23 sonuçtan 1 - 15 arası gösteriliyor
Pazartesi, 25 Aralık 2017 01:00
Osman Çutsay

Çöktüler. Çöküyorlar. Ama bir seçenek çıkmasını da önleyebiliyorlar: Medyadan, hani şu kapitalizmin ihtiyaç duyduğu bireyi yaratan, toplumları bilgi ve haber bombardımanıyla atomize edip tek tek insanları en ilkel güdülerine sıkıştırmaya zorlayan “kitle imha silahlarından” söz açıyoruz.

Pazartesi, 13 Kasım 2017 01:00
Osman Çutsay

Büyük Ekim’in 100’üncü yılında, onun Türkiye’deki cumhuriyetçi atılımın da nihai tetikçisi olduğu iyice ortaya çıktı. Genç TKP’nin son vurguları, Türkiye’deki devrim mücadelesinin hangi yol haritasından geçeceğini göstermiş sayılmalıdır.

Ne mi?

Pazartesi, 30 Ekim 2017 12:00
Osman Çutsay

Katalonya bir meseleyi açık etti: Komşuna attığın taş seni de vurur. Komşuda pişer, sana da düşer. Daha doğrusu, komşuda pişirdiğini, er ya da geç sende de pişirirler. Servetine ve kalabalık nüfusuna güvenerek “Bize bir şey olmaz” diyen devletler bile, nasıl yanıldıklarını yavaş yavaş anlıyorlar. Özellikle de geçmişte çevrelerine böyle acılar yaşatanlar...

Pazartesi, 04 Eylül 2017 01:00
Osman Çutsay

Bilen biliyordur. Kerameti kendinden menkul epey bir “solcu”, yeni ve “liberal gericiliğin en dibi” bir televizyon kanalı ile internet sitesinde, gerici muhabbeti koyulaştırmaya devam ediyor. Televizyon ekranında olsun, pek kimsenin okumadığı ama kendilerini tatmin ettikleri anlaşılan internet sitesindeki köşe yazılarında olsun... Böyle... Neyse...

Pazartesi, 18 Eylül 2017 01:15
Osman Çutsay

Görünenle gerçek farklı. Metropollerden söz ediyoruz. Siyasette adeta tek parti ve onun da sayısız sayısız kanatları var; komünizm ise kazınmış gibi. Parti diye ortada dolanan ve parlamentoları dolduran bayağılıkların ortak programına, yani kapitalizmin neoliberal çılgınlığına köklü ve etkili hiçbir itiraz yok. Demokrasi diye tanımsız bir bulamacı, her şeyin üzerine boca etmiş durumdalar.

Pazartesi, 21 Ağustos 2017 01:00
Osman Çutsay

Hafta sonunda Doğan Akhanlı’nın düştüğü konumda olan çok insan var Avrupa Birliği’nde. Bunlar Türkiye kökenli ve Ankara’nın nefesini on yıllardır enselerinde hissediyorlar. Bazıları Türkiye’den hükümlü, bazılarının soruşturması var: Tabii İslamcı Türkiye’deki “hukuki incelemelere” ne kadar hukuk ve inceleme sözcükleri yakışıyorsa, o kadar var.

Pazartesi, 28 Ağustos 2017 01:30
Osman Çutsay

Böyle zamanların profesörleri bunlar. Birkaç yabancı dilde kekeleyince, bir türlü organik bir müzik tutturamadıkları Türkçeleriyle sağa sola ayar verme haklarının doğduğunu düşünüyorlar. Anadillerinde bir tarz geliştirememeleri bile “yüksek kapasitelerine” kanıt sayılıyor. Kendilerini Türkiye’nin gerçekten sorumlu ve büyük bedeller ödemiş aydınlarından kat kat yukarıda görebiliyorlar. Prof.

Pazartesi, 14 Ağustos 2017 08:00
Osman Çutsay

Açıkça ifade ederek, geçen hafta kaldığımız yerden sürdürelim: Evet, Türkiye’yi nasıl bir planlı ekonomiyle yöneteceğini, hangi somut adımları atacağını Türkiye sosyalist hareketi ilan etmek zorundadır. Bunu henüz layıkıyla yapabilmiş değiliz. Ama bizlerin de içinde olduğu zorlayıcı bir kesimin bu işi ciddiye aldığını biliyoruz.

Pazartesi, 10 Temmuz 2017 01:00
Osman Çutsay

Kısa olacak bu yazı.

Hadi “yaz yazısı” diyelim...

Edebiyattan, özellikle de “Türk edebiyatı” denilen günümüzün iğrenç bir bataklığında temiz kalmaya çalışan tek tük isimlerden birinin yazısından hareketle söyleyeceğimiz şeyler olacak. Çünkü, ne olursa olsun, edebiyattan siyasete bir yol var. Tersi de doğru: Siyasetten de edebiyata bir yol var.

Pazartesi, 03 Temmuz 2017 01:00
Osman Çutsay

Her düğünün halaycısı değiliz, her cenazenin ağıtçısı da olmayız.

Pazartesi, 31 Temmuz 2017 01:15
Osman Çutsay

Başından itibaren karşıydık. 1918’deki “Şerefsiz Osmanlı”yı ihya ve kendince modernize etmeyi kafaya koymuş bir gerici çete, liberal solun rüzgârını da arkasına alarak, 2002 sonundan itibaren devleti ele geçirmişti. Toplumu sonuna kadar İslamcılaştırmak için hâlâ esip gürlüyor. Aydınlanmacı direnişin beklediğinden büyük olduğunu gördüğünden beri daha bir acımasız.

Pazartesi, 05 Haziran 2017 01:15
Osman Çutsay

Sadece bize özgü değil. Dünyanın, özellikle de bir parçası olduğumuz Avrupa’nın neredeyse tamamında sol, aynı ölümcül hastalığın pençesinde gün sayıyor: Sosyalizmden korkan “sosyalistler” ya da komünistler. Radikal lafların belini kırmayı iyi bilen, ama sosyalist bir acil programı asla kabullenmeyen “devrimciler” veya “solcular” hatta “komünistler”...

Pazartesi, 26 Haziran 2017 01:00
Osman Çutsay

Bıçak kemiğe dayanmışmış. Cumhuriyetin İslamcılaştırılması bitmiş, ülke ceset halinde ama bir türlü gömülemiyor, Anadolu yakında Yugoslavya-Irak-Suriye arası bir toprağa dönüşecek, adamların aklına şimdi geliyor. Bizden de bu “cevval kaplumbağaların fevkalade cevvalliğine” hemen “Helal olsun, arkanızdayız!” dememiz bekleniyor.

Pazartesi, 29 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

Uzun ve çapraşık cümleler eşliğinde de olsa, derdimizi anlatmaya çalışalım: Bir tehdit olamayan, ki entelektüel arenada başlar ve “devrimci teori olmadan devrimci hareket olmaz” şiarıyla bizim müktebesatımıza girmiştir, açıkça sınıflı toplumun veya ülkedeki sermaye egemenliğinin “hemen, şimdi, derhal” ilgasını hedeflemeyen ve bunu toplumun yüzde 99’unu özgürleştirecek bir müjde sayıp örgütlemey

Pazartesi, 08 Mayıs 2017 01:00
Osman Çutsay

27 Nisan’da ölümünün, daha doğrusu Mussolini zindanlarında yavaş yavaş öldürülmesinin 80’inci yılını geride bıraktık. Antonio Gramsci, Birinci Dünya Savaşı sonrasındaki geçiş dönemini, ki Ekim Devrimi’ne açılmaktaydı, “Eski dünya ölmek üzere, yenisi ise henüz doğmuş değil. Canavarların zamanıdır bu” satırlarıyla karşılıyordu.

Pages