tepkiler, korkarım bir ders alma fırsatını kaçırma riski doğar.

Cuma, 06 Kasım 2015 15:30
Asaf Güven Aksel

1 Kasım seçiminin olumlu sonuçları da var mı diye bakarsak, ilk sıraya geçmiş olmasını koyabiliriz. 7 Haziran’ı önceleyen günlerden başlayan “seçim süreci” 2 Kasım’a kadar sarkmış, gündemi belirlemişti. Azalarak bitiyor.

Sandık sonuçlarının her yönüyle ve farklı açılardan değerlendirilmesi de, hemen her şey söylenerek, artık yerini var olan tabloya göre mevzilenmeye bırakıyor.

Çarşamba, 30 Eylül 2015 08:00
Asaf Güven Aksel

Bugün liberalizmin en açık ve çirkin haliyle de siyaset sahnesinde temsil edilmekte oluşu, kendisini onlarla kıyaslayarak liberalizme karşı şerbetli olunduğunu zannettirmesin kimseye.

“Her arayışın altında liberalizm bulmak” elbet sağlıklı değildir.

Pazar, 22 Şubat 2015 17:30
Asaf Güven Aksel

Ne yalan söyleyeyim, son günlerdeki cinayetler, Meclis’te arbede, faşizmin yasallaşması, türbe nakli tamam da, tüylerimi diken diken eden şey Roni Margulies’ten geldi. “Şu ortamda hala ‘AKP demokrasiyi temsil ediyor, birileri ona karşı darbe yapmaya çalışıyor’ diyen ve milletvekili olmaya çalışanlar var!” diye bir tweet attı.

Pazartesi, 19 Ocak 2015 15:45
Asaf Güven Aksel

Hüso’nun derdi, “Reza”dan kurtulduklarına sevinirlerken, üç-beş ayakkabı boyatanın da ortalarda kalmayışı, herkesin ya devrimci postalı ya devrimci cimnastik pabucu giymesi yüzünden, işlerin berbat olduğuydu. Boyayacak kundura bulamıyordu!

Pazar, 01 Haziran 2014 11:24
Asaf Güven Aksel

Her söylenenin bir tekrar niteliği taşıyacağı, orasına burasına benzer ya da farklı açılardan değinilmiş olacağı kesin, Haziran’dan söz açılacaksa.

Bir yıldır süregelen sosyal ve siyasal analizlerin odağında doğal olarak duran muazzam bir pratiğin, klasik öğretidekine uygun anlamıyla teorinin önünü açtığı ise oldukça tartışmalı.

Cumartesi, 03 Mayıs 2014 12:06
Asaf Güven Aksel

Bu 1 Mayıs’ta, hükümetin yasakları ve izinleri çerçevesinde, Kadıköy ve Taksim meydanlarından birini seçme, siyasal tartışma ve ayrışma noktalarından birini oluşturdu.

Geçen yıl da, birinde yasaklanan Taksim’e çıkma, diğerinde izinli Kadıköy’de toplanma olduğu varsayımına dayalı bir benzerlikle, paralellikler kurulmasının gündeme geldiğini gördük.

Cumartesi, 08 Mart 2014 11:44
Asaf Güven Aksel

Beş yaşında var yok bir çocukla sohbete oturdum geçen. Çocuk dedimse, şimdi yaşlı başlı adam da masaya konulan anıların yaşında olunur ya hani, öyle işte.

Annesi, ona hamileyken, doğum sancıları tuttukça, “beni Âsi’ye atııınn” diye bağırırmış.

Âsi’nin taşan sularının oluşturduğu balçığa, çamura aşerirmiş annesi, ona hamileyken.

Cumartesi, 22 Şubat 2014 11:00
Asaf Güven Aksel

Sanırım “Cevdet Bey Ve Oğulları”nın gündeme girdiği sıralardı, kendisiyle yapılan bir röportajda, Orhan Pamuk, genelgeçer bir anlatı prensibini rehber aldığını söylemişti. Üzerinde hiç durulmayacak, genel izlekte pek bir önem taşımayan noktalarda, araştırılsa doğru olduğu görülecek gerçeklere yer vermek.

Cumartesi, 25 Ocak 2014 10:24
Asaf Güven Aksel

Tarihte bazı dönemeçler vardır. Değerlendirilerek ileri sıçramaların yatağı olan ya da harcanarak yeniden uzun bir pusuda kalışa terk edilen anlar. Nãzım’ın emperyalizme karşı Mısırlı kardeşlerine seslenirken dediği gibi, istiklâl otobüs değildir ki, birini kaçırdın mı öbürüne binesin. İstiklâl sevgili gibidir, aldattın mı, zor döner bir daha...

Pazar, 19 Ocak 2014 10:07
Asaf Güven Aksel

1980’lerin ikinci yarısında, Türkiye’de sosyalizm programı ekseninde yeniden bir parti kurmak için çeşitli sol kesim ve kişiler hummalı bir çalışma ve tartışma sürecine girmiş, zamanla ayrışmalar sonucu ayrı öbekler oluşmuş, Aydınlıkçılar olarak tanımlanan Türkiye İşçi Köylü Partisi (TİKP) çevresinin ağırlıkta olduğu bir kesim, ön alarak Sosyalist Parti’yi kurmuştu.

Pazar, 06 Ekim 2013 11:15
Asaf Güven Aksel

Vo Nguyen Giap’ın öldüğü haberine şaşırdım. Yaşadığını unutmuştum.

Yıllar önce, bu büyük komutan ve devlet adamıyla Che arasında bir karşılaştırma yapmış, neden gençlerin duvarlarını Giap’ın posterlerinin süslemediği sorusuna yanıt aramıştım.

Che 39 yaşında öldürülmüştü. Giap 102 yaşında ölmüş.

Pazar, 15 Eylül 2013 11:13
Asaf Güven Aksel

Bir maç tezahüratı olarak içerdiği anlam “burada kazanamazsınız, burada biz yeneriz” olsa da, hatta birazcık “yenmekle de kalmayız ha...” içerse de, bir süredir Kadıköy’de kalmaya niyetli polise karşı verilen mücadelede, “buradan çıkış yok”u tersten söylemek gerekiyor sanki.

Pazar, 08 Eylül 2013 11:11
Asaf Güven Aksel

Bu kez iktidar kanadı, öngörülerimizi yanlışlayan bir hamle yaptı. ODTÜ’ye erken saldırdı ve beklediğimizin birkaç gün öncesine çekti sonbahar kalkışmasını! Dert değil, gördük ki “gençler şehirlere dönmüş” zaten. Görkemli bir açılışla yeni hesaplaşma döneminin siftahını yaptılar, bereketi halktan.

Pages